¤ Rotersand - Welcome to Goodbye ¤Dependent 2005

Ocena:
4.5

1. Welcome to Goodbye, 2. Dare to Live, 3. The Last Ship Pt.1, 4. Almost Wasted, 5. Storm, 6. By the Waters, 7. The Last Ship Pt.2, 8. Exterminate Annihilate Destroy, 9. Undone, 10. Would You Buy This?, 11. Alive, 12. All in All, 13. Angels Falling


Posucha sprzyja snuciu niedorzeczności, gdybaniu, kreowaniu płonnych nadzieji, wystawianiu opinii na wyrost, bezproduktywnemu dłubaniu w nosie...etc etc... . Przyznam się szczerze, że z odpowiednią dozą niepewności, jak i sporym dystansem podchodziłem do pełnych podejrzanego optymizmu zapowiedzi wiodących magazynów muzycznych o 'niepoprawnej' poprawności "Welcome to Goodbye", drugiego albumu bocznego projektu The Fair Sex - Rotersand. Ostrożność często popłaca, jakoże im większy zachowany dystans tym większa radość, kiedy okazuje się, że coś po czym się wielkich rzeczy nie spodziewaliśmy naprawdę warte jest niejednokrotnego na nim 'zawieszenia ucha'.

Nie było już dawno albumu tak zakręconego w klimacie futurepop! 'Dawno' w rozumieniu 'na przestrzeni kilkunastu ostatnich miesięcy'. "Welcome to Goodbye" udrażnia kanały, którymi popłynęło swego czasu "Truth Is Fanatic" odpowiednio je poszerzając. Od "Dare to Lie", przed obydwie odsłony "Last Ship", po przepełnione delikatnością perłowych brzmień "Angels Falling" nic nie sprawia wrażenia zrobionego 'na siłę'. Nie czuć na nim wywierania presji otoczenia. Album emanuje swobodnym przekazem, spójnością czasu, miejsca i przestrzeni, co pozytywnie wpływa na jakość jego odbioru. W porównaniu do poprzedniego wydawnictwa - "Welcome to Goodbye" wypada lepiej w kwestii doboru sampli. Przede wszystkim jest ich tutaj odpowiednio więcej. Argument 'za' to także nasilająca się dramaturgia zarówno w wokalnych wariacjach Rasco jak i w wybranych sekwencjach klawiszowych. Obok naznaczonych piętnem imprezowego szaleństwa "Dare to Lie", pierwszej części "Last Ship" czy też "Undone", za pewną nieschematyczność wyróżnić należy - znany już niektórym z okresu "Truth Is Fanatic" - "All in All". Stąd też kolejny wniosek iż nie jest to album przygotowywany na prędce, a robiony systematycznie w miarę rodzących się pomysłów. Singlowe "Exterminate Annihilate Destroy" wydaje się być lepsze z każdym kolejnym przesłuchaniem. Nawiązania do modnych technoidalnych urozmaiceń, przed którym nie uchroniło się nawet ostatnie VNV Nation, pojawiają się w "Storm" i w nietypowym dla stylistyki Rotersand "Would You Buy This?". Nieco inaczej natomiast wygląda sprawa z "Alive", w którym pokuszono się o odpowiednie zastosowanie rockindustrialnych patentów.

Porównywanie stylu Rotersand, na przykładzie "Welcome to Goodbye", do rozgwieźdżonych konstrukcji zamierzchłej epoki wydaje się być, delikatnie mówiąc, nie na miejscu. Nie jest to ani Covenant, ani Assemblage 23, a już na pewno nie ma w tym ni krzty Apoptygmy Berzerk. Rotersand jest nową siłą future pop, która tym oto wydarzeniem daje nową nadzieję na lepsze jutro tego gatunku. Poniekąd można odnieść wrażenie odgrzewania pewnych schematów, nawiązań do ich poprzednich dokonań. Mnie to zupełnie jednak nie przeszkadza. I innym pewnie też nie będzie. Ważne, że podczas odsłuchu wszystko zadziwiająco pozytywnie wibruje;).

mcDonald/ www.ebm.stu.pl

-- vigoslugbait [10 sierpnia 2005]ostatnie recenzje autora:
Keluar - Pangua -- [9 grudnia 2015]
Architect • Sonic Area • Hologram_ - We Are the Alchemists -- [9 grudnia 2015]
Covenant – Last Dance -- [12 czerwca 2013]
Slave Republic - Quest for Love -- [17 lutego 2013]
Depeche Mode - Heaven -- [4 lutego 2013]
  więcej...inne recenzje Rotersand:
Rotersand - 10 23 -- vigoslugbait [17 lipca 2007]
Rotersand - Random Is Resistance -- vigoslugbait [10 listopada 2009]
Rotersand - Truth Is Fanatic -- mike [24 lipca 2004]
Rotersand - War on Error -- vigoslugbait [1 września 2009]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2018 postindustry.org


wygenerowane w 0.022 s.