¤ Another Electronic Musician - Use ¤n5MD - 2005

Ocena:
4

1. H+, 2. Extended, 3. Collapse 4. Enclosure, 5. Pocket, 6. These Given, 7. Field Felt, 8. Non Sum Qualis Eram, 9. After Long, 10. Phase, 11. Careless


Inny Elektroniczny Muzyk (w skrócie AEM) to Jase Rex, amerykanin ze wschodniego wybrzeża, który debiutuje właśnie płytą "Use" w szanowanej amerykańskiej wytwórni n5MD (Proem, Portland, Funckarma, Vesna, Spark).
Choć tak między Bogiem a prawdą to komponuje, konstruuje, produkuje już dobre kilka lat, a swoje utwory publikuje w internecie, sieciowych wytwórniach i na kilku składankach.
Rex nie tworzy karkołomnych kompozycji, nie bawi się ciszą, nie masakruje muzycznym chaosem. Tworzy z wyobraźnią, bawi się dźwiękami, układa całkiem zgrabne melodie, po prostu ma talent do kompozycji i tak potrzebną muzykom wyobraźnię.
To z jednej strony (zbyt często używam tej dychotomii) eksperymentalna współczesna elektronika, ale z drugiej jednak stara dobra tradycja poszukiwań ekscentrycznych elektroników z lat 90-tych ubiegłego wieku. Tradycja takich wykonawców jak Plaid, Boards of Canada, Autechre, Aphex Twin.
Tak naprawdę muzykę AEM wyróżnia z całej masy nowoelektronicznych grup i producentów dbałość o szczegóły, doskonała realizacja, wysmakowane melodie i finezyjne dźwięki.
W jego muzyce jak w soczewce odbijają się różne współczesne nurty muzyki elektronicznej: idm, ambient, dub, click'n'cut, minimal. Tylko, że ta jego soczewka jest szczególna; bardzo osobista, pomysłowa i nowatorska.
Jedyną wadą takich płyt jest to, że trzeba takiej muzyki słuchac głośno, najlepiej w nocy, oczywiście na słuchawkach i w skupieniu. Inaczej umknie w chaosie współczesnej muzyki elektronicznej, której jest więcej niż kiedykolwiek w historii. Ale kto ma teraz czas na skupianie się na dźwiękach? Na nocne słuchanie?
PS. Dla fanów twórczości Proem, Gridlock, Funckarma, L'Usine, Multiplex, Vesna, Deadbeat, Portable czy Pole.

-- r@ [22 grudnia 2005]ostatnie recenzje autora:
Anhedonia - Ontology -- [1 października 2009]
Boratto, Gui - Take My Breath Away -- [31 marca 2009]
Frontierguards - Predestination -- [6 marca 2009]
Fractional - Come Mierda -- [6 marca 2009]
Squarepusher - Just a Souvenir -- [31 grudnia 2008]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.033 s.