¤ Claro Intelecto - Neurofibro ¤AI Records 2004

1. Peace of Mind, 2. Percentages, 3. Resonation, 4. Baudrillards Supper, 5. Tria, 6. Mono, 7. Section 8, 8. Back 9, 9. Contact 10, 10. You Not Me, 11. Chicago, 12. Nobody, 13. Your Trophy


Za tym zabawnym pseudonimem kryje się pochodzący z Manchesteru Mark Steward. Od lat zafascynowany elektroniką muzyk swe pierwsze dźwięki skomponował, jak mówi, w wieku 8 lat - wtedy to bowiem otrzymał pierwszy, prymitywny syntezator. Potem przyszła moda na Depeche Mode i Kraftwerk i od tego właśnie czasu Steward stara się odkrywać dźwięki i brzmienia generowane głównie przez elektroniczne instrumenty. "Byłem zakochany w tych melodiach wygrywanych za pomocą trzech dźwięków oraz całej towarzyszącej im melancholii mollowych akordów" - mówi o swych muzycznych mistrzach Steward. Jego najnowsza propozycja - wydana przez label AI płyta "Neurofibro" pełna jest odniesień właśnie do tego przejrzystego, syntetycznego grania.

Przepis na muzykę Claro Intelecto? Przede wszystkim wszelkiego rodzaju brzmienia automatyczne. Mamy do czynienia z ambitną muzyką taneczną, rytmicznie opartą na perkusyjnych automatach pulsujących z chłodną dokładnością. Już pierwszy kawałek albumu, "Peace of Mind" to w zasadzie ostry, houseowy rytm ze strzępem melodii - Mark Steward pozostaje wierny swym słowom - harmonicznie "Peace of Mind" to cztery akordy, wciąż się powtarzające. Do tego miły dla ucha rhodes, syntezatorowy bas - ot i mamy styl Caro Intelecto. Nic nowego? Co z tego, skoro muzyka sprawia przyjemność, daje oddech, miejscami porywa do tańca. Mechaniczne brzmienia są tutaj niezwykle transowe - ich powtarzalność, monotonność staje się jednym z atutów całości. Analogowe instrumentarium jeszcze raz pokazało swój taneczny pazur. Co z tego, że wcześniej robili to już i Sun Electric, i LFO, i Kaito, nawet sam Aphex Twin, będący notabene jednym z muzycznych mistrzów Stewarda. Odniesień do Richarda Jamesa jest tutaj więcej: szczególnie w spokojniejszych, czy może bardziej mrocznych fragmentach tego ponad 70-minutowego albumu. Zwraca uwagę kawałek "Baudrillard's Supper" - z zaskakującą, intrygującą partią pianina, swym klimatem przypominającego wczesne dokonania Aphexa - jeszcze z czasów "Selected Ambient Works". "Neurofibro" jest więc w pewnym sensie zwróceniem się w stronę tanecznej elektroniki lat 90-tych. Na podobny pomysł wpadli ostatnio Moby (jego płytka wydana pod pseudonimem "Voodoo Child" jest jednak nieporozumieniem) i Luke Vibert ze swoim projektem "Kerrier District". Pomysły te jednak były tylko i wyłącznie sentymentalnymi powrotami, Claro Intelecto zaś stara się opowiadać historię swych fascynacji w bardziej ambitny sposób, angażując całą gamę brzmień i realizatorskich pomysłów.

"Nigdy nie rozpoczynam pracy z jakimś konkretnym założeniem, po prostu gram jakieś dźwięki, które po pewnym czasie przyjmują postać tego, co nazywa się bądź to muzyką house bądź techno/electro. Dla mnie to nieistotne - wszystko jest przecież muzyką" - mówi Steward. W przypadku "Neurofibro" nie jest również istotnym to, iż nie ma na tej płycie nic nowego. Ta muzyka po prostu sprawia przyjemność, na kilkadziesiąt minut porywa - i to w zupełności wystarczy.

jman / nowamuzyka.pl

-- jman [24 listopada 2004]ostatnie recenzje autora:
Stealpot - Mass Mess.AGE -- [2 sierpnia 2005]
Kraftwerk - Minimum Maximum -- [2 sierpnia 2005]
Boy Robot - Rotten Coctails -- [2 sierpnia 2005]
Kettel - Volleyed Iron -- [24 listopada 2004]
Skalpel - Skalpel -- [24 listopada 2004]
  więcej...inne recenzje Claro Intelecto:
Claro Intelecto - Metanarrative -- Pawel Gzyl [30 maja 2008]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2018 postindustry.org


wygenerowane w 0.015 s.