¤ Capitan Commodore - Disco Polo ¤Requiem Records 2006

Ocena:
3.5

1. Music Machine Ever Green, 2. Discopolo, 3. High 2 Speed, 4. Technic & Romantic, 5. I Love Italo Disco, 6. Ice Ice Baby, 7. Cosmo Soft Disco, 8. Breakdance


Ambientowa oficyna Requiem Records coraz bardziej poszerza spektrum swoich wydawnictw. Całkiem niedawno wydała krążek post-rockowego Karol Schwartz All Stars, a teraz na rynek trafia krążek niejakiego Capitana Commodore. W polskiej muzyce już był jeden Kapitan, ale nazywał się Nemo. Jednego i drugiego łączy ukochanie analogowej elektroniki spod znaku Roland. Daleki jestem jednak od wrzucania "Disco Polo" do tej samej szuflady, co większość synth-popowych koszmarków. Capitan Commodore opowiada się po stronie retro-electro, celowo uplastyczniając swoją muzyke na brzmieniowe podobieństwo electro-popowych aktów przełomu lat 70-tych i 80-tych.

Podobno materiałem wyjściowym do sampli było "Electric Cafe" Kraftwerk. Jest to oczywiście najprostszy trop, którym można pójść słuchając "Disco Polo". Dużo jest tu też instrumentalnego retro z okolic wytwórni Bunker Records. Jeśli więc takie nazwy jak Legowelt, Le Orgue Electronique czy Hong Kong Counterfeit nie brzmią pusto, to odnajdziemy na sto procent podobne elementy w muzyce Capitana Commodore. Kawałki są bardzo melodyjne (mój faworyt to "Technic & Romantic"), dodatkowo podane z przymrużeniem oka wyrażającym się nie tylko w kultowej koszulce Capitana (jako kogoś ciekawi co ona przedstawia, niech rozejrzy się za płytą). Mamy więc wokale ze 'speak-and-spella' powtarzające niczym opętane jedną lub dwie linijki tekstu. Same teksty to również majstersztyk ironii, choć "Disco Polo" nie da się traktować jedynie jako oka puszczonego w stronę słuchacza. To rozrywka, ale nie błazenada. Pozostawmy ją Knorrkatorowi.

-- [orwell] [3 lipca 2006]ostatnie recenzje autora:
Nordvargr - Pyrrhula -- [23 grudnia 2008]
Sagittarius - Songs From the Ivory Tower -- [23 grudnia 2008]
Alex Tiuniaev - I Knew Her -- [23 grudnia 2008]
Naevus - Silent Life -- [7 grudnia 2008]
Frozen Faces - Broken Sounds of a Dying Culture -- [7 grudnia 2008]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2018 postindustry.org


wygenerowane w 0.018 s.