¤ Deine Lakaien - April Skies ¤Capitol/EMI 2005

Ocena:
4

1. Over and Done, 2. Slowly Comes My Night, 3. Secret Hideaway, 4. Supermarket (my angel), 5. Midnight Sun, 6. Satellite, 7. Take a Chance, 8. Heart Made to Be Mine, 9. Vivre, 10. When You Loose, 11. Through the Hall, 12. Dialectic, 13. Falling


Zawsze miękne gdy słyszę głos Veljanova. Nie da rady, rozklejam się. Estetykę i niesamowity talent Horna chwaliłem już pewnie na postindustry kilka razy.
Najnowszy album tego niemieckiego duetu uzmysłowił mi po raz kolejny kruchość ludzkiej kondycji. Swoją kruchość. Nic tak nie pokazuje małości człowieka jak jego stosunek do piękna. Do prostych melodii, choć skomponowanych w nieprosty sposób, do prostych historii, choć rozpisanych w nieprosty sposób. Można oczywiście się od piękna opędzać, odsuwać czy ignorować. Można się zamknąć w wieży z kości słoniowej zwanej jakikolwiek eksperymentalny gatunek (najlepiej jak najbardziej ekstremalny i nie do słuchania), który uważam za jedynie słyszny i jedynie nowatorski. I tam przesiedzieć całe swoje życie. Ale po co? Piękno muzyki i słów Deine Lakaien to jest to piękno, które bardzo mi odpowiada. Niekonwencjonalne, świeże i bardzo osobiste.

Oczywiście mają płyty wybitne jak i płyty przeciętne. Na każdej z nich jest jednak jakaś perełka, utwór magiczny, coś co jest dobitnym przejawem ich niebanalnego zmysłu estetyki. Czasami nawet więcej niż połowa płyty obfituje w takie perełki i wtedy już mamy do czynienia z czymś na granicy arcydzieła. Czegoś do czego po latach się będzie wracać bez uczucia zażenowania.
Deine Lakaien potrafią (co nieczęste) połączyć wyjątkowość swojej muzyki, z wyjątkowością swoich tekstów, swoich przemyśleń i swoich fantazji. Te teksty coś mówią, coś przekazują i ciekawie opisują stan ducha autorów.

Ale niestety przyznać też muszę, że ta zbytnia egzaltacja (muzyczna i tekstowa) i dziwne maniery wokalne Veljanova czasami mnie denerwują. Kompozycje Horna bywają nudne i bardziej 'zasłyszane' niż 'wykreowane'. Czasami utwory duetu, a jest na "April Skies" kilka takich, mają tą charakterystyczną dla niemieckiej muzyki przewidywalność i monotonię graniczącą z nudą. Po prostu, już w połowie utworu wiadomo co będzie na końcu, już w połowie płyty znamy jej zakończenie. To jest zapewne jej mankament. Są również momenty zupełnie nieciekawe, zdecydowanie odstające od reszty, choćby "Through the Fall" czy dość prostacki w formie i treści "Midnight Sun".
Najciekawsze, poza singlowym "Over and Done" utwory to: "Slowly Comes My Night", "Secret Hideaway", "Supermarket (my angel)", "When I Lose".
I choć jest to muzyka popowa, a nawet popularna - warto mieć "April Skies" w swojej kolekcji. To muzyka przystępna, ale niegłupia. I wciąż mam nadzieję, że zrobią karierę na miarę Wolfsheim, a może nawet Schillera. W końcu wydaje ich nie kto inny jak Capitol Records, oddział jednego z większych kombinatów muzycznych na świecie. A może już to zrobili?
PS. Si, si, trendy, jazzy dark pop electronic (wyczuwam nutkę mięty) ;-)

-- r@ [15 kwietnia 2005]ostatnie recenzje autora:
Anhedonia - Ontology -- [1 października 2009]
Boratto, Gui - Take My Breath Away -- [31 marca 2009]
Frontierguards - Predestination -- [6 marca 2009]
Fractional - Come Mierda -- [6 marca 2009]
Squarepusher - Just a Souvenir -- [31 grudnia 2008]
  więcej...inne recenzje Deine Lakaien:
Deine Lakaien & Die Neue Philharmonie Frankfurt - 20 Years of Electronic Avantgarde -- wolf242 [2 września 2007]
Deine Lakaien - Acoustic -- r@ [28 stycznia 2005]
Deine Lakaien - Acoustic -- mike [1 lipca 2002]
Deine Lakaien - April Skies -- mike [18 września 2005]
Deine Lakaien - Indicator -- M.Alexander [14 października 2010]
Deine Lakaien - Indicator -- vigoslugbait [25 października 2010]
Deine Lakaien - Kasmodiah -- mike [lipiec 2000]
Deine Lakaien - Kasmodiah -- r@ [9 grudnia 1999]
Deine Lakaien - Live in Concert 2002 -- M.Alexander [9 grudnia 2003]
Deine Lakaien - White Lies -- r@ [9 stycznia 2002]
Deine Lakaien - Winter Fish Testosterone -- mr hermeticum [15 października 2004]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.013 s.