¤ Deine Lakaien - Winter Fish Testosterone ¤Chrom Records 1996

1. My Winter, 2. Fighting the Green, 3. Cupid's Disease, 4. Away, 5. The Cabin Door, 6. Fish, 7. Carriage Song, 8. Testosterone, 9. Manastir Baroue, 10. As It Is, 11. My Spring


O tym, że Deine Lakaien to zjawisko wyjątkowe na scenie muzycznej nie muszę nikogo przekonywać. "Winter Fish Testosteron" to czwarta (piąta jeśli liczyć "2ndStar" za longplay) duża płyta w dyskografii. Poprzedziła ona genialny "Kasmodiah", w pełni już dojrzałe dzieło ukształtowanego zespołu.
Duet Ernst Horn i Alexander Veljanov jak mało kto potrafi z równą swobodą, odwagą i skutkiem łączyć ze sobą elementy muzyki elektronicznej z motywami klasycznymi. Deine Lakaien nie odkrywając niczego nowego dla światowej muzyki umiejętnie posługuje się muzycznymi narzędziami i porusza nawet w bardzo skrajnej stylistyce. Podróż, w którą zabierają nas twórcy "Winter Fish Testosteron" jest niezwykle urozmaicona i bogata w zmieniające się scenerie, a jednocześnie spójna, logiczna oraz przepełniona charakterystycznym dla zespołu duchem. I tak otwierający płytę "My Winter" stanowiący właściwie intro i preludium do nadchodzącej uczty, która sączyć się będzie za pośrednictwem głośników w nasze uszy, jest bardzo spokojny i stonowany. W podobnej stylistyce utrzymane są "Away", "Carriage Song" i zamykające album "As It Is" i "My Spring". Z szybszych i bardziej tanecznych utworów na uwagę zasługują "Fighting the Green", "Cupid's Disease" oraz "Manastir Baroue", które chyba już na stałe (szczególnie dwa ostatnie) weszły do koncertowego repertuaru zespołu. "Testesterone" to na tle pozostałej części płyty prawdziwy wyziew elektronicznego szaleństwa, istna dźwiękowa kakofonia ukazująca inne, bardziej drapieżne oblicze grupy.
"Winter Fish Testesterone" to na pewno nie jest szczytowe osiągnięcie Deine Lakaien, daleko tutaj do emocji towarzyszących przesłuchaniu "Kasmodiach" czy "Forest Enter Exit" (która dla wielu stanowi szczytowe osiągnięcie grupy), ale również ta płyta ma swój urok i czar, jak wszystko co wypełzło spod dłoni Ernsta i z czeluści gardła Aleksandra. Mamy tutaj do czynienia z muzyką piękną i szczerą, w żadnym momencie nie wymuszoną i sztuczną, poetyckimi oraz głębokimi tekstami, a nad śpiewem Alexandra zachwycać się można godzinami, a i tak najprawdopodobniej było by to mało. Może i jest momentami zbyt zmanierowany, pompatyczny i przesadnie melancholijny, ale jakoś trudno go z własnej nieprzymuszonej woli przestać słuchać...
Podsumowując płyta nie wybitna ale piękna, nie nowatorska ale czarująca, godna polecenia wszystkim spragnionym nostalgii i zadumy. "Testosterone" zawsze można pominąć w czasie odtwarzania:-).

-- mr hermeticum [15 października 2004]ostatnie recenzje autora:
Fields of the Nephilim - Earth Inferno -- [15 października 2004]inne recenzje Deine Lakaien:
Deine Lakaien & Die Neue Philharmonie Frankfurt - 20 Years of Electronic Avantgarde -- wolf242 [2 września 2007]
Deine Lakaien - Acoustic -- mike [1 lipca 2002]
Deine Lakaien - Acoustic -- r@ [28 stycznia 2005]
Deine Lakaien - April Skies -- mike [18 września 2005]
Deine Lakaien - April Skies -- r@ [15 kwietnia 2005]
Deine Lakaien - Indicator -- M.Alexander [14 października 2010]
Deine Lakaien - Indicator -- vigoslugbait [25 października 2010]
Deine Lakaien - Kasmodiah -- mike [lipiec 2000]
Deine Lakaien - Kasmodiah -- r@ [9 grudnia 1999]
Deine Lakaien - Live in Concert 2002 -- M.Alexander [9 grudnia 2003]
Deine Lakaien - White Lies -- r@ [9 stycznia 2002]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.038 s.