¤ Shades of Orion - Shades of Orion 2 ¤



Ambient World
2002

Ocena:
4

1. Orion Transfer (I-XIV)


Pete Namlook to mistrz; wydaje mnóstwo p³yt, nie zawsze oryginalnych, ale zawsze ciekawych. Tetsu Inoue to te¿ mistrz, lecz on z kolei jest perfekcjonist± i nic czego siê tknie, choæby go¶cinnie, nie mo¿e byæ niedobre. Namlook i Inoue to ambientowy duet marzeñ; wspólnie nagrali m.in. ¿elazne dla tego gatunku serie -2350 Broadway- i -Shades of Orion-, których ka¿da z czê¶ci z osobna to wielkie prze¿ycie. Ci dwaj wyj±tkowo dobrze siê rozumiej±, a efekt ich wspó³pracy to przede wszystkim niezwyk³a p³ynno¶æ i harmonia ka¿dej ze wspólnych p³yt, choæ nie jest to muzyka ³atwa ani lekkostrawna.

Sequel "Shades of Orion" przyniós³ jedn± powa¿n± zmianê - zniknê³y jakiekolwiek przejawy rytmu czy bitu, pozostawiaj±c jeden d³ugi, senny drone na³adowany po brzegi przekazem ciep³a, dobra, i szczê¶liwo¶ci. D¼wiêkowa sylwetka "Orion Transfer" to jakby d³uga, prosta, l¶ni±ca niæ, przewleczona przez pustkê kosmosu i j± roz¶wietlaj±ca. Wszelk± rzeczywisto¶æ tworzy w zasadzie jeden ton poddawany powolnej obróbce, tu i ówdzie przyozdobiony wtr±ceniami w postaci mkn±cych wi±zek g³uchego ¶wistu, czy niedojedzonych resztek sampli z s±siaduj±cych wymiarów. Trudno to jakkolwiek opisaæ - tego typu muzyka to badanie nieskoñczono¶ci, nieprzytomna podró¿ przez bezkres umys³u i ¶wiata który go obejmuje. To parada monotonii, poszatkowana na czterna¶cie kawa³ków, wy³±cznie w celach praktycznych. A jednak wci±¿ jest to cudowne niczym rajska koma, przerwa od ¿ycia w czarn± plansz± przed oczami, przez któr± miarowo, dyskretnie zaczyna przebijaæ ¶wiat³o.

Namlook i Inoue prezentuj± ambient w najsurowszym tego s³owa znaczeniu - swoisty opar, lotn± substancjê stale poddawan± niedostrzegalnym zmianom, które relaksuj± organizm i "robi± z gêby kapeæ". Ta muzyka jest jak godzinowa wskazówka w zegarze, jak wie¿owiec Warhola, jak wszech¶wiat który trwa i który nale¿y podziwiaæ. To nie³atwe, i zmusza do wielokrotnych podej¶æ, ale taki ju¿ tego urok.

-- eliks [17 pa¼dziernika 2005]



ostatnie recenzje autora:
Artefactum - Foxgloves & Bluebells -- [8 marca 2011]
Killing Joke - Absolute Dissent -- [8 grudnia 2010]
Threshold HouseBoys Choir, The - Form Grows Rampant -- [2 grudnia 2010]
Death in June - Peaceful Snow -- [26 listopada 2010]
Strength Through Joy - The Force of Truth & Lies -- [1 wrze¶nia 2010]
  wiêcej...



inne recenzje Shades of Orion:
Shades of Orion - Shades of Orion -- eliks [26 lutego 2006]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Decondition ‎&…
Maison Close –…
Nyodene D – Eden…
Consumer Electronics…
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciñski - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
wiêcej »

polecamy | wiêcej »

© 1996-2024 postindustry.org


wygenerowane w 0.014 s.