¤ Nitzer Ebb - Ebbhead ¤Mute 1991

Ocena:
5

1. Reasons, 2. Lakeside Drive, 3. I Give to You, 4. Sugar Sweet, 5. DJ VD, 6. Time, 7. Ascend, 8. Godhead, 9. Trigger Happy, 10. Family Man (remixed)


Okładka potrafi zniechęcić. Era "That Total Age" to były młoty, czerń i czerwień; "Belief" znamionowały czerń i biel; "Showtime" czerń i pomarańcz, a tu proszę: cała paleta żywych kolorów, koszmarnie wkomponowane zdjęcie duetu, syf!! Na szczęście płyt się słucha, a nie ogląda okładek (chociaż najbardziej niesamowite wrażenia zawsze towarzyszyły mi przy okładkach kaset grup Akcent, Maxell prezentowanych na Polsacie - głośno domagam się powrotu Disco Relax!).
A "Ebbhead" to ponadczasowa rzecz. Kompletnie inna od tego, co zaprezentowała grupa wcześniej. Już wydana przed albumem epka "As Is" (z hitami "Family Man", "Higher" i przejmującym "Come Alive") zapowiadała coś wspaniałego. Douglas zapuścił włosy, założył niesamowicie obcisłe spodenki, dwóch guru - Alan Wilder i Flood - zabrało się za produkcje, zamiast całej masy syntezatorów pojawiły się perkusja, pojawiła się atmosfera znana (nie boje się tego powiedzieć) z twórczości Depeche Mode. I pojawiło się "I Give to You"... To, co się dzieje w tym utworze trudno opisać. NIESAMOWITY popis wokalny, niesamowita orkiestrowa aranżacja, niesamowity tekst. To ta sama grupa, która kiedyś wykrzykiwała na koncertach "guns, guns, guns, fire, fire, fire". Ból z jakim Doug śpiewa kolejne wersy odczuwam ilekroć tego słucham, przenika do szpiku kości. I "Ebbhead" zawsze zaczynam od tego utworu.
Jako drugi leci "Godhead". Oj, panie Douglas, dlaczego kazałeś czekać tak długo swoim wyznawcom Twego wokalu na powrót, tym razem wraz z Terence'm Fixmer'em? "Godhead" to 'jazda' w iście rockowo-pseudo-industrialnym stylu, to Doug 'wcielający się' w różne role, to esencja "Ebbhead", to dla mnie numer, który powinien lecieć znacznie częściej na imprezach. Ja chcę imprez z muzyka retro, bez wesołych kapel future-pop, bez 'harszących' Niemców, a nawet jeśli to nie EBM, to "Godhead" nie pozwala ustać w miejscu.
A co poza tym? Jeszcze jeden utwór wydany na singlu - "Ascend", kolejne rozpaczliwe słowa o nieszczęśliwej miłości. Bardzo to pasuje to do stylu Nitzer Ebb;-) Uczyć się kuźwa śpiewu od Doug'a!! A "Time"? Spokojny początek, pianinko i nagle klimat znany sprzed lat, skoczny....
Zarzuty, że ta produkcja jest 'komercyjna' (doskonała sprzedaż, szczególnie w USA) można wsadzić gdzieś. Ministry i Nine Inch Nails w USA też było (jest) 'komercyjne' (za czasów "Ebbhead" czasem Nitzer Ebb właśnie do tych dwóch grup porównywano, ach te porównania;-). Ja wiem jedno - mam cholernie porysane pudełko od tej płyty, książeczka ledwo trzyma się całości, płyta jeszcze jako tako chodzi, ale z "Ebbhead" spędziłem wiele miłych chwil. I trzymając się tekstu "Time"- "I need time to drink, leaving not much to think" kieruję się do lodówki po jeszcze jedno piwo rozkoszując się "I Give to You". Może nawet niczym Doug na klipie położę się na podłodze, tylko brak deszczu. "My soul - it lies, my heart - it tries, my mind - is spent, my love..."

-- mike [21 lipca 2004]
ostatnie recenzje autora:
Pouppée Fabrikk - The Dirt -- [5 czerwca 2013]
Evils Toy - Organics -- [8 kwietnia 2013]
AD:Key - Astrogator -- [8 kwietnia 2013]
McCarthy, Douglas J. - Kill Your Friends -- [8 kwietnia 2013]
And One - S.T.O.P. -- [13 lipca 2012]
  więcej...inne recenzje Nitzer Ebb:
Nitzer Ebb - Belief -- mike [5 maja 2004]
Nitzer Ebb - Belief -- r@ [25 stycznia 2005]
Nitzer Ebb - Big Hit -- mike [21 lipca 2004]
Nitzer Ebb - Body of Work -- mike [26 maja 2007]
Nitzer Ebb - Body of Work -- Pawel Gzyl [17 sierpnia 2006]
Nitzer Ebb - Body Rework -- mike [26 maja 2007]
Nitzer Ebb - Industrial Complex -- mike [15 marca 2010]
Nitzer Ebb - Showtime -- mike [22 maja 2004]
Nitzer Ebb - So Bright, So Strong -- mike [31 marca 2004]
Nitzer Ebb - That Total Age -- mike [31 marca 2004]
Nitzer Ebb - That Total Age -- ubu krool [?]
Nitzer Ebb - That Total Age -- r@ [?]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.016 s.