¤ Lights of Euphoria - Fahrenheit ¤Zoth Ommog 1997

Ocena:
4.5

1. Fahrenheit, 2. Slowmotion, 3. Under My Skin, 4. Blood Brother, 5. Waters of Hades, 6. Hope of Salvation, 7. Resurrection, 8. Remember Me, 9. Revenge, 10. Sundown, 11. Taste Me, 12. Strange, 13. Neighbours, 14. Born to Die, 15. Celsius


Lights of Euphoria to z początku miał być projekt powołany tylko dla jednego utworu. Był nim "Subjection", gdzie za muzykę był odpowiedzialny Torben Schmidt, a wokalnie udzielał się Claus Larsen. Utwór odniósł zamierzony sukces, a Torben zachęcony postanowił dalej tworzyć muzykę pod tą nazwą. Na pierwszej płycie - "Brainstorm" - zaprezentował lekką odmianę EBM z paroma bardzo dobrymi kawałkami - poza mega-hitem "Subjection" jeszcze świetne "Give Me You" (na wokalu Henrik z Good Courage), cover Depeche Mode "Ice Machine" (z wokalistą Digital Factor) i "Deal in Sex". Kontynuacją tego stylu była druga płyta "Beyound Subconsciousness". Tym razem wyróżniały się dwa utwory z wokalem Strategy (Trylok, kiedyś była taka austriacka grupa) - "Show Me Your Tears" i "Injustice", "Lock Me Up", gdzie śpiewał Dennis z In Strict Confidence (wówczas dopiero wschodząca gwiazda) oraz jeszcze jeden cover, tym razem Anne Clark "Our Darkness".

Jednak najlepszą płytą dotychczas jaką wydał Torben uważam, że był "Fahrenheit". Już bez gościnnych wokali (z trzema wyjątkami), całą płytę praktycznie słychać Jimmy'ego Machon'a z Godheads. Tak, to jest coś, co później nazywać się zaczęło future-popem. Kiedy ta płyta wychodziła, to dla mnie to był synth-EBM:) Lekki, melodyjny, ale beatowy. Po intro od razu mamy świetny numer do potańczenia - "Slowmotion". To jest to, co najlepsze w muzyce Lights of Euphoria! Po lekko melancholijnym, uspokajającym "Under My Skin" kolejna porcja solidnego beatu w "Blood Brothers". Jednak najlepszym utworem na 'Fahrenheit" do dziś dla mnie jest "Waters of Hades". Brak mi słów by opisać, jak uwielbiam ten kawałek. Ma on w sobie melancholię synth-popową, ma dynamikę electronic body music. I pomyśleć, że później wyszły takie 'gnioty' jak "True Life"... Pozostajemy w klimatach około EBM-owych, bo oto "Hope of Salvation", z trzaskami i świetnym samplem na początku ('the united states embassy has been overrun by suicide commando') i linią melodyczną w stylu Nitzer Ebb z czasów "Belief". Disco mamy w "Remember Me", tak, teraz to nazywa się właśnie future-pop (czyli disco;). Jest w tym jednak jakiś urok, magia "Fahrenheit" działa po raz kolejny. Dla fanów And One jest "Revenge" (i nawet tekst ma klimat jak "Evil Boys";), jeszcze jednym utworem o bardzo przyjaznym rytmie jest "Strange (osobiście kojarzący się z Covenantem). No i jeszcze cover (tradycyjnie już), tym razem Camouflage i "Neighbours" - kompozycja bardzo lekka, new-romanticowa. Kolejny utwór jednak skutecznie niszczy ten nastrój -noise'owy "Born to Die" z wokalem Dennisa Ostermanna, to chyba najgłośniejsze do dziś oblicze Lights of Euphoria.
Obojętnie jakie będą kolejne płyty Torbena (już są zapowiadane, ostatnio lekka tendencja zwyżkowa jest), to każda i tak będzie porównywana do "Fahrenheita". Zachęcam do przesłuchania.

PS: w USA ten album wyszedł pod tytułem "Blood Brothers", zawartość ta sama.

-- mike [22 maja 2005]
ostatnie recenzje autora:
Pouppée Fabrikk - The Dirt -- [5 czerwca 2013]
Evils Toy - Organics -- [8 kwietnia 2013]
AD:Key - Astrogator -- [8 kwietnia 2013]
McCarthy, Douglas J. - Kill Your Friends -- [8 kwietnia 2013]
And One - S.T.O.P. -- [13 lipca 2012]
  więcej...inne recenzje Lights of Euphoria:
Lights of Euphoria - Gegen den Strom -- mike [2 maja 2005]
Lights of Euphoria - Krieg Gegen die Maschinen -- mike [14 kwietnia 2004]
Lights of Euphoria - Voices -- r@ [1998]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2018 postindustry.org


wygenerowane w 0.012 s.