¤ VNV Nation - Matter + Form ¤Anachron / Metropolis 2005

Ocena:
5

1. Intro, 2. Chrome, 3. Arena, 4. Colours of Rain, 5. Strata, 6. Interceptor, 7. Entropy, 8. Endless Skies, 9. Homeward, 10. Lightwave, 11. Perpetual


Znowu udało im się... Znowu Mark i Ronan nagrali płytę, którą będę 'katował' w kółko... Znowu ich nowa płyta, to dla mnie więcej niż tylko fantastyczna muzyka, znowu to dzieło sztuki, majstersztyk... Znowu przy słuchaniu nowej propozycji VNV Nation odczuwam najprzyjemniejsze stany ducha, znów gości na mojej twarzy uśmiech, serce szybciej bije, krew szybciej płynie... Znowu ta muzyka sprawia, że świat jest dla mnie lepszy, bardziej przyjazny, taki wspaniały, że aż chce się żyć i czerpać z tego życia pełnymi garściami, pokonywać kolejne przeszkody i patrzeć w przyszłość z nadzieją (pomimo odejścia wspaniałego człowieka jakim był Papież Jan Paweł II)...

Programy P2P dają tę możliwość, że zanim zamówię i dostanę do swoich rąk "Matter + Form", mogę bezkarnie ;) ściągnąć to cacko i rokoszować się każdym dźwiękiem, skompresowanym, spakowanym... Tym razem duet zaprezentował dużo wcześniej fragmenty sześciu utworów. Rozpaliły one mnie na maksa, spowodowały, że czekałem na TEN dzień!

Nie przeszkadza mi, że "Endless Skies", to taki 'wyciskacz łez" (większy od "Holding On"), bo porusza mnie dogłębnie, refren sprawia, że myślę o tym co 'najlepsze' w życiu (odpowiedzialność za innych, dawanie im szczęścia, miłość, a równocześnie egoistyczne zaspokajanie swoich potrzeb;). Ja naprawdę przy tym numerze odpływam daleko myślami, zamykam oczy i chłonę każdy dźwięk, każde słowo wymówione przez Harris'a. "The strength of our future lies in our past". Słuchając "Endless Skies" myślę jednak wyłącznie o tym, co czeka...

Nie przeszkadza mi, że "Colours of Rain", to z kolei również wolny utwór, z ta różnicą, że instrumentalny - tylko fortepian, melodia już gdzieś słyszana (kolega Electronaut z ebm.stu słusznie przyrównał to do "Sibeling", czy też "Stjarny" Depeche Mode - odrobina 'klasyki', jak dla mnie niesamowitej).

Nie przeszkadza mi, że instrumentalne "Strata" i "Interceptor" to w sumie jeden utwór, bo to kapitalne... no właśnie, co?? Future-pop? Na pewno nie. Electro - też nie. To jest VNV Nation!!! Potężne melodie, opętańczy beat, który w "Interceptorze" sięga zenitu - adrenalina osiąga poziom 'max'. Wg mnie "Electronaut" blednie przy tym utworze dwojga nazw.

Co poza tym? Same 'kąski':) Singlowy (dostępny tylko poprzez sieć) "Chrome", świetny wybór co do utworu promującego. Parkietowy do entej potęgi, typowy dla VNV, a z drugiej strony jest tu jakaś 'nowa jakość' (jeszcze trudna dla mnie do zdefiniowania, ale poszukuję, 'rozbieram' całą płytę na czynniki pierwsze, zagłębiam się w każdym pojedynczym dźwięku i pytam się: jak oni to robią??). "Arena" - to brzmi jak wspomnienie po "Futureperfect" - future-pop z ładną melodią, wpadającą w ucho przy pierwszym przesłuchaniu (tak robi się tzw. hit:) "Entropy" - chyba najmocniejsza rzecz, jaką nagrali. Powoli rozkręcający się, w pewnym momencie dostajemy niewiarygodne tempo i VNV brzmi porażająco! To jest wściekłe, to jest ostre, to jest hipnotyzujące! (dla mnie kojarzy się z Nitzer Ebb:) "Homeward" - to dopiero będzie hit! To jest hymn, to jest wskazówka dla innych jak grać pięknie, a zarazem nie kiczowato. Pomijam fakt, że wokal Ronana chwyta za serce, nikt tak nie umie oddać emocji jak on. 5 minut 34 sekundy podróży przez najpiękniejszy zestaw dźwięków, jaki jestem w stanie sobie wyobrazić z towarzyszeniem wspaniałego wokalu. "Lightwave" - znów ostro! Taka muzyka kręci mnie niesamowicie! Tym razem bez wokalu, ale tu jest techno, trance, rave, electro, EBM, future-pop, i nie wiem co jeszcze. Konstelacja tego, co najlepsze w muzyce elektronicznej przeznaczonej do zabawy... Myślę, że tym utworem duet pokazał, że stać go na jeszcze dużo, dużo więcej. I na koniec "Perpetual" - świetna sekcja perkusyjna, pretensjonalna melodia, ale to jest całe VNV! Zagrać przyjemnie, miło, ale po swojemu. I znów ten pozytywny nastrój obecny przez całą płytę. Genialne zakończenie.

Ciekawy jestem jak inni przyjmą "Matter + Form". Pojawią się pewnie głosy, że to pomału 'trąci' komercją, że to wszystko zbyt dopieszczone, zbyt przyjazne... Ja jednak dalej będę tkwił w twierdzeniu, że to niesamowita płyta, niepodobna do wcześniejszych, być może nawet najlepsza (takie odważne deklaracje pojawiają się dopiero po dłuższym obcowaniu:) w twórczości duetu. Dobre, bardzo dobre, świetne, kapitalne, genialne, VNV Nation:)

-- mike [8 kwietnia 2005]
ostatnie recenzje autora:
Pouppée Fabrikk - The Dirt -- [5 czerwca 2013]
Evils Toy - Organics -- [8 kwietnia 2013]
AD:Key - Astrogator -- [8 kwietnia 2013]
McCarthy, Douglas J. - Kill Your Friends -- [8 kwietnia 2013]
And One - S.T.O.P. -- [13 lipca 2012]
  więcej...inne recenzje VNV Nation:
VNV Nation - Advance & Follow V2 -- mike [8 sierpnia 2001]
VNV Nation - Automatic -- mike [28 listopada 2011]
VNV Nation - Automatic -- vigoslugbait [21 września 2011]
VNV Nation - Burning Empires /Standing -- mike [czerwiec 2000]
VNV Nation - Crossing the Divide -- vigoslugbait [13 czerwca 2012]
VNV Nation - Empires -- r@ [luty 2000]
VNV Nation - Empires -- mike [marzec 2000]
VNV Nation - Futureperfect -- mike [26 marca 2002]
VNV Nation - Futureperfect -- r@ [5 marca 2002]
VNV Nation - Genesis -- Triskell [10 września 2001]
VNV Nation - Honour 2003 -- mike [18 sierpnia 2003]
VNV Nation - Judgement -- vigoslugbait [5 kwietnia 2007]
VNV Nation - Of Faith, Power & Glory -- vigoslugbait [6 lipca 2009]
VNV Nation - Praise the Fallen -- mike [1998]
VNV Nation - Praise the Fallen -- r@ [1998]
VNV Nation - Solitary -- mike [1998]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2018 postindustry.org


wygenerowane w 0.012 s.