¤ Skalpel - Skalpel ¤Ninja Tune
2004

1. High, 2. Not Too Bad, 3. 1958, 4. Together, 5. So Far, 6. Break In, 7. Quiz, 8. Asphodel, 9. Theme from ‘Behind the Curtain', 10. Sculpture


Nasi przedstawiciele w Ninja Tune mają właśnie swój czas - oto bowiem ukazała się długo oczekiwana duża płyta Skalpela - wrocławskiego duetu dwójki dj-ów - Marcina Cichego i Igora Pudło. "Postanowiliśmy pokazać polski jazz całemu światu" - powiedział Igor i płyta Skalpela, w całości oparta na "polskich" samplach, zdaje się być świetnym spełnieniem jego obietnicy. O tym, że polski jazz ma bogatą tradycję i niewyczerpane archiwum - wiemy doskonale. Takie nazwy jak Komeda, Stańko, Urbaniak czy Novi Singers w swej kategorii należą do czołówki światowej. Pozostaje zastanowić się, czy wrocławski duet, dzięki swej nowej płycie, ma szanse znaleźć się w czołówce światowego nu-jazzu i elektroniki.

Krążek "Skalpel" powstawał trzy lata. W tym czasie panowie Cichy i Pudło konsekwetnie "zlepiali" swój materiał za pomocą fragmentów archiwalnych nagrań polskiego jazzu. "W twej głowie pojawia się pomysł, który starasz się jak najlepiej zrealizować. Znalezienie odpowiednich dźwięków zajmowało nam czasem bardzo dużo czasu" - mówi Cichy. Słuchając tej płyty doskonale zdajemy sobie sprawę z ilości pracy, jaką nasz dj-ski duet włożył w te dziesięć kawałków - wszystkie brzmią bowiem po prostu perfekcyjnie; trudno uwierzyć, że Skalpel nie jest po prostu zespołem jazzowym, który jamując nagrał sobie cztedziestominutową płytę. Nie - ten materiał składa się z dźwięków, które pierwotnie "należały" do innych utworów, i które ponownie zostały odkryte i wykorzystane przez Skalpela. Cichy i Pudło umiejętnie połączyli realizując swe jazzowo-psychodeliczne pomysły, przywołujące na myśl dokonania The Cinematic Orchestra czy Jaga Jazzist. Płyta "Skalpel" uznana już została za pewien rodzaj kontynuacji krążka "Motion" The Cinematic Orchestra. Oba materiały powstały w podobny sposób (ba, Londyńczycy korzystali również z archiwum polskiego jazzu), oba prezentują podobny, bardzo wysoki poziom. I tak jak "Motion" była płytą marzycielską i pełną przestrzeni, tak polski duet zmierza w stronę brzmień bardziej psychodelicznych, momentami klaustrofobicznych - szczególnie w drugiej części albumu. Najlepszym kawałkiem jest tu chyba "Together" - pełen niezwykle pociągającego, przyprószonego trzaskiem czarnej płyty niepokoju. Potem mamy mroczny "Asphodel", który z powodzeniem sprawdziłby się na soundtracku do takich filmów jak "Twin Peaks". Całość zaś zamyka znany już z wcześniej wydanej ep-ki Skalpela, kojący kawałek "Sculpture", będący już swoistą wizytówką duetu.

Pora na podsumowania. Muzyka Skapela to granie (samplowanie?) na bardzo wysokim poziomie, będące niewątpliwie znakomitą promocją polskiej muzyki - tak nowoczesno-elektroniczej ("Skalpel" to kawał bardzo dobrej, dj-skiej roboty), jak i stricte jazzowej (kultowa w niektórych kręgach seria "polish jazz" staje się coraz popularniejsza). Jak mówi Marcin Cichy - "bez Ninja nie byłoby nas. Gdyby ten album ukazał się w Polsce - przepadłby". Być może sukces Skalpela sprawi, iż nasze media bardziej zainteresują się polskim nowym graniem? Być może również polskie nowe granie stanie się również obiektem uwagi zachodnich wydawców? Oby.

jman / nowamuzyka.prv.pl

-- jman [24 listopada 2004]ostatnie recenzje autora:
Stealpot - Mass Mess.AGE -- [2 sierpnia 2005]
Kraftwerk - Minimum Maximum -- [2 sierpnia 2005]
Boy Robot - Rotten Coctails -- [2 sierpnia 2005]
Claro Intelecto - Neurofibro -- [24 listopada 2004]
Kettel - Volleyed Iron -- [24 listopada 2004]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2018 postindustry.org


wygenerowane w 0.021 s.