¤ Chronomad - Sokut ¤Alien Transistor 2004

Ocena:
4

1. Sama`i, 2. Aksak, 3. Masmoudi, 4. Dawr Hindi, 5. Shish, 6. Panj, 7. Wahda Sagra, 8. Se, 9. Do, 10. Wahed


Dziwnym trafem, rzutem na taśmę, zupełnym przypadkiem wpadają mi do rąk (a czasami do głowy) takie płyty. Bardzo zrównoważone, o mocnym aksamitnym smaku i głębokim, błyszczącym kolorze (to z okładki argentyńskiego wina Santa Julia). Chronomad aka Saam Schlamminger eksploruje arabskie instrumenty, przetworzone przez japońskie samplery, nagrane w europejskim studiu, słuchane przez amerykańskich snobów. To chyba można nazwać globalizacją?
To wszystko wypada nadzwyczaj interesująco, lepiej nawet - inspirująco. Czyż nie najciekawsza jest muzyka, która nas do czegokolwiek inspiruje? Podobnie jest z winem - najlepsze są te inspirujące wyobraźnię. Schlamminger urodził się w Stambule, do 12 roku życia mieszkał w Iranie, po czym wyemigrował do Niemiec, gdzie do tej pory mieszka. Ma dobre muzyczne (i nie tylko) wykształcenie, potrafi grać na różnych arabskich instrumentach (zarb, daf) a i współczesną elektronikę (przy pomocy znajomych z The Notwist) opanował całkiem nieźle. Jest wszechstronnym artystą, jak to się ładnie teraz określa - multikulturowym. I co najważniejsze, jest szczery, autentyczny i bardzo mocno wrośnięty w arabską kulturę. Nie ma w tej jego muzyce nic nadzwyczajnego, chorobliwie osobistego, szczególnie ambitnego. To udana fuzja ethno, lo-fi, ambientu i szczypty nowatorskiej elektroniki. Można napisać, że to współczesna wersja world music, ale nie tej jej wersji znanej z supermarketowych głośników.
Jak się okazuje w czasach skomercializowania już nawet publicznego szaletu i przeliczania muzyki jedynie na gigabajty przestrzeni dyskowej, mamy do czynienia z czymś ponadprzeciętnym i wartościowym. Warto jej słuchać, choć trudno ją usłyszeć.
PS.Dla sympatyków Muslimgauze czy ostatniech produkcji Squaremetera. Dla koneserów mulikulturowości w muzyce. Dla wytrwałych poszukiwaczy odmienności.

-- r@ [19 marca 2005]ostatnie recenzje autora:
Anhedonia - Ontology -- [1 października 2009]
Boratto, Gui - Take My Breath Away -- [31 marca 2009]
Frontierguards - Predestination -- [6 marca 2009]
Fractional - Come Mierda -- [6 marca 2009]
Squarepusher - Just a Souvenir -- [31 grudnia 2008]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.015 s.