¤ C.H. District - Slides ¤M-Tronic
2005
www.chdistrict.com

Ocena:
5

1. Tiot, 2. Tintype, 3. Pictureman, 4. Conclude, 5. Grannyquaized, 6. Nuletter, 7. Glossy, 8. Small Beam, 9. Dummy, 10. To Be an Adapter, 11. High-Quality Results, 12. Slideness, 13. From + to - (Telemetrik remix), 14. Tiot (Dither remix), 15. M-Bizzler 4Shizzler (Kero remix), 16. Wilda Pharmacy (Diakof remix)


CH District nachwaliłem się już w ostatnich dwóch recenzjach zamieszczonych na postindustry. W końcu wydaje pierwszą (nie licząc splitu "Chemical Elements" z Duusterem) swoją płytę w poważnej i poważanej francuskiej wytwórni M-Tronic. Wytwórnia ta, jak rzadko która propaguje polską muzykę w Europie i świecie; poza CH District i I:gor'em jest jeszcze w jej szeregach Diakof, który właśnie wypuścił wraz z holenderskim projektem Cellular drugą część wspomnianej "Chemical Elements".

Teraz mogę go pochwalić po raz kolejny, bez żadnych emocji nacjonalizmem czy znajomością zarażonych. To jest najlepszy polski wykonawca jeśli chodzi o muzykę elektroniczną. Ale to nie zmienia faktu, że jest jednym z najlepszych w Europie a może i na świecie.

Ta płyta jest bardzo różnorodna stylistycznie, niejednolita muzycznie, rozległa tematycznie, a zarazem jest spójna i przemyślana. Czego tu nie ma: klimaty od Autechre, Boards of Canada, Arovane, Architecta, po Gridlocka, Bola i Richarda Devine. Klimaty mroźne i posępne "Tiot"), a także całkiem optymistyczne i melancholijne "Glossy").
Każda kompozycja jest zbudowana na innej tkance i wyzwala inne emocje, eksploruje inny świat dźwięków i zaciekawia zupełnie czymś innym. Wydaje mi się nawet, że tych dźwięków, pomysłów i sposobów ich realizacji jest czasami zbyt wiele.
"Slides" to nie jest płyta łatwa, tu nie ma tworzonych na siłę przyjemnych i infantylnych melodii (jakże charakterystycznych w ostatnich latach). Nie ma też parkietowych przebojów, mrocznych zaklęć czy wyleniałych ambientowych kompozycji. Mało jest też wcześniejszych nawiązań do power noisu i industrialu.
Wszystko podane jest ze smakiem, wyczuciem i co najważniejsze w sposób bardzo klarowny. Krótkie, jednominutowe kompozycje (swoiste łączniki) doskonale pokazują eksperymentalną i mroczną stronę muzycznych poszukiwań Mirka Matyasika, co ciekawie dopełnia się z lżejszą formą niektórych długich, bo nawet 7-8 minutowych kompozycji.

Zwraca uwagę jakość dźwięków; płyta jest doskonale zrealizowana i zremasterowana, co jest zapewne zasługą Atomic Studios. Również szata graficzna (rodzime Ibsen Studio) nie pozostawia wątpliwości, że to jest dzieło wybitne. Nawet dość minimalistyczne wideo stworzone przez grupę performerów Suka Off wypada dobrze (ale o co chodzi?). I jedynie remiksy (Dither, Telemetrik, Kero, Diakof) nie rzuciły mnie na kolana...

PS. To jest esencja tego co najciekawsze w nowej muzyce elektronicznej, absolutna konieczność dla wielbicieli eksperymentalnych dźwięków (i innych form ponowoczesnych).
2PS. Nie podnoszę sie z kolan od 3 tygodni...

-- r@ [7 kwietnia 2005]ostatnie recenzje autora:
Anhedonia - Ontology -- [1 października 2009]
Boratto, Gui - Take My Breath Away -- [31 marca 2009]
Frontierguards - Predestination -- [6 marca 2009]
Fractional - Come Mierda -- [6 marca 2009]
Squarepusher - Just a Souvenir -- [31 grudnia 2008]
  więcej...inne recenzje C.H. District:
C.H. District - Continuance -- r@ [27 czerwca 2002]
C.H. District - Pneuma-ti-coi -- r@ [18 kwietnia 2001]
C.H. District - Slides -- [orwell] [10 czerwca 2005]
C.H. District / Duuster - Chemical Elements 1.0 -- [orwell] [10 czerwca 2005]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2018 postindustry.org


wygenerowane w 0.026 s.