¤ Sigur Rós - Agaetis Byrjun ¤FatCat 2000

Ocena:
5

1. Intro, 2. Svefn-g-englar, 3. Staralfur, 4. Flugufrelsarinn, 5. Ny Batteri;, 6. Hjartao Hamast (bamm Bamm bamm), 7. Viorar Vel Til Loftarasa, 8. Olsen Olsen, 9. Agaetis Byrjun, 10. Avalon


To jest bardzo stara 'recenzja'.

Muzyka potrafi zrobić z człowiekiem wszystko. Nie jest jej obce żadne znane ludziom uczucie, emocja ni impuls instynktu. Gniew, miłość, nienawiść, radość, seks, przemoc, płacz, bezradność, aktywność, relaks, sen... Radiowymi częstotliwościami wydawane są polecenia ludzkim jestestwom. Są na tym świecie dźwięki, wobec których istota ludzka wydaje się być całkowicie bezbronna. Są takie, które potrafią mózg człowieczy rozgrzać do stanu, przy którym miarowe uderzanie głową o ścianę nabiera walorów relaksacyjnych. Są też i takie, najmilsze chyba dla ucha, które imitują kojące bicie serca, najwcześniej znany człowiekowi (bo jeszcze z łona matki) odgłos. Podobno są dźwięki, których potworna siła głosu przerasta wytrzymałość nie tylko psychiczną, ale i życiową człowieka. Podobno są dźwięki, które potrafią sprawić, iż słuchacz pada na kolana ze łzami radości w oczach i ekstatycznym śmiechem na ustach, jakby dopiero co doznał najświętszego objawienia.

To tak, jakby ten głos powracał do nas po tylu latach, odbity dalekim echem od najgłębszych dolin naszych snów. Ta muzyka to gwałt. Gwałt najskrytszych ludzkich marzeń, wyśnionych krajobrazów, najszczerszych odbić naszych własnych dusz, ukazujących się nam w nocy. Słysząc to chce się krzyknąć: Hej, to moje. Nie wolno wam przedstawiać światu muzyki, którą to ja sobie wyśniłem. Jednakże urok tych dźwięków zwyczajnie odbiera głos; człowiekowi pozostaje tylko odurzyć się nimi jeszcze bardziej.

"Agaetis Byrjun" było prawdopodobnie dla większości jego wyznawców zetknięciem z czymś zupełnie nowym. Sigur Rós odnaleźli na nim brakujące ogniwo - połączyli w sobie wszystkie zmysły, niosąc nieskończony bagaż uczuć. Stworzyli płytę, która jest piękna aż do bólu i która boli tak, że jest pięknie; o ile jest w tym jakiś sens.

-- eliks [21 czerwca 2004]ostatnie recenzje autora:
Artefactum - Foxgloves & Bluebells -- [8 marca 2011]
Killing Joke - Absolute Dissent -- [8 grudnia 2010]
Threshold HouseBoys Choir, The - Form Grows Rampant -- [2 grudnia 2010]
Death in June - Peaceful Snow -- [26 listopada 2010]
Strength Through Joy - The Force of Truth & Lies -- [1 września 2010]
  więcej...inne recenzje Sigur Rós:
Sigur Rós - () -- eliks [1 marca 2003]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2018 postindustry.org


wygenerowane w 0.019 s.