¤ Surgical Penis Klinik - Meat Processing Section ¤Industrial Records 1979

1. Mekano, 2. Slogun


Za te parę kawałków zawartych na pierwszej części przekrojowego "Auto Da Fe" uwielbiam SPK. Ich historia jest warta prześledzenia choćby z tego względu, aby naocznie i nausznie przekonać się jak bardzo nisko można upaść. Osobom nie cierpiącym na agorafobię proponuję porównać "Gold and Poison"* i "Meat Processing Section". Otchłań jaka otwiera się pomiędzy nimi zapiera dech w piersiach. Wydany w 1979 singiel zawiera kwintesencję nieobrzezanego industrialu/noise'u. Zwał jak zwał. Ja przychylam się do tej drugiej etykietki jako bardziej obrazowej. Fakt, że portret SPK z czasów ich świetności można namalować za pomocą jednego czy dwóch utworów, nie stanowi żadnego uchybienia. Muzyka tej formacji opiera się na intensywności, którą ciężko wytrzymać na dłuższym dystansie. Ona jest jak obłąkany obrzęd szamanów prowadzący do autodestrukcji. Dla otoczenia te dwie 'piosenki' stanowią większe zagrożenie, niż pokojowe bombki podarowane przez Wujka Sama Hiroszimie na poczet zakończenia wojny. SPK stworzyli genialny antagonizm dla prostracji Throbbing Gristle. Hate in purest state.

"Mekano" w zestawieniu ze "Slogun" wygląda jak rytualne znieczulenie przed zabiegiem. Szybkie i proste uderzenia automatu, ścigające się z nim bas oraz gitara, elektroniczne hałasy i melodyjny wokal (sic!). Wszystko pod kontrolą umysłu specjalisty. Operacja może by się powiodła, gdyby po anestezjologu do akcji przystąpił kompetentny lekarz, a nie szaleniec wyszczekujący swój Slogan "eS-Pi-Kej!" i dokonujący natychmiastowej i ostatecznej eksterminacji pacjenta. Tak muszą wyglądać godziny szczytu w piekle!

Nazwa projektu jest myląca. Ta klinika zajmuje się chirurgią mózgu, a właściwie jego dewastacją, przy której lobotomia wydaje się procesem równie koszmarnym co pobranie krwi, a elektrowstrząsy przeżyciem podobnie przerażającym jak rentgen. Ponad ośmiominutowy orgazm!


* - Gwoli ścisłości - "Gold and Poison" to istna huśtawka bowiem obok mizernego popu znajdują się na nim rewelacyjne numery z wyśmienitego dark ambientowego "Zamia Lehmanni".

-- Truston [23 maja 2004]ostatnie recenzje autora:
Alternative Control - Alternating Current -- [13 października 2010]
Autechre - Move of Ten -- [6 października 2010]
Glass, Phillip - Solo Piano -- [24 marca 2010]
Add N To (X) - Avant Hard -- [16 lutego 2010]
Julian Plenti - Is... Skyscraper -- [11 lutego 2010]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.01 s.