¤ Tzolk'in - Tzolk'in ¤Divine Comedy 2004

Ocena:
4

1. Etz'nab, 2. Imix, 3. Chikchan, 4. Kawak, 5. Kaban, 6. Lamat, 7. Ak'bal, 8. Chuwen


Majowie wierzyli, że każdy dzień dysponuje swoją własną, niezależną energią. Ich rytualny, dość skomplikowany kalendarz - Tzolk'In - przyporządkowywał każdemu z jego trzynastu elementów jeden z dwudziestu unikalnych symboli (pieczęci solarnych, zwanych również wzorcami postępowań).
Kiedy rodziło się nowe istnienie kapłan opierając się na słownym przekazie przodków (nie znano wówczas jeszcze pisma) nakreślał jego los w oparciu o tajemnicze prawidła (...) . Z fascynacji kulturą prastarej Mezoameryki, galaktycznym kodem Majów, przede wszystkim jednak z entuzjastycznego podejścia do robienia muzyki, swoje siły połączyło francuskie Flint Glass i belgijski projekt 'wszędobylskiego' Sal-Ocin'a (Empusae, This Morn'Omina, Ah Cama-Sotz). Jego autorzy, nawiązując do tej wielkiej, starożytnej kultury, ukazują nam obraz olbrzymiej kosmicznej całości, która traktuje o trójwymiarowości egzystencji, a czego rozum ograniczony codziennością nie jest w stanie z marszu ogarnąć. Ten harmoniczny moduł, obraz pełen zadziwiających budowli, wsparty zaskakującą wiedzą matematyczno - astronomiczną chwilami bywa równie zagadkowy jak cywilizacja majańska.

Pewni w stu procentach kontynuacji tego dzieła możemy skupić dostępną energię na ośmiu symbolach wybranych spośród dwudziestu opisanych w kalendarzu. Poznaj zatem szlechetną wartość "Etz'nab", podziwiaj piękno "Lamat" wsparte subtelnym "Imix", racz nie dać się zwieść "Chikchan" przed nastaniem "Ak'bal"... . Rytualne bębny, cyfrowe dźwięki, mroczna głębia - to wszystko składa się na materiał, w którym motoryczne komponenty przeplatają się z plamami dźwięków powolnie sączących się z galaktycznej membrany. Nie jest to skok w czwarty wymiar ewolucyjny, ale bez wątpienia rzecz godna uwagi miłośników 'wielowątkowych misteriów' oraz muzyki spod znaku Mimetic, Iszoloscope, Empusae, czy projektów samego Hermana Klapholza (Ah Cama-Sotz, Carmanecroszcope, WaiPiWai), który jest również współodpowiedzialny za wyprodukowanie tego albumu.

-- vigoslugbait [25 marca 2008]ostatnie recenzje autora:
Keluar - Pangua -- [9 grudnia 2015]
Architect • Sonic Area • Hologram_ - We Are the Alchemists -- [9 grudnia 2015]
Covenant – Last Dance -- [12 czerwca 2013]
Slave Republic - Quest for Love -- [17 lutego 2013]
Depeche Mode - Heaven -- [4 lutego 2013]
  więcej...


Warning: mysql_num_rows(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/rat242/domains/rat242.ayz.pl/public_html/pi/archive.php on line 132

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.007 s.