¤ Crowdkontrol - The War on Error v.1 ¤BLC Productions 2007

Ocena:
3

1. User01, 2. Controlled Burn, 3. Old Machine, 4. Crowdkontrol, 5. Sunburn, 6. Conversation, 7. Artifical Heart, 8. Zero, 9. Coma, 10. i2i, 11. Storage


Nikt nie potrafi jednoznacznie wskazać kim jest główny prowodyr projektu opatrzonego etykietą Crowdkontrol. Jedni twierdzą, że to drugie wcielenie Tupac Amaru Shakura, który widząc nieuchronnie zbliżający się upadek ery dominacji rapu religijno-politycznego, po uprzedniej depigmentacji powłoki cielesnej przeszedł na ciemną stronę mocy. Inni zaś, że to farmer z Oklahomy cierpiący na jedną z pandemicznych przypadłości, jeszcze inni iż to człek, który porzucił mainstreamowy szlak na rzecz roboczego drelichu, przystępując jednoczesnie do organizacji jasno określającej się względem establishmentu i światowych korporacji. W rzeczywistości (uwzględniając fakt, iż powyższe przypadki to wyssane z palca dyrdymały) nie jest dla mnie istotne kto ukrywa swą tożsamość pod imieniem rzymskiego boga wojny.
Niepozorny Amerykanin, od ponad dziesięciu lat bryluje w świecie zmechanizowanego soundu, udzielając się w kilku innych projektach m.in. Terrorcouple, Cipher, The Missing... . Crowdkontrol pojawił się na elektronicznej mapie świata w 2005 roku dzięki wydanemu nakładem niezależnej oficyny Sonic Prison Records "Burn Your God". Materiałem i jego twórcą wkrótce zainteresowało się BLC Productions.

Podobnie jak "Burn Your God" najnowsze dzieło Marsa jest mieszanką kilku stylów, bo jak sam pisze : 'tworzymy mieszaninę przemysłowego chaosu i agresji, elektronicznego gniewu z elementami EBM, w oparciu o jasność umysłu, w rytmach techno i pokręconego drum'n'bass'. W głównej mierze opiera się jednak na fundamentach modyfikowanej na wiele sposobów odmiany klasycznego 'körpermusik'. Ten nowojorski artysta w struktury kreowanej przez siebie materii zręcznie, niezbyt forsownie transplantuje breakbeatowe perkusjonalia, mieszając je z drum'n'bassowymi modulacjami ("Conversation" vs. "Coma"). Ponadto przyzwoicie podkreśla walory swojego 'zaczepnego' głosu. Skandowanie w "Controlled Burn" wzoruje z całą pewnością na 'starym' Ratzingerze (z tych nie drepczących po skalistych zboczach Castel Gandolfo) ze wskazaniem na "Opening the Gates of Hell". Poniekąd tenże właśnie kawałek ze względów estetycznych uchodzi za doskonałą wizytówkę nie tylko w odniesieniu do charakteryzowanego albumu, ale też całej twórczości Crowdkontrol. Jak uprzednio tak i teraz wspomagają go: Corporal Punishment (m.in. 'powtórzenia' w "Old Machine"), do którego dołączyła Leslie X (wówczas tylko dogrywała wybrane partie klawiszy, teraz samodzielnie wykonuje "Sunburn" i "Zero") oraz Temper - długonoga białogłowa, która sporadycznie 'urabia' pojawiające się na kanwie "The War on Error v.1" 'żywe' bębny. Powstał rzetelnie nagrany materiał w oparciu o doświadczenie kilku wykonawców. Co ciekawe nad realizacją całości czuwał Matt Horton, muzyk na codzień sprawnie poruszający się w kręgach nowojorskich jazz rockmenów(?!).

W ostatecznym rozrachunku "The War on Error v.1" przypomina role uprawiane m.in. przez Skoyz, Skorbut, Tyske Ludder, Inure, czy jak w przypadku "Storage" - 'karpacki rezerwuar popłuczyn po Skinny Puppy'. Pozycja mocna, warta odnotowania - bo choć nie przysporzy radości poszukującym, stanowi zupełnie niezły materiał 'retrospekcyjno-reminescencyjny'... . Poza tym nieludzkim byłoby pominięcie faktu istnienia projektu o nazwie Crowdkontrol na pi.org. Bo jak nie tu to gdzie? :-)

-- vigoslugbait [18 listopada 2007]ostatnie recenzje autora:
Keluar - Pangua -- [9 grudnia 2015]
Architect • Sonic Area • Hologram_ - We Are the Alchemists -- [9 grudnia 2015]
Covenant – Last Dance -- [12 czerwca 2013]
Slave Republic - Quest for Love -- [17 lutego 2013]
Depeche Mode - Heaven -- [4 lutego 2013]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.01 s.