¤ Controlled Collapse - Humanization ¤Demo 2005

Ocena:
3.5

1. Intro - Collapse, 2. Supplement, 3. Notice (vox edit), 4. Untitled, 5. Rain, 6. Memory of the Past (vocal)


Myślę, że Łódź ma wybitnego pecha. Jakiś niezamierzony wirus niszczył to miasto za komuny, a później w okresie początków kapitalizmu dokończono dzieła destrukcji. Niewiele zostało, choć miasto wciąż walczy. Wymienia władze, obstawia połowę krajowej polityki (szczególnie w finansach), wymienia premierów w Warszawie i niewiele to zmienia w samej Łodzi. Miałem zawsze jednak przekonanie, że to jest miasto wyjątkowe. Brzydkie i zaniedbane ale przez to cholernie ambitne i twórcze. Miasto, które musi stawiać na kulturę, żeby zaistnieć i które musi stawiać na młodych by się o nim mówiło i pisało.
Wreszcie po latach pojawiły się w Łodzi dwie grupy, dokładniej dwa projekty, a już zupełnie poważnie to dwóch kolesi, którzy mają szansę na dłużej zaistnieć na polskiej i światowej scenie EBM - Egoist i właśnie Controlled Collapse. I nie jest to pierwsza fala łódzkich grup electro, choć produkcje Hedone, Jude, Profesora Plus czy Lady Electra nie zaliczyłbym do EBM. Tu Egoist i Controlled Collapse są pionierami.
Pierwsze trzy utwory są naprawdę na wysokim poziomie. Brzmią nowocześnie, ostro i tanecznie. Oczywiście są pełne odniesień do pomysłów innych, a źródeł inspiracji można się doszukiwać w muzyce Hocico, VNV Nation, Suicide Commando czy nawet :Wumpscut:. Jednak to nie jest bezduszne i niesie jakieś emocje. Mocno, mocno negatywne ale o to chodzi w muzyce electro-industrialnej (jeśli się komuś nie podoba, określę to electro, EBM, rock industrialny, techno, disco, dance). To tak naprawdę jest najbardziej ostra forma muzyki tanecznej i najbardziej łagodna forma muzyki postindustrialnej.
Mam tu na myśli przede wszystkim utwór "Supplement", potencjalny hit każdej stacji internetowej nadającej EBM (kolego kr-lik, trochę to plagiatem melodii śmierdzi ;-) )
Mam zastrzeżenia co do monotonii i przewidywalności kompozycji, bo właściwie każdy (poza utworem 5) mieści się w ramach prostej formy - wstęp (intro), zwrotka, refren, zwrotka, refren, zwrotka, refren x 2, zakończenie (outro). Podobnie jest z klawiszami wygrywającymi melodie; są niestety podobne, grają podobne frazy i brzmią w podobnej tonacji. Mam nadzieję, że Controlled Collapse ma zamiar jakoś to urozmaicić na debiutanckim albumie.
Największe rozczarowanie to utwór "Untitled". Istna feria barw i tonacji, kolorów i odcieni. Pełna zaskakująco rozbrajających melodyjek, dodatkowo modulowanych 'na żywca' na domowym komputerze - co słychać dobitnie i nieszczęśliwie. Odmiennym jest utwór piąty "Rain" - mniej przebojowy ale za to bardziej intensywny i dopracowany. Electro-industrial w najlepszym kanadyjskim stylu.
Kr-lik naprawdę się rozwija i wierzę, że jego debiutancka płyta pokaże pełnię jego talentu i zaangażowania. Brakuje mu jeszcze trochę obycia, dobrego sprzętu i prężnej wytwórni fonograficznej.
PS. Tu za niewielkie pieniądze można ją kupić:
www.controlled-collapse.com

-- r@ [17 lutego 2005]ostatnie recenzje autora:
Anhedonia - Ontology -- [1 października 2009]
Boratto, Gui - Take My Breath Away -- [31 marca 2009]
Frontierguards - Predestination -- [6 marca 2009]
Fractional - Come Mierda -- [6 marca 2009]
Squarepusher - Just a Souvenir -- [31 grudnia 2008]
  więcej...inne recenzje Controlled Collapse:
Controlled Collapse - Injection -- r@ [27 kwietnia 2007]
Controlled Collapse - Things Come to Pass -- vigoslugbait [6 sierpnia 2010]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2018 postindustry.org


wygenerowane w 0.018 s.