¤ Nine Inch Nails - With Teeth ¤Nothing / Interscope 2005

Ocena:
4

1. All The Love in the World, 2. You Know What You Are?, 3. The Collector, 4. The Hand That Feeds, 5. Love Is Not Enough, 6. Every Day Is Exactly the Same, 7. With Teeth, 8. Only, 9. Getting Smaller, 10. Sunspots, 11. The Line Begins to Blur, 12. Beside You in Time, 13. Right Where It Belongs, 14. Home


Pan Reznor przyzwyczaił już swoich fanów do tego, że płyty wydaje w odstępach pięcioletnich, czasami rzuci jakiś mały ochłap mięsa typy epka czy album live, ale zasadniczo taka była reguła. Na "With Teeth" trzeba było czekać parę miesięcy więcej i muszę przyznać, że tak jak kiedyś oczekiwałbym tej płyty jak na szpilkach, tak tym razem spokojnie czekałem, nawet nie do końca mając pewność czy w ogóle ta płyta się znajdzie w mojej dyskografii. Gdy tu i ówdzie pojawiły się fragmenty nagrań byłem mocno zdegustowany. Jednak na podstawie przecieków postanowiłem nie wyrabiać sobie opinii i teraz, gdy już album oficjalnie wyszedł, mogę powiedzieć szczerze, że Reznor sprawił swoim fanom całkiem solidny kawałek muzyki. Jednak jest ewidentna różnica między tym dziełem, a poprzednimi płytami Nine Inch Nails. Sprawa jest prosta: mamy album, a na nim 14 utworów. Nie mamy żadnych utworów instrumentalnych, nie ma mowy o żadnym koncept albumie. Mamy 14 piosenek, wszystkie oparte na dosyć typowej dla NIN strukturze zwrotka-refren-zwrotka, no i oczywiście Reznor nie byłyby sobą, gdyby tekst się nie rymował. Najoryginalnieszym utworem jest "Only", zaczynające się rytmicznym dźwiękiem werbla, syntezatorem brzmiącym nieco retro oraz Reznorem melodeklamującym tekst. Pomimo tego tekstu, który jest raczej w typowej tematyce NIN, to muzycznie utwór jest skoczny, nawet w jakiś sposób wesoły. Innym wyśmienitym kawałkiem jest bardzo fajnie zaaranżowane "The Hand That Feeds" (sztandarowy dla NIN dźwięk syntezatorów), poza tym warto na pewno zwrócić uwagę na takie piosenki jak "The Line Begins to Blur" (zwłaszcza pomysł z 'garażowo-podobną' produkcją), "You Know Who You Are", "Getting Smaller" czy też rozpoczynający płytę spokojny "All the Love in the World". Zasadniczo płyta jest bardziej rockowa od "Fragile" (bez jazzujących kawałków instrumentalnych, etc.), ale też bardziej popowa od "The Downward Spiral" (krótsze utwory, praktycznie wszystkie na zasadzie zwrotka-refren-zwrotka). Muszę się szczerze przyznać, że jak słuchałem jej po raz pierwszy czy drugi miałem wrażenie, że brzmi jak taki troche mocniejszy Garbage z facetem na wokalu ;)

Są też jednak braki. Reznorowi nie udaje się stworzyć takiego klimatu jak na poprzednich płytach, zarówno za sprawą brzmień jak i tekstów. W paru miejscach zdarzają się też małe deja vu, chociażby "Every Day Is Exactly the Same", który do złudzenia przypomina Stabbing Westward (a kiedyś krążyła opinia, że to Stabbingi od NIN zrzynają). Kolejną wadą jest to jak płyta została wydana. Okładka jest ładna, otwieramy, a w środku zdjęcie Reznora i tytuły utworów. Koniec, nie licząc adresu strony z której można sobie ściągnąć informacje i teksty w pdf'ie.

Należy zaznaczyć, że nie powinno się tej płyty odkładać po pierwszym przesłuchaniu. Mam wrażenie, że za każdym przesłuchaniem człowiek dokopuje się na niej do czegoś nowego, odkrywa nowe pokłady dźwięku (chociaż momentami też mam wrażenie, że parę kawałków dałoby się jeszcze jakoś wzbogacić) i, mówiąc wprost, ten album po prostu lepiej brzmi po paru przesłuchaniach. NIN ad 2005 może nie jest takie jak kiedyś, ale to nadal NIN i "With Teeth" brzmi świeżo. Ja, jako fan NIN jestem usatysfakcjonowany.

-- M.Alexander [9 maja 2005]ostatnie recenzje autora:
KMFDM - WTF?! -- [28 maja 2013]
OhGr - Undeveloped -- [29 grudnia 2011]
Ministry - Rio Grande Blood -- [29 grudnia 2011]
Skinny Puppy - HanDover -- [29 grudnia 2011]
Funker Vogt - Blutzoll -- [14 października 2010]
  więcej...inne recenzje Nine Inch Nails:
Nine Inch Nails - And All That Could Have Been -- M.Alexander [15 kwietnia 2002]
Nine Inch Nails - Another Version of the Truth - The Gift -- wolf242 [25 marca 2012]
Nine Inch Nails - Beside You in Time (DVD) -- wolf242 [17 marca 2007]
Nine Inch Nails - Broken -- M.Alexander [8 września 2001]
Nine Inch Nails - Fixed -- M.Alexander [8 września 2001]
Nine Inch Nails - Further down the Spiral -- M.Alexander [8 września 2001]
Nine Inch Nails - Pretty Hate Machine -- M.Alexander [8 września 2001]
Nine Inch Nails - The Downward Spiral -- M.Alexander [8 września 2001]
Nine Inch Nails - The Fragile -- r@ [5 listopada 1999]
Nine Inch Nails - With Teeth -- nothinger [24 kwietnia 2007]
Nine Inch Nails - Year Zero -- nothinger [24 kwietnia 2007]
Nine Inch Nails - Year Zero -- M.Alexander [3 maja 2007]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.034 s.