¤ Ikeda, Ryoji - Dataplex ¤Raster-Noton
2005

Ocena:
3.5

1. data.index, 2. data.simplex, 3. data.duplex, 4. data.triplex, 5. data.multiplex, 6. data.complex, 7. data.hypercomplex, 8. data.googolplex, 9. data.microhelix, 10. data.superhelix, 11. data.minimax, 12. data.syntax, 13. data.telex, 14. data.flex, 15. data.reflex, 16. data.convex, 17. data.vertex, 18. data.vortex, 19. data.matrix, 20. data.adaplex


Minimalistyczne machinacje Ryoji Ikedy znane mi z poprzednich kontrybucji Japończyka mogły zachwycać artyzmem lub analizą coraz głębszych obszarów muzycznej rozrywki, koncepcją płyty, wyrachowaniem, chłodem, czy kompozytorską matematyką. Ikeda drążył głowy słuchaczy na wielu poziomach, ale to co słyszę na "Dataplex" budzi coś, czego chyba nigdy podczas słuchania jego nagrań nie zaznałem - przyspieszone bicie serca.

Wg informacji towarzyszących płycie, "Dataplex" powstał w oparciu o dźwięki stworzone z surowych danych komputerowych. W moim rozumowaniu- to jakby ktoś słuchał soundu wydawanego przez plik tekstowy. I nawet jeżeli jestem w błędzie - płyta brzmi niesamowicie. Zapomnijcie o jakiejkolwiek głębi czy minimalnych, ultra-ambientowych teksturach, bowiem "Dataplex" odbywa się jakby w jednym, acz usilnie naginanym wymiarze. Dźwięki o których tu mowa nazwę z braku lepszego słowa mikroskopijnymi piknięciami, budzące skojarzenia z kodem binarnym przetłumaczonym na język odgłosów. Jednakowoż Ikeda używa owych atomów jako całkiem trwalego budulca, którego poustawiane obok siebie drobinki należy zagęszczać, rozsiewać, układać w struktury rytmiczne lub chaotyczne, manipulować ich tonem - po prostu komponować. Efekt moim zdaniem trwale zapisuje się w pamięci. Nie ma tu oczywiście mowy o jakimkolwiek pięknie czy uczuciach, jednakże lekkość i pomysłowość z jakimi Ikeda manipuluje tym wydawałoby się beznadziejnym zestawem dźwięków powoduje, że nie dostajemy tu wyłącznie miazgi o charakterze power nano-electronics, ani też kolejnej wyzutej z czegokolwiek minimalistycznej transmisji dla kosmitów. W tym po prostu coś jest - duch w maszynie.

-- eliks [11 kwietnia 2006]ostatnie recenzje autora:
Artefactum - Foxgloves & Bluebells -- [8 marca 2011]
Killing Joke - Absolute Dissent -- [8 grudnia 2010]
Threshold HouseBoys Choir, The - Form Grows Rampant -- [2 grudnia 2010]
Death in June - Peaceful Snow -- [26 listopada 2010]
Strength Through Joy - The Force of Truth & Lies -- [1 września 2010]
  więcej...inne recenzje Ikeda, Ryoji:
Ikeda, Ryoji - Test Pattern -- eliks [31 lipca 2009]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2018 postindustry.org


wygenerowane w 0.017 s.