¤ Portable - Version ¤~scape 2005

1. Ebb And Flow, 2. Notions of Slow and Fast Are Set at Nought, 3. All Eject, 4. Down Stream, 5. Thought in Action, 6. Temporal Distortion, 7. Tempura, 8. Typhoon, 9. The Opened Book


Alan Abrahams obdarza swą muzyką różne wytwórnie płytowe - i choć sam pochodzi z USA, to głównie europejskie. Dotychczas dwa jego albumy wydał niemiecki Background i jeden austriacka Sud Electronics. Jego najnowszy krążek publikują Berlińczycy ze Scape. Czy to znaczy, że Abrahams skierował swa muzykę w kierunku typowego dla tej tłoczni?

Nie - "Version" to wielki hołd muzyce plemiennej - tej egzotycznej, korzennej, tworzonej na tradycyjnych bębnach. Na takiej bowiem hipnotycznej pulsacji osadzona jest większość utworów z płyty: uzupełniony murzyńskimi zaśpiewami "Notions of Slow and Fast Are Set at Naught", podrasowany samplami muzyki klasycznej "All Eject", wzbogacony funkową gitarą "Though in Action" oraz zanurzony w analogowych szumach i trzaskach "Typhoon". W utworach tych Abrahams zbliża się do charakterystycznego stylu Richarda H. Kirka - obu artystów łączy właśnie ta fascynacja transowymi struktarami rytmicznymi o egzotycznym pochodzeniu.

Druga grupę utworów z "Version" stanowią intrygujące wycieczki w stronę deep techno - amerykański producent łączy w nich głębokie bity i masywne basy z luźno kojarzącymi się z nimi rockowymi (a może raczej postrockowymi) pasażami gitary i orientalnymi dźwiękami akustycznych instrumentów - od pasterskiego fletu do indiańskich bębnów ("Ebb & Flow", "Tempura", "Typhoon", "The Opened Book"). Wszystko to uzupełnione jest niezliczoną ilością sampli, zagęszczających muzykę nerwową atmosferą.

"Version" to najciekawszy album w dorobku Abrahamsa - z jednej strony podsumowanie jego dotychczasowych poszukiwań dźwiękowych, a z drugiej - wytyczenie nowych tropów, którymi zapewne będzie podążać w przyszłości.

Paweł Gzyl / gaz-eta.vivo.pl

-- Pawel Gzyl [5 sierpnia 2005]ostatnie recenzje autora:
Black Dog, The - Further Vexations -- [14 maja 2009]
Pendle Coven - Self Assessment -- [14 maja 2009]
Cabaret Voltaire - Kora! Kora! Kora! -- [13 maja 2009]
Point 7 - What? -- [13 maja 2009]
Aux 88 - Mad Scientist -- [13 maja 2009]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2018 postindustry.org


wygenerowane w 0.038 s.