¤ Various Artists - Hyperreality ¤Aliens Production 2007

Ocena:
4.5

1. Otx Meets Kenji Siratori - Industrial Boy, 2. Terminal State - Behind the Enemy, 3. Anhedonia - Logical Closure, 4. Empty - Alone (Disharmony rmx), 5. Enclipse - Count 666, 6. Tabor Radosti - Ho Basileus Tú Kosmú, 7. Xabec - Open State (re-programmed rmx), 8. Gaping Chasm - Running Fight, 9. Flint Glass - At Takwi, 10. Oxyd - Suspiria, 11. The Last Influence of Brain - Recently, 12. Anima Mundi - No More Heroes, 13. Mnemonic - Political Absurdity (8 bit rmx), 14. Disharmony Meets Anhedonia - May God Be With You, 15. Polygon - Memorandum, 16. Stendeck - The Thin Light Between the Trees


Nie jest to żadną tajemnicą: muzyka oddziałuje głównie na sferę osobowości człowieka, może zmieniać stan aktywności systemu nerwowego i wywołać określone zmiany w czynnościach całego organizmu. Poprawienie kondycji psychofizycznej, wzrost pozytywnego nastawienia do życia, przywrócenie sił witalnych - to tylko niektóre z zalet posługiwania się muzyką jako środkiem leczenia samego siebie z choroby zwanej codziennością. Trudno o lepsze antidotum...

Do najciekawszych wydarzeń na rynku wydawniczym w 2005 roku bezwzględnie należy zaliczyć ukazanie się kompilacji "Signs". To własnie wtedy dzięki inicjatywie kilku tajemniczych person zza naszej południowej granicy ( m.in. Ryby i L. Sauron) 'niewielu spośród tak wielu' dowiedziało się o istnieniu m.in. Disharmony, Gaping Chasm, Terminal State, Depressive Disorder... . Zupełnie niedawno ukazała się niejako kontynuacja tamtego krążka w postaci "Hyperreality".

Aliens Production nie jest już raczkującym wydawcą, ograniczającym się do promowania rodzimych projektów z kręgu electro industrial IDM. Zacieśnił kontakty m.in. z Brume Records, M-Tronic, Hands.... Nie powinien zatem dziwić udział w przedsięwzięciu Mnemonic, Xabec, po raz kolejny Gwenna Tremorin a.k.a. Flint Glass, Polygon czy Otx. Z pewnością nie jest to przejaw snobizmu, a dowód postępującej integracji 'karpackiego postindustrialu' z resztą globu.

Ciekawostką jest na pewno udział podbijającego świat cyber-writera w osobie Kenji Siratori. Jego opowiadanie zdobi numer otwierający zestawienie, powstały we współpracy z paryskim Otx. "Industrial Boy" rozwija się w róźnych stadiach przechodząc z dość mdłego pejzażu do umiarkowanie stonowanego transu z metalurgicznymi kliknięciami.
Wyróżnić powinno się abstrakcyjną formułę "Ho Basileus Tú Kosmú" Táboru Radosti objawiającą się nasyceniem niepowtarzalnie rytualno-mistycznych barw i tonów ukrytych pod płaszczem przenikliwego mroku i niepewności.
Empty, Enclipse to jedne z tych zespołów, które spotykam po raz pierwszy, czy jak w przypadku Oxyd premierowo w studyjnym wydaniu. Ku memu zaskoczeniu "Alone" (z pomocą Ryby'iego i Saurona) i "Count 666" nie odbiegają poziomem od bardziej znanych i uznanych 'niskobudżetowców' (co nie oznacza poziomu B-klasy) z tego rejonu Europy.

"Hyperreality" to nie tylko energetyczny 'melting pot' motorycznego transu, czy melancholijno- eksperymentalnych preparacji dopełnianych akustycznymi dźwiękami. To również barwna mieszanka muzycznych indywidualności. Każdy element wnosi pierwiastek osobistych upodobań swojego konstruktora. Cały ten album to imponująca próbka talentów i pomysłowości nie tylko ich twórców, ale i pomysłodawców kompilacji, bo czymże można nazwać sprokurowanie unikalnego połączenia sił wspomnianych Otx z Kenji Siratori, integracyjne spotkania Mnemonic z Xabec, czy starcie klasyków słowacko-czeskiej sceny postindustrialnej w postaci Disharmony i Anhedonia (choć w przypadku "May God Be With You" z konsolidacją zdaje się było tak trudno).

Xabec to niezwykle interesujący, doceniony projekt z Hands, przedkładający poszukiwania nad tradycyjną monotonię. Jego przestrzenny ambient wyłożony uwrażliwiającymi upiększerniami (ukończył kierunek studiów związany z muzykoterapią) w zderzeniu z kojącą mocą duetu Mnemonic potęguje swoje czysto relaksacyjne predyspozycje uraczając łagodnie rozproszoną domieszką refleksji. W rewanżu Manuel G. Richter przygotował dwie wersje znanego z "Monokultur" utworu "Political Absurdity" - pierwszy obiecują niebawem udostępnić na stronie M-tronic, 'ośmiobitowy' remiks natomiast znalazł swoje miejsce w 'słowackim' zestawieniu. Obydwa te numery wypadają znakomicie.

Usprawnienia funkcji percepcyjno - motorycznych dostąpić można podczas odkrywania mrocznej strefy zmechanizowanego łoskotu Electronic Body Music uprawianej przez jedno z wcieleń Ergo - Gaping Chasm. Jego ubiegłoroczny debiutancki album "Fragments of War" spotkał się z pozytywnym przyjęciem przez prasę. 'Razingerowy' "Running Fight" tylko tę opinię potwierdza. Spore zmiany nastąpiły natomiast w wydawanym swego czasu przez Radka Kasprzaka- The Last Influence of Brain. Nie jest to ten sam zespół, który 'zdemolował' klub (w Poznaniu) na Wielkiej. W przypadku muzyki tego trio mogło być już tylko lepiej. To właśnie w "Recently" przez pokłady brudnej elektroniki przebijają się melodyjnie inkrustowane zrywy rzeźbiąc figurę na kształt dokonań wcześniejszego Skinny Puppy. Bądźmy jednakże szczerzy trudno tu mówić o przełomie na skalę europejską - z pewnością jest to nowa jakość brzmienia powstała w oparciu o doświadczenie zdobywane w Samhain, u boku bądź co bądź bardziej doświadczonych kolegów z K.I.F.O.T.H.

Jak poprzedni tak i ten krążek jest obowiązkowy dla fanów wszystkiego co związane z postindustrialem. Dodatkowe pół osi za dość oryginalne metalowe opakowanie;-).

-- vigoslugbait [26 lipca 2007]ostatnie recenzje autora:
Keluar - Pangua -- [9 grudnia 2015]
Architect • Sonic Area • Hologram_ - We Are the Alchemists -- [9 grudnia 2015]
Covenant – Last Dance -- [12 czerwca 2013]
Slave Republic - Quest for Love -- [17 lutego 2013]
Depeche Mode - Heaven -- [4 lutego 2013]
  więcej...inne recenzje Various Artists:
Various Artists - Best of EBM & Electro -- r@ [1997]
Various Artists - Brewery in Piotrków Trybunalski -- eliks [19 listopada 2006]
Various Artists - Cyberl@b V.4.0 -- diskette [18 września 2004]
Various Artists - Dope Guns & Fucking Up Your Video Deck Vol. I, II, III DVD -- wolf242 [19 grudnia 2004]
Various Artists - Economised -- Leszek Żabiński [styczeń 2001]
Various Artists - Erg-Malachit vs Nefryt -- [orwell] [16 maja 2006]
Various Artists - French Collaboration -- Adam T. Witczak [18 czerwca 2010]
Various Artists - Funkwelten Label Compilation 01 -- r@ [24 kwietnia 2005]
Various Artists - Hermon - Waning & Exaltations -- Adam T. Witczak [12 lipca 2010]
Various Artists - I Sometimes Wish I Was Famous - A Tribute to Depeche Mode -- mike [luty 2000]
Various Artists - Industrial Revolution: Third Edition -- Shifter [1996]
Various Artists - Instruo Vestri Pro Pugna -- Adam T. Witczak [2 lutego 2012]
Various Artists - Integral Components -- lewy [8 października 2001]
Various Artists - Krach Test -- lewy [4 lipca 2001]
Various Artists - Leni Riefenstahl -- diz [10 października 2004]
Various Artists - Lust from the Underworld -- [orwell] [18 marca 2007]
Various Artists - On the Brink of Infinity -- zenial [1999]
Various Artists - Père Lachaise -- [orwell] [2 listopada 2006]
Various Artists - Paradigm Shift -- lewy [1997]
Various Artists - Rise/Converge -- Leszek Żabiński [luty 2001]
Various Artists - Salut 2006 -- [orwell] [12 lutego 2008]
Various Artists - Septic V -- mike [3 września 2005]
Various Artists - Signs -- r@ [25 maja 2005]
Various Artists - Something for Your Mind -- r@ [1998]
Various Artists - Songs From the Bunker -- Adam T. Witczak [19 lutego 2012]
Various Artists - Sonic Visions of Middle-Earth -- eliks [14 kwietnia 2005]
Various Artists - The Best of Polish Synth vol.1 -- von Trzasken [12 listopada 2005]
Various Artists - The Gothic Sounds of Nightbreed -- von Trzasken [styczeń 2001]
Various Artists - The Last Bleak Days / Apostazja #2 -- lewy [22 czerwca 2003]
Various Artists - Tribute to the Dead Soldiers (1914-1918) -- Adam T. Witczak [18 czerwca 2010]
Various Artists - Walking in the Rain on the Ostrow Tumski -- [orwell] [28 stycznia 2008]
Various Artists - War Smash Hits -- tajfun [11 sierpnia 2005]
Various Artists - We Came to Watch 2 -- mike [1998]
Various Artists - Wing Commander: Prophecy -- mike [kwiecień 2000]
Various Artists - Wowshit -- vigoslugbait [29 września 2012]
Various Artists - XXXed Generation -- lewy [styczeń 2001]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.032 s.