¤ Current 93 - Thunder Perfect Mind ¤Durtro 1992

Ocena:
4.5

1. A Beginning, 2. The Descent of Long Satan & Babylon, 3. A Sadness Song, 4. A Song for Douglas After He's Dead, 5. In The Heart of the Wood & What I Found There, 6. Mary Waits in Silence, 7. A Silence Song, 8. A Lament for My Suzanne, 9. Riverdeadbank, 10. All the Stars Are Dead Now, 11. Rosy Star Tears From Heaven, 12. When the May Rain Comes, 13. Thunder Perfect Mind I, 14. Thunder Perfect Mind II, 15. Hitler as Kalki (SDM), 16. A Sad Sadness Song


Current 93 jest chyba najbardziej kontrowersyjnym zespołem awangardowej sceny brytyjskiego undergroundu, posiadającym tyleż samo zagorzałych wielbicieli, co zajadłych przeciwników. Jedyny prawdziwy członek i mózg formacji, David 'Late' Tibet łączy w swojej twórczości apokaliptyczne, post-industrialne dźwiękowe chimery z pełnymi piękna i nostalgii akustycznymi pieśniami (czasem wręcz sąsiadujące obok siebie), egzystencjonalne treści przepełnione smutkiem ludzkiego istnienia z wręcz infantylną symboliką graficzną (wystarczy spojrzeć na okładkę recenzowanej płyty ;)), wreszcie chrześcijańską filozofię miłości z zafascynowaniem nihilizmem postaci pokroju Thomasa Ligottiego. Z bardzo przepastnej (złośliwi powiedzą 'aż za bardzo') dyskografii wyróżnia się podobnież kontrowersyjna dla historiografii, acz będąca kamieniem milowym w historii zespołu płyta "Thunder Perfect Mind". Jest ona zwieńczeniem drogi rozpoczętej jeszcze w 1987 roku na albumie "Imperium" - drogi od radykalnych sonicznych koszmarów do melancholii wyrażanej głownie poprzez akustyczne instrumenty. I rzeczywiście - słuchając C93 A.D. 1984, czyli debiutanckiego "Nature Unveiled" i C93 A.D. 1992 w postaci "Thunder..." trudno wręcz uwierzyć, że jest to ten sam zespół. Co najdziwniejsze jednak, zarówno fani, jak i krytycy docenili tę 'przemianę' (czy też dobitniej - 'zdradę') i album ten do dzisiaj jest uważany za jeśli nie najlepszą, to na pewno jedną z najlepszych pozycji w katalogu brytyjskiej formacji. Słuchając takich pieśni (nie przesadzone określenie) jak "Mary Waits in Silence" czy "A Sadness Song" (które już na stałe weszły do kanonu zespołu) trudno się z tym nie zgodzić. Moim osobistym faworytem i zarazem jednym z najpiękniejszych utworów, jakie kiedykolwiek słyszałem jest pozycja numer 7 - "A Silence Song". Najczystsze piękno, zawarte w pięciu minutach muzyki, które pokazuje, że nie potrzeba żadnych efektów hi-tech ani 'dźwiękowego onanizmu', aby przykuć uwagę słuchacza. Jak przystało na bądź co bądź awangardową formację, znalazło się też miejsce na eksperymenty - schizofreniczne 'popisy' wokalne w "Rosy Star Tears from Heaven" czy osobliwy 16-minutowy "Hitler as Kalki" z jakże rzadko goszczącą na albumach tej grupy partią gitary elektrycznej.
Dla tych, którzy chcieliby się zapoznać z twórczością Current 93 absolutny mus. Cała reszta zainteresowanych już i tak pewnie ma tę płytę na półkach bądź twardych dyskach, więc moja zachęta jest zbędna. :)

Z dziennikarksiego obowiązku dodam, że wydana w 2004 (i reedytowana później) dwupłytowa reedycja płyty zawiera (jak to przeważnie bywa) na bonusowym krążku odrzuty z sesji, niewydane rarytasy i utwory koncertowe. Nie jest to jednak standardowy, nic nie wnoszący dodatek, gdyż takie utwory jak "They Return to Their Earth" czy koncertowe "A Song for Douglas after He's Dead" są doskonałe i na pewno warte zakupienia reedycji, która też oczywiście lepiej brzmi poprzez remastering.

-- nothinger [25 stycznia 2006]ostatnie recenzje autora:
Porter Ricks - Biokinetics -- [28 lipca 2008]
Lull - Like a Slow River -- [28 lipca 2008]
Hecker, Tim - Atlas -- [22 maja 2008]
Current 93 - Sleep Has His House -- [5 maja 2008]
Plotkin, James & Mick Harris - Collapse -- [11 marca 2008]
  więcej...inne recenzje Current 93:
Current 93 - Aleph at Hallucinatory Mountain -- eliks [16 czerwca 2009]
Current 93 - Black Ships Ate the Sky -- lutek [3 maja 2006]
Current 93 - Cats Drunk on Copper -- nothinger [12 lipca 2006]
Current 93 - Christ and the Pale Queens Mighty in Sorrow -- eliks [29 maja 2008]
Current 93 - Crowleymass -- Truston [13 lutego 2004]
Current 93 - Of Ruine or Some Blazing Starre -- eliks [25 lutego 2010]
Current 93 - Sleep Has His House -- nothinger [5 maja 2008]
Current 93 - The Great in the Small -- nothinger [12 lipca 2006]
Current 93 - Who Is the Sufferer? -- nothinger [12 lipca 2006]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.013 s.