¤ PTI - Blackout ¤WTII Records 2004

Ocena:
3

1. Confessions, 2. Condemnation, 3. Gone Silicon, 4. Ivory Tower, 5. IDentify, 6. Databass, 7. Otherside, 8. Every Futures Past, 9. Stargazer, 10. Vacant, 11. Zero Hour


Zapowiadało się bardzo dobrze, WTII Rec. to "spadkobierca" Waxtrax Records, kultowej wytwórni dla wszystkich (nie tylko w Ameryce), którzy interesowali się muzyką electro-industrialną w latach 80 i 90 zeszłego stulecia. Zespół jest z Chicago, miasta może nie aniołów, ale równie zasłużonego dla amerykańskiego electro-industrialu co wspomniana wytwórnia.
Od początku wiedziałem, że ja taką ekspresję artystyczną już skądś znam, że taki sposób śpiewania to nie pierwszyzna, że coś mi to wszystko przypomina. Dopiero po miesiącu odkryłem, że rozpoczynający "Condemnation" ma coś wspólnego z grupą Inside Treatment i ich płytą "Underneath My Purple Shades" z 1991 roku (i wkrótce o niej też napiszę). Wiem, że goście z PTI nie znają tego szwedzkiego duetu, który ostatnią płytę wydał 10 lat temu w nakładzie pewnie z 1000 sztuk, więc nie może być mowy o jakiejś kopii, kontynuacji czy swojskiej podróbie. PTI na szczęście przenosi aggro-synth-techno (też mnie zastanawia co ten zlepek słów, opisujący muzykę IT może znaczyć) na zupełnie inny poziom. W końcu te 15 lat zobowiązuje, coś się w electro-EBM-industrialu zmieniło, ktoś wywarł duży wpływ, również w Ameryce. Tym 'kimś' jest grupa VNV Nation. Dzięki nim zaistniało coś takiego jak future-pop i masa grup ich kopiujących czy też nimi się inspirujących. Dobrze to czy źle, ten inspirujący wpływ future-popu spowodował też większe zainteresowanie EBM.
Grupa PTI zgrabnie łączy inteligentny future-pop z rytmicznym EBM, podobnie jak Culture Kultür czy Cut.Rate.Box. Pomysłów starcza jednak tylko na połowę płyty i drugą jej część można sobie darować. Najciekawsze utwory to wspomniany "Condemnation", taneczny "Gone Silicon" czy zdecydowanie najciekawszy "Databass", który może i stałby się parketowym szlagierem, gdyby tylko electro dj'e chcieli go puszczać.
Sumując; niezły debiut Erica Dusika i Phila Foxa, choć wiele jeszcze im brakuje by mówić o nich tylko w superlatywach.

-- r@ [24 stycznia 2005]ostatnie recenzje autora:
Anhedonia - Ontology -- [1 października 2009]
Boratto, Gui - Take My Breath Away -- [31 marca 2009]
Frontierguards - Predestination -- [6 marca 2009]
Fractional - Come Mierda -- [6 marca 2009]
Squarepusher - Just a Souvenir -- [31 grudnia 2008]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2018 postindustry.org


wygenerowane w 0.03 s.