¤ Flashbulb, The - Flexing Habitual ¤Sublight Records 2006
www.thefleshbulb.net

Ocena:
4.5

1. Ninedump, 2. Stretch Industry, 3. Please Don't Remember, 4. Chik Habit, 5. Amen Iraq, 6. Six Acid Strings, 7. Bash, 8. Birthday Colour, 9. Lucid Bass III, 10. Lawn Wake XI


The Flashbulb, obok Funckarma, Venetian Snares, Somatic Responses i Bong Ra (lista znakomitości jest o wiele dłuższa), to jedno z najbardziej interesujących zjawisk, które rozwijają się pod skrzydłami kanadyjskiej oficyny Sublight Records. Wykorzystujący na wiele sposobów potencjał maszyn generujących brzmienia Benn Jordan (Flexe, Q-bit, Acidwolf) od 1993 roku para się modyfikowaniem i cięciogięciem brzmień, czyniąc to na tyle skutecznie, iż praktycznie od początku działalności zyskuje aprobatę dla swoich poczynań pośród wielu odbiorców muzyki z kręgu emotronic/IDM, ale i nie tylko. Komponuje różnie, w przypadku "Flexing Habitual" łączy elementy drill'n'bass, clicks'n'cuts z electroniką z pogranicza kwaśnych deszczy. Tworzy syntezę łagodnych przejść, kliknięć i pęknięć, scalając ze sobą zazwyczaj bardzo krótkie próbki dźwięku, wespół tworzące wygenerowaną electronicznie strukturę. Z rzadka ubarwia je zagęszczonymi zakłóceniami fal dźwiękowych, dzięki czemu nie kreuje ona tak ekstremalnej formy jaką uzyskuje - dla przykładu - w efekcie wytężonej i żmudnej pracy Aaron Funk. Strona domowa (rzekłbym młodego..., ale skoro to mój rówieśnik, jakże bym śmiał się takowego stwierdzenia dopuścić;]) niepokornego Amerykanina (zaangażowany społecznie, nie stroni od komentarzy politycznych) daje możliwość przekrojowego zapoznania się z jego twórczością i proszę mi wierzyć: sporo czasu spędziłem na poznawaniu jej uroków - nie za sprawą szaty graficznej - bo ta prezentuje się skromnie - a muzyki właśnie.

Jeżeli nie pierwsze dwa, to już napewno trzeci kawałek, "Please Don't Remember" powinien zainteresować każdego, nawet z natury zobojętniałego osobnika. W zarysie przypomina styl Jordan'a znany z wcześniejszych wydawnictw. A są to kojące, z wolna rozchodzące się 'iluminacje' instrumentów akustycznych okraszone charakterystyczną dla "Flexing Habitual" kombinacją break'ów, zwolnień jak i również podkręceń 'rytmosłupa' podtrzymującego pokręcony charakter rzeczonego wydawnictwa. Kolejna impresja zbija niejako z dotychczasowego tropu, "Chik Habit" inauguruje bowiem
część inspirowaną 'folklorem'. Motyw przewodni tej 'humoreski' przepuszcza atak 'bałkańskiego folku' rodem z obrazów Emila Kusturicy. Kolejny "Amen Iraq", jak sama nazwa wskazuje, ma w sobie pierwiastek kultury ludów Bliskiego Wschodu (charakterystyczna pętla 'wybijana' na sześciostrunowej torze wsparta muezzinskim zawezwaniem). "Six Acid Strings" to ponownie powrót do wolno płynących linii melodycznych balansujących na pograniczu niejednorodnie interpetowanego stylu-nie-stylu czyli downtempo, w lwiej części jednakże mocno zaakcentowanego perkusyjnymi CrashTest-ami. W podobnym tonie utrzymana jest reszta kompozycji, w których przewijają się elementy tradycyjnych instrumentów: czyli pianina, wibrafonu, bądź też innych idiofonów metalowych poprzeplatanych szerokim spectrum innych pozaziemskich strzępków brzmień.

Bóle trzewne nienastępują: odpowiednie zagęszczenie efektów (a nie brak pomysłów) wymusza wszak na jego twórcy odpowiednie okrojenie każdego elementu, stąd też większość z nich nie trwa zwykle dłużej aniżeli trzy minuty (oczywiście zdarzają się wyjątki, ale te zgodnie z rzymską maksymą jedynie potwierdzają regułę). Jeżeli czerpał ktoś przyjemność z obcowania z "Beaker Sunset" ("Resent and the April Sunshine Shed" 2003) bądź też znakomitym zestawieniem "Kirlian Selections" (2005) nie powinien mieć problemów z przyswojeniem niniejszego materiału. Wydawnictwo w klimatach: Enduser, Katoo, Squarepusher, Bitcrush... .

Idąc tropem wcześniejszych produkcji The Flashbulb warto wspomnieć o Alphabasic - niewielkiej wytwórni zrzeszającej artystów o podobnych ubodobaniach estetycznych: Orange Dust, Human Action Network, Justin McGrath... .

Szacun zatem panie Jordan, szacun!;]

-- vigoslugbait [23 października 2006]ostatnie recenzje autora:
Keluar - Pangua -- [9 grudnia 2015]
Architect • Sonic Area • Hologram_ - We Are the Alchemists -- [9 grudnia 2015]
Covenant – Last Dance -- [12 czerwca 2013]
Slave Republic - Quest for Love -- [17 lutego 2013]
Depeche Mode - Heaven -- [4 lutego 2013]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2018 postindustry.org


wygenerowane w 0.032 s.