¤ Hope Blister, The - ...Smile's OK ¤4AD
1998

Ocena:
4.5

1. Dagger, 2. Only Human, 3. The Outer Skin, 4. Sweet Unknown, 5. Let the Happiness In, 6. Is Jesus Your Pal, 7. Spider and I, 8. Hanky Panky Nohow


"Przepraszam za spóźnienie, nie mogłem znaleźć koszernego parkingu." - John Cleese

Co tu dużo gadać, kto zna This Mortal Coil ten powinien mieć z góry pewne pojęcie jak gra The Hope Blister, bezpośredni spadkobierca TMC. Jest to formacja oczywiście doraźna, lecz przy dowództwie Ivo Wattsa-Russella i Johna Fryera, a także z Lousie Rutkowski przy mikrofonie, przestaje mieć to jakiekolwiek znaczenie. "Smile's OK" to ponownie zbiór coverów przykręconych na własną, spektakularną modłę, wypełnioną wzniosłym basem, perkusją i saksofonem, ale przede wszystkim kwileniem smyczkowym i śpiewem rozstawionym na pięć głosów. Nastrój bardzo przypomina "It'll End in Tears", z tą jedną znaczącą różnicą, że owe przepiękne serenady ozdobione oniryczno-teatralnymi dźwiękami są znacznie bardziej pozytywne i poukładane. 4AD to marka melancholii i poetyki bólu, lecz nawet łzy płyną tu nie z bolesnego natchnienia, lecz doskonałego warsztatu, wyspecjalizowanego w ciskaniu emocjami na odległość. A tych jest tu przecież w bród, skondensowane w czterdziestu minutach wolno rozpuszczającej się piguły szczęścia i spokoju, maskujące smutną twarz choćby w genialnie zrobionym "Let The Happiness In" Davida Sylviana, lub "Hanky Panky Know-How" Johna Cale'a. Wspaniałe są tu też same dźwięki muzyki - wyraźne, opanowane, szybujące od całkowitego spokoju do wzniosłego majestatu, a jednocześnie niezwykle harmonijne i dopracowane, wywołujące ten sam nieomylny błysk w oku bez wpadania w hałaśliwe klisze, lub pretensjonalny nihilizm.
To muzyka celebracji - talentu, piękna, intymności, szczęścia. To po prostu dobra płyta, radzę sprawdzić samemu, szczególnie że Ivo nie powiesił się jeszcze na haku.

-- eliks [21 października 2006]ostatnie recenzje autora:
Artefactum - Foxgloves & Bluebells -- [8 marca 2011]
Killing Joke - Absolute Dissent -- [8 grudnia 2010]
Threshold HouseBoys Choir, The - Form Grows Rampant -- [2 grudnia 2010]
Death in June - Peaceful Snow -- [26 listopada 2010]
Strength Through Joy - The Force of Truth & Lies -- [1 września 2010]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2018 postindustry.org


wygenerowane w 0.015 s.