¤ Disharmony - Xframes ¤Aliens Prod. 2006

1. From Hell, 2. Blind, 3. Sacred Truth (Gaping Chasm remix), 4. Vibrations, 5. Sacred Truth (Anhedonia remix), 6. Masonic, 7. Personal Prison, 8. Brain (remix), 9. Sacred Places (Blondie remix), 10. Sacred Truth (Flint Glass remix), 11. Your Self (experimental version), 12. Arris


Zazwyczaj krytycznie podchodzę do wydawnictw typu 'rare' czy 'unreleased'. Najczęściej są to numery będące odpadami z różnych sesji, kierowane wyłącznie do zagorzałych wielbicieli danego wykonawcy. Częściej takie wydawnictwa inspirowane są przez wytwórnie, niż przez samą grupę. A co za tym idzie, mają służyć przede wszystkim celom zarobkowym. W tym przypadku na pewno nie chęć wyciągnięcia pieniędzy z fanów grupy spowodowało wydanie "Xframes". Po pierwsze mamy tu do czynienia z grupą Disharmony, czyli nie z gwiazdorami zachodniej sceny, a zwykłymi pasjonatami muzyki elektronicznej, którzy nagrywają płyty z pasji i za własne fundusze. Po drugie wydawcą jest mały, ale ciekawy stylistycznie label ze Słowacji Aliens Prod., a nie potentat płytowy wyciskający ze swoich grup trzy albumy rocznie, a z fanów ostatni - wdowi grosz. Te dwa istotne czynniki zachęcaiły mnie do sięgnięcia po ten album. Choć nie tylko one...
I dlatego, mimo że rzeczywiście mamy tutaj wczesne, rzadkie, rarytasowe nagrania duetu Disharmony wzbogacone jedynie remiksami, album "Xframes"jest wart poznania. Jeśli chodzi o numery, które zostały nagrane na początku działalności grupy, to muszę przyznać, że szkoda by było gdyby znajdowały się jedynie na dyskach komputerów Saurona i Rybiego. Utwory te nagrane są w stylu do jakiego Disharmony zdążyło już przyzwyczaić swoich fanów. Są to mroczne, smętne melodie, bardzo charakterystyczne, mówione sample, specyficzny dołujący klimat filmów grozy, atmosfera żywcem przeniesiona z koszmarnego snu. Jednak są to utwory dużo bardziej melodyjne i łagodniejsze niż to, co Disharmony robi obecnie. Co w muzyce jest rzadkością, bo zazwyczaj grupa łagodnieje na starość.
Rzadziej też słychać różnego rodzaju trzaski, pętle czy eksperymenty z brzmieniami, jakie są słyszalne na ostatnim normalnym albumie "Collapse". Głównie to może zdradzić, że kawałki te nie należą do najnowszych osiągnięć grupy. Mimo to, są to udane kompozycje i właściwie trudno powiedzieć, czemu nie zostały wydane wcześniej. Do tego remiksy numeru "Sacred Truth" w interpretacji Gaping Chasm i Flint Glass prezentują się bardzo ciekawie. Jedynie remiks projektu Anhedonia trochę mnie zaskoczył. Wydawałoby się, że Wojtech Smetana będzie miał w tym numerze duże pole do popisu. Jakoś jednak jego interpretacja wydaje się bardzo blada w porównaniu z dwiema pozostałymi. Bazuje ona jedynie na motywie przewodnim i przesterowanym bicie. Przydałoby się więcej przeszkadzajek, nowych dźwięków, własnych interpretacji, a tak brzmi jedynie jak przerywnik między innymi utworami. "Xframes" wzbogacają jeszcze numery "Brain" i "Your Self" pochodzące z albumu "Moonflower", nagrane w nowych, przearanżowanych wersjach. Niestety niewiele różnią się od oryginałów, a tym samym niewiele wnoszą do całości.
Mimo wszystkich słów uznania dla tego albumu, "Xframes" pewnie znajdzie odbiorców jedynie wśród miłośników Disharmony. Ale taka jest już rola tego typu wydawnictw.

-- Tomek [31 stycznia 2007]ostatnie recenzje autora:
Subheim - Approach -- [10 sierpnia 2008]
Wumpscut - Schädling -- [25 kwietnia 2008]
Hocico - Memorias Atrảs -- [7 marca 2008]
Cervello Elettronico - Negate the Instigator -- [24 kwietnia 2007]
Necro Facility - The Room -- [24 kwietnia 2007]
  więcej...inne recenzje Disharmony:
Disharmony - Collapse -- Tomek [11 sierpnia 2005]
Disharmony - Malignant Shields -- Zbyszek Szczesiak [28 listopada 2007]
Disharmony - Moonflower -- mike [21 września 2003]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.017 s.