¤ This Morn' Omina - Les Passages Jumeaux : Le 25ième Degré ~ Le 33ième Degré ¤Ant-Zen 2006
www.hegira.be

Ocena:
5

CD 1: 1. Tenet(s) of On, 2. Ma/i/nomai, 3. Taninim, 4. Doublelionrouti, 5. Naasseni, 6. (The) World Tree, 7. Tsidii, 8. ~Aemae/ea/th~; CD 2: 1. Eleggua, 2. Osain, 3. Agayu, 4. Osun, 5. Yemaya / Olokun, 6. Ibedyi, 7. ~Oddua~; CD 3: 1. Tenet(s) of On (ccf), 2 Ma/i/nomai (ccf), 3 Doublelionrouti (ccf), 4 Naasseni (ccf), 5 (The) World Tree (ccf)

Mika Goedrijk ostatnie dziewięć lat poświęcił aktywnemu uczestniczeniu w tym, co określa się mianem etnicznego transu szukającego 'punktu zaczepienia' głównie w literaturze science fiction (m.in. Dan Simmons). Swoje pomysły rozwija zwykle u boku znakomitych belgijskich producentów, kompozytorów (współpracując m.in z _Hermanem Klapzholz'em), z pominięciem faktu, iż nie dalej jak dwa lata temu obnażył się na łamach jednego z bulwarowych magazynów. Pojęcie masteringu również nie jest mu obce (ostatnio wziął na warsztat "Travelling Light" - debiutancki materiał K. Meizter'a - połowy szwedzkiego projektu Beyond Sensory Experience [BSE]). Przyzwyczaił wszystkich do robienia muzyki na wysokim poziomie. I tak też się dzieje i tym razem.

Druga część trylogii "Nyan" niesie ze sobą kolejna porcję niesamowitych cyberelectronicznych tchnień muzyki zaszczepionej rytualno-ambientowymi wonnościami. "Les Passages Jumeaux : Le 25ième Degré ~ Le 33ième Degré" zarysowuje się w kształtach znacznie bardziej tanecznych od swojej poprzedniczki "Le Serpent Blanc - Le Serpent Rouge", głównie za sprawą pierwszego krążka (25° - All movement remains chaos). "Ma/i/nomai", "Naasseni", "(The) World Tree" w odpowiednim momencie, poprzedzonym rozbudowanym intro, nabierają koniecznego pędu i stają się znakomitym, pulsacyjno wibrującym uzupełnieniem pogrążonej w otchłani wymykającej się ze sworzni ambientu całości. Drugi krążek (33° - Go naked for a sign on the tin) odkrywa i eksponuje w dużo bardziej wysublimowany sposób areały muzyki inspirowanej kulturą starożytnych ludów - co nie znaczy, że nie są one na odpowiednich odcinkach podrasowane mocniejszymi motywami instrumentalnymi. W tej części wyjątkowo skutecznie swoje walory estetyczne eksponują "Osun", "Ibedyim oraz "Yemaya / Olokun" - choć nie jestem do końca pewien czy wskazywanie najciekawszych momentów tej materii jest dobrym pomysłem, kiedy wszystkie jej ogniwa tworzą wspaniale uzupełniającą się całość.

"Les Passages Jumeaux : Le 25ième Degré ~ Le 33ième Degré" - świetny, wypośrodkowany balans między mocną, mroczną elektroniką i muzyką tła wsparty samplami regionalnych instrumentów: np. bębnów używanych przez kubańskie plemię Yoruba; struktura chłonna i ciekawa, absorbująca znakomitymi kombinacjami dźwięków, mimowolnie krzyżująca się w tle z labiryntami Bena Watkins'a. Oczywiście nie tylko za sprawą znakomicie prezentującego się "Doublelionrouti", który (niemalże) powala na kolana szarpanym motywem oplecionym charakterystyczną ścianą pulsujących 'sprzężeń' Goedrijka. Druga odsłona tej znakomicie (jak dotąd) prezentującej się trylogii to również współpraca z innymi 'frankońskimi' muzykami: m.in z Empusae (Sal-Ocin uderza w bębny w "Eleggua" i "~Oddua~"), z szefem Brume Records - Gwennem Tremorin (Flint Glass), który pojawia się spontanicznie w "Doublelionrouti", a także wspomnianym już wcześniej _Hermanem Klapzholz'em, który (tym razem pod szyldem Dr. Blood) wspólnie z Eldą Di Matteo i Melissą Arnone realizuje się w rewelacyjnym "Taninim".

'Dokoptowana' do tego wydawnictwa - przez Ant Zen - limitowana, pięciocalowa ep'ka "Au Delà de Tous les Degrés" składa się z kolejnych pięciu ścieżek. Są to jedynie nieco bardziej dynamiczne odmiany (ccf) wybranych komponentów zaczerpniętych z pierwszego krążka "Le 25ième Degré" - z myślą o nieco mniej 'cierpliwych';].

Fantastyczny album ¤ - nic dodać nic ująć ¤

mcDonald / www.ebm.stu.pl

-- vigoslugbait [1 sierpnia 2006]ostatnie recenzje autora:
Keluar - Pangua -- [9 grudnia 2015]
Architect • Sonic Area • Hologram_ - We Are the Alchemists -- [9 grudnia 2015]
Covenant – Last Dance -- [12 czerwca 2013]
Slave Republic - Quest for Love -- [17 lutego 2013]
Depeche Mode - Heaven -- [4 lutego 2013]
  więcej...


Warning: mysql_num_rows(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/rat242/domains/rat242.ayz.pl/public_html/pi/archive.php on line 132

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2018 postindustry.org


wygenerowane w 0.012 s.