¤ Nusrat Fateh Ali Khan & Brook, Michael - Night Song ¤Real World 1995

Ocena:
5

1. My Heart, My Life, 2. Intoxicated, 3. Lament, 4. My Comfort Remains, 5. Longing, 6. Sweet Pain, 7. Night Song, 8. Crest


Nusrat Fateh Ali Khan (1948-1997), zwany Bobem Marleyem Pakistanu, należał do czołówki tradycyjnych śpiewaków Qawaal z tradycji Sufi rozpoznawanych nie tylko na Wschodzie, na dwa lata nim zmarł w drodze na stół operacyjny zdążył nagrać razem z Michaelem Brookiem (ur. 1952), znanym producentem i kompozytorem zachodnim, już drugą płytę. Poniekąd jest to kolejna płyta z typu East Meets West, ale zupełnie różne od nagrań do kebabu (disco-arabo), czy innych Arabian Travelerów. Na "Night Song" Brook wykazuje duży szacunek do wschodniego mistrza, NFAK z kolei pozwala pierwszemu bawić się mocno swoim zaawansowanym sprzętem elektronicznym. Tak powstały bardzo stonowane utwory. Na płycie przede wszystkiem występuje charakterystyczny głos, emocjonalny i urzekający, zawodzący lub jakby scatujący - znak rozpoznawczy Pakistańczyka i jego płyt, ale Oscary przydziela się również rolom drugoplanowym. Delikatne gitara Brooka i bit podkreślają nastrój - trochę orientalny, trochę sentymentalny, zwłaszcza utwory "Lament" i tytułowy "Night Song".
Prawdę mówiąc zdaję mi się, że to właśnie dzięki tym lekko popowo-rockowym zabiegom Wschód zostaje oswojony. Płyty "etnograficzne" traditional music from... zawsze były dla mnie mdłe. Przy "Night Song" reakcja była niespodziewanie odwrotna.

Po wielu miesiącach wpatrywania się w wyświetlacze samplerów Brook określił wspólne dzieło mianem "monumentalnego koszmaru". Praca jaką włożył w produkcję materiału była o wiele cięższa od samego grania, najdrobniejsze elementy musiały być dopracowane do perfekcji zgodnie z jego zamysłem. Nie będę się spierał, tym bardziej, że ten trud włożony w produkcję słychać. Nawet w jednym się zgodzę, efekt jest rzeczywiście monumentalny.

-- to [8 września 2005]ostatnie recenzje autora:
Fauxliage - Fauxliage -- [17 lutego 2011]
Vladislav Delay - Tummaa -- [17 lutego 2011]
Protagonist, The - Songs of Experience -- [16 listopada 2006]
Beuys, Joseph - Ja Ja Ja Ja Ja, Nee Nee Nee Nee Nee -- [16 listopada 2006]
Sunao Inami - Used Up & Empty -- [16 listopada 2006]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2018 postindustry.org


wygenerowane w 0.046 s.