¤ Quench - Caipruss ¤n5md 2006

Ocena:
3

1. Slick, 2. Reap, 3. Octane, 4. Mmen, 5. Matics, 6. Mangle, 7. Dapted, 8. Ciapruss, 9. Thaenailz, 10. Ace, 11. Bundrit, 12. Kodnippah, 13. Tive


Kłopotem i zmartwieniem, a zarazem wyzwaniem dla takich nowoelektronicznych i poszukujących płyt jest ich skończoność, dokładność, przewidywalność, surowość, sterylność, a przy okazji psychodeliczna i depresyjna zawartość. Większość twórców obraca się w kręgach muzyki wymyślonej przed laty przez Autechre, Aphex Twina, Photeka, Boards of Canada, etc. Od tego zaczyna i na tym zazwyczaj niestety kończy. Czasami wyjście poza schemat się udaje, ale pomysłów starcza na jakieś 30-40 minut.
Quench aka bracia Funcken to jest coś więcej niż epigoni wymienionych grup, ale też nie twierdzę, że to jest płyta przełomowa dla muzyki elektronicznej, bo tempo i skuteczność przykuwania uwagi siada właśnie po około trzydziestu minutach. W porównaniu z poprzednimi krążkami Quench słychać wyraźny progres, inne spojrzenie, większą nieprzewidywalność, szersze horyzonty. Jest kilka wyśmienitych, mrocznych, postindustrialnych utworów (2, 3), kilka nowatorskich aranży (5, 7), kilka ciekawych rytmów (znowu 3), ale niestety trudno jest dotrwać do utworu ostatniego. Szczerze pisząc, na "Caipruss" są trzy utwory znakomite (siedmiominutowy "Octane", trzeci w kolejności jest wręcz wybitny), a reszta jest zupełnie przeciętna. Trzy utwory decydują o poziomie tej płyty. I tak oto dla mnie projekt poboczny braci Funken: Quench, stał się ważniejszy niż ich główne dzieło życia - grupa Funckarma, której ostatnia płyta "Bion Glent" rozczarowuje mnie swoją artystyczną niemotą. Jako Quench są dla mnie jeszcze przekonywujący. Jeszcze.

-- r@ [29 listopada 2006]ostatnie recenzje autora:
Anhedonia - Ontology -- [1 października 2009]
Boratto, Gui - Take My Breath Away -- [31 marca 2009]
Frontierguards - Predestination -- [6 marca 2009]
Fractional - Come Mierda -- [6 marca 2009]
Squarepusher - Just a Souvenir -- [31 grudnia 2008]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2018 postindustry.org


wygenerowane w 0.037 s.