¤ Apoptygma Berzerk - Soli deo Gloria ¤Tatra Records
1993

Ocena:
5

1. Like Blood from the Beloved (part I), 2. Bitch, 3. Burnin' Heretic (album version), 4. Stitch, 5. Backdraft, 6. Walk With Me, 7. Arp (808 edit), 8. Spiritual Reality, 9. Skyscraping (schizofreniac), 10. All Tomorrows Parties, 11. The Sentinel, 12. Ashes to Ashes'93, 13. Like Blood from the Beloved (part II)


Co za doskonała płyta ..., może nie dorównuje "7", ale mimo to jest klasykiem. Zresztą odkąd poznałem twórczość Grotheska, to od razu stwierdziłem, że mam do czynienia z kimś na miarę Clausa Larsena. A "Soli deo Gloria" to jego debiut i to jaki!!!! Zaczynamy od "Like Blood from the Beloved", wstęp melodyjny, bardzo ładnie zagrany, słychać tu nawet echa muzyki dawnej. Przechodzimy do "Bitch", czysty EBM, fantastyczny utwór. Wokal nie jest tu przetworzony, wszystko ma odcień synth-popu, no i jeszcze na plus zapisujemy tekst, niby nie skomplikowany, ale mi się podoba. Kolejny kawałek to "Burnin' Heretic", znowu idealny do tańczenia z tą charakterystyczną atmosferą dla Grotheska, nowością jest tu zsamplowana gitara, ale jest ona dobrze wkomponowana w tło utworu. "Stitch" przypomina trochę Leæther Strip z tymi szepczącymi wokalami i mrocznym klimatem. "Walk With Me" to typowy przerywnik na albumie, chwila oddechu i spokoju. "Backdraft" - znów jest mrocznie, wokal tylko bardziej donośny. "Arp" to typowy dla lat 80-tych synth-pop, pewnie wczesne nagranie Grotheska. Nie w moim stylu, ale jak ktoś jest fanem tej muzyki to proszę bardzo. "Spiritual Reality" jest podobne do "Backdraft", ale ciekawsze, styl śpiewania przypomina trochę Petera Spillesa z Project Pitchfork. No i znowu mamy bardzo interesujący refren, to już jest normalne w przypadku Apoptygmy Berzerk, czyli melodyjnie, elektronicznie. Dziewiąty kawałek to "Skyscraping" - kolejna dobra kompozycja. Zaczyna się bardzo głośno, przetworzone wokale, a później zmienia się w szybkie, mocne techno, na końcu znowu powracamy do hałasu z początku. Uwielbiam w tym utworze właśnie tą różnorodność dźwięków. "All Tommorows Parties" brzmi niczym jakiś hymn, tym razem mamy do czynienia z typowym synth-popem. "The Sentinel" to druga na tym albumie chwila oddechu, kawałek można rzec ambientowy, dużo sampli. No a później czas na "Ashes to Ashes". Utwór pochodzący z pierwszego singla tym razem w wersji 93'. Kłaniają się tu czasy "Solitary Confinement" - Leæther Strip. Czyli głośno, szybko, z krzyczącym, wielokrotnie przesterowanym wokalem. Jak już skończymy skakać to możemy z przyjemnością wysłuchać drugiej części "Like Blood from the Beloved".

Album ten jest dla mnie, jak już napisałem klasyką, głównie ze względu na różnorodną muzykę. Niektóre utwory są lepsze od innych, ale nie ma tu nic nieudanego. Ocena może być tylko najwyższa.
Najlepsze utwory: 1 , 2 , 3 , 8 , 9, 12.

-- mike [?]
ostatnie recenzje autora:
Pouppée Fabrikk - The Dirt -- [5 czerwca 2013]
Evils Toy - Organics -- [8 kwietnia 2013]
AD:Key - Astrogator -- [8 kwietnia 2013]
McCarthy, Douglas J. - Kill Your Friends -- [8 kwietnia 2013]
And One - S.T.O.P. -- [13 lipca 2012]
  więcej...inne recenzje Apoptygma Berzerk:
Apoptygma Berzerk - 7 -- mike [?]
Apoptygma Berzerk - ABPL 2000 -- M.Alexander [5 lipca 2001]
Apoptygma Berzerk - APBL '98 -- mike [1999]
Apoptygma Berzerk - Harmonizer -- r@ [5 marca 2002]
Apoptygma Berzerk - Rocket Science -- mike [3 marca 2009]
Apoptygma Berzerk - Sonic Diary -- eliks [3 marca 2009]
Apoptygma Berzerk - The Apopcalyptic Manifesto -- mike [1998]
Apoptygma Berzerk - Welcome to Earth -- mike [marzec 2000]
Apoptygma Berzerk - You & Me Against the World -- r@ [17 października 2005]
Apoptygma Berzerk - You & Me Against the World -- mike [25 września 2005]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.013 s.