¤ Musterion - The Black Lodge ¤HORUS CyclicDaemon 2006

Strona Musterion

Ocena:
3.5

1. I - Passing, 2. Yang Tul, 3. The Third Man, 4. Visit in Tibet, 5. II - Trapped, 6. Unknown Kadath, 7. Tannhauser Gate, 8. The Tower of Koth, 9. III - Lost, 10. Fire Is the Devil, 11. Grotowski's Last Journey - Apocalypsis Cum Figuris, 12. The Arm, 13. IV - Dreams, 14. Beatnik, 15. V - Released


Okładka i tytuł debiutanckiego dzieła niejakiego Simona AA Kölle, ukrywającego się pod szyldem Musterion, nieco skojarzyła mi się wydawnictwami 'nowonarodzonych ambientowców' w stylu Elend, Mortiis czy Akhenaton. W końcu w "Mrocznych Lożach" pojawiają się kościotrupy, stare lalki... Brakuje mi jeszcze tylko średniowiecznego smoka. Nic bardziej mylnego.

Musterion to po grecku tajemnica. I to słowo dobrze pasuje do cichych, nieco nieobecnych, płynących gdzieś obok dżwięków. Mam wrażenie, że jej twórca jest wielbicielem muzyki filmowej. Kompozycje mają ilustracyjny charakter. Melodie dobiegają jakby z oddali, tak jak np. dżwięki katarynki w "Tannhauser Gate". Mnóstwo sampli: dziwnych śpiewów, rżenia konii, krzyków (choć nie potępieńczych). Jest mroczno, wilgotnie, ale nie przerażająco. Ot, tajemniczo.

Mimo, iż całość jest spójna, niezbyt korzystnie na je ocenę wpływają kompozycje, gdzie Simon zaczyna prowadzić zwyczajną pierwszoplanową melodię, tak jak np. w "II-Trapped". Gdzieś ginie ten dziwny filmowy klimat. I, niestety, zbliża to Musterion nieco do wspomnianego Mortiisa. Za to zdecydowanym plusem są lekkie orientalizmy w odpowiednio zatytułowanym "Visit in Tibet" czy neofolkowa gitarka w "IV-Dreams". Ale z tymi 'plusami dodatnimi i ujemnymi' bywa tak, że to co jednym się podoba, innym staje ością w gardle.

Mała refleksja na koniec. "The Black Lodge" autorstwa Musteriona klimatycznie pasuje mi do filmów, których akcja dzieje się w XIX wieku lub jako soundtrack do powieści E.A. Poe. Wiem, wiem, powoływać się na Poego to obciach, więc kończę i polecam lekturę, tfu!, muzykę Musterion.

-- [orwell] [18 marca 2007]ostatnie recenzje autora:
Nordvargr - Pyrrhula -- [23 grudnia 2008]
Sagittarius - Songs From the Ivory Tower -- [23 grudnia 2008]
Alex Tiuniaev - I Knew Her -- [23 grudnia 2008]
Naevus - Silent Life -- [7 grudnia 2008]
Frozen Faces - Broken Sounds of a Dying Culture -- [7 grudnia 2008]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.012 s.