¤ Vector Lovers - Afterglow ¤Soma Recordings 2007

Ocena:
4.5

1. Half-Life, 2. Far Side of the Tracks, 3. Last Day of Winter, 4. Hush Now, 5. Rusting Cars & Wildflowers, 6. A Field, 7. Piano Dust, 8. Endless Summer, 9. Lost the High, 10. Crash Premonition, 11. Dusk Panorama, 12. Long Wave, 13. Afterglow


Zachwycałem się pierwszą płytą Martina Wheelera (pod arcyciekawym i zaskakującym tytułem - "Vector Lovers" 2003) naprawdę długo i jak na mnie bardzo wnikliwie. Potem druga ("Capsule for One" 2005) nie zrobiła już na mnie takiego dobrego wrażenia, bo nużyła jednostajną formą. Ale trzecia jest znowu, co muszę przyznać z radością, wyśmienita.

Wheeler wrócił do formy z debiutanckiego albumu zaskakując co kilka minut, wlewając w swoje przemyślane kompozycje a to ujmujące melodie ("Rusting Cars & Wildflowers", "Piano Dust"), a to senne wokalizy ("Hush Now", "Lost The High", "Crash Premonition"). Cały czas próbuje jednak uciekać od schematów muzyki tanecznej, od szufladek gatunków i stygmatów środowiskowych. I co niby gra? Electro?House?IDM?Techno? Czy to takie istotne, żeby sięgnąć po jego muzykę?

Dawno nie słyszałem (hehe, dwa miesiące) tak przekrojowej, tak dialektycznej, tak mądrze zbudowanej płyty. Nie zawsze oczywiście odkrywczej czy przełomowej, ale tylko wariat albo dyletant mógłby teraz po muzyce elektronicznej spodziewać się niesamowitych wrażeń, obcowania z muzyką nadzwyczajną czy nowatorską przez ponad sześćdziesiąt minut. Mnie pozytywnie zaskakuje wyobraźnia autora, jego zakres poszukiwań aranżacyjnych, łączenie kilku zasadniczo różnych fragmentów współczesnej muzyki elektronicznej, estetyka wykonania i spora jednak wrażliwość (melancholia to równie dobre słowo).
W większości wypadków taka muzyka mnie podnieca, pozytywnie rozbudza, daje poczucie świeżości i pierwszego obcowania. To rzadkie. Jak w życiu.

PS. Dla fanów Apparat, Boards of Canada, Arovane, etc.

-- r@ [4 grudnia 2007]ostatnie recenzje autora:
Anhedonia - Ontology -- [1 października 2009]
Boratto, Gui - Take My Breath Away -- [31 marca 2009]
Frontierguards - Predestination -- [6 marca 2009]
Fractional - Come Mierda -- [6 marca 2009]
Squarepusher - Just a Souvenir -- [31 grudnia 2008]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.017 s.