¤ Controlled Collapse - Injection  ¤NoiseTerrorProduction 2007
www.controlled-collapse.com

Ocena:
4

1. Intro, 2. Liar, 3. Choice, 4. Selfless, 5. Dreams, 6. Insane Asylum, 7. Trust (takes time), 8. Inject (syringe edit), 9. Where Were You, 10. Solitude (featuring Wendy Yanko), 11. Fulfillment (featuring Darrin Huss), 12. Memory of the Past


W Polsce muzyka electro-industrialna czy EBM ma dość małe grono słuchaczy, orędowników a już na pewno oddanych fanów. Zawsze była to nisza niszy, w której siedziało kilkuset zapaleńców. Na postindustry.org zagląda teraz kilka tysięcy osób miesięcznie, ale umówmy się, wśród nich fanów EBM jest pewnie tak samo mało jak przed laty (300-500 osób). Doliczając jeszcze drugie tyle, które nawet nie wie o istnieniu tej strony, razem pewnie będzie z tysiąc osób. Tylu potencjalnych fanów w Polsce lider Controlled Collapse może mieć już teraz...

Kr-lik to łódzki muzyk, producent i autor tekstów mało znany w Polsce, podobnie jak cała scena electro-EBM, ale dużo bardziej popularny może zostać wkrótce w Europie. Jego debiut pojawił się jako nowość tygodnia, od razu na szóstym miejscu niemieckiej listy DAC (Deutsche Alternative Chart). Nie przeceniałbym siły oddziaływania wspomnianej listy, ani jej faktycznej rzetelności, ale czy wielu wykonawców z Polski tam było? Pewnie żaden inny nie był na DAC tak wysoko, jeśli był w ogóle jakiś, kiedykolwiek. Gwiazdorem kr-lik w Polsce nigdy nie będzie to fakt, fanki nie będą obściskiwać jego stóp (tym bardziej bioder), nie dostanie nagrody Fryderyka. Jest zbyt ostry, zbyt wymagający i zbyt mroczny, choć przecież nie gra muzyki specjalnie hałaśliwej, specjalnie innowacyjnej i specjalnie smutnej.

Electro beaty, masywne syntezatory, przesterowany wokal, melodyjne refreny, brudny sound i specyficzne, spłaszczone brzmienie to wizytówka muzyki EBM w wykonaniu Controlled Collapse. Nie ma w tym zbyt wielu odkryć, wielu wciągających momentów czy zachwytów nad progresywnością autora. Dla mnie jednak "Injection" jest bardzo miłym zaskoczeniem. Chwaliłem kr-lika już za demo "Humanization" (oczywiście trochę na wyrost) z 2004 roku, na które zwróciłem uwagę nie tylko ja, ale przede wszystkim Johan van Roy, lider belgijskiej sceny EBM i jednoosobowego projektu Suicide Commando. Chwaliłem, ale też ganiłem za prostotę, naślandownictwo i mało wysublimowane brzmienia. Teraz jakby to wszystko jest lepiej dopracowane, lepiej przemyślane i bez wątpienia lepiej nagrane. Jest kilka potencjalnych hitów: "Liar", "Selfless", "Insane Asylum", "Trust", "Inject". To czego mi w tej muzyce brakuje to power, moc, agresja, a czasami lepsze wokale. I nie piszę żadnych herezji, bo prawdopodobnie dla 90 % ludzi to jest mocna i agresywna muzyka, ale czegoś w tym jednak brakuje.

Wpływ muzyki van Roya na muzykę Controlled Collapse jest oczywistością oczywistą (kolejny ukłon w stronę żoliborskiego estety, fana kotów i polityki). Zresztą autor czerpie ze sceny belgijskiej pełnymi garściami, bo słychać też Klinik, Insekt czy nawet Monolith.
Do współpracy wokalnej przy "Injection" zaproszono Darrina Hussa (Psyche) i Wendy Yanko (Flesh Field), ale może trzeba zaprosić jeszcze kilku innych wokalistów, żeby następna płyta CC była jeszcze lepsza. Na uwagę zasługuje jeszcze bardzo interesująca oprawa graficzna przygotowana przez Witchhunter.co.uk i fotografie przygotowane przez viona-art.com.
Ogólnie, miła dla fanów mocniejszych brzmień i ostrzejszych form muzyka electro-industrialna. Konieczność dla wielbicieli Suicide Commando, :Wumpscut: et consortes.

PS. Pół gwiazdki więcej za pozdrowienia na okładce :-P

-- r@ [27 kwietnia 2007]ostatnie recenzje autora:
Anhedonia - Ontology -- [1 października 2009]
Boratto, Gui - Take My Breath Away -- [31 marca 2009]
Frontierguards - Predestination -- [6 marca 2009]
Fractional - Come Mierda -- [6 marca 2009]
Squarepusher - Just a Souvenir -- [31 grudnia 2008]
  więcej...inne recenzje Controlled Collapse:
Controlled Collapse - Humanization -- r@ [17 lutego 2005]
Controlled Collapse - Things Come to Pass -- vigoslugbait [6 sierpnia 2010]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.024 s.