¤ Alex Tiuniaev - I Knew Her ¤Cold Spring 2008

Ocena:
3

Od romantyzmu do ... patetyzmu-takie właśnie miałem przejście, gdy wrzuciłem do odtwarzacza krążek niejakiego Alexa Tiuniaeva po kolejnym przesłuchaniu i zrecenzowaniu drugiej płyty Sagittarius, która doszczętnie mnie wymęczyła. Album tego rosyjskiego muzyka też ma w sobie coś tendencyjnego, ale jestem w stanie to przełknąć bez ryzyka zadławienia się. Ale po kolei...

Zarówno discogs.com, jak i google, w zasadzie milczy na temat Alexa. Z jego profilu na myspace.com dowiedziałem się za to, że jest zafascynowany Phillipem Glassem i Sigur Ros. I wiele tak naprawdę to o jego muzyce z "I Knew Her" mówi. Pamiętacie przeróbki kompozycji Davida Bowiego zrobione przez Glassa właśnie? "I Knew Her" brzmi jakby Glass wziął na tapetę jedną z kompozycji Islandczyków i rozciągnął ją do czterdziestu minut. Brak tu charakterystycznych dla brytyjskiego kompozytora hinduskich skal, mamy jednak typowe zapętlanie motywów. Z Sigur Ros łączy Alexa znowuż dość charakterystyczna melodyka i pewien 'zimowy' jej patetyzm. Drażni mnie jedynie jeden mały szczegół: wszystkie 'instrumenty' zostały zagrane na klawiszach i brzmi to chwilami troszkę sztucznie. Tiuniaev jednak poradził sobie z tym w bardzo prosty sposób: ponakładał na siebie wiele warstw i zrobił z nich potężną ścianę dżwięku. Efekt na pewno byłby lepszy, gdyby zagrały prawdziwe instrumenty i zaśpiewały prawdziwe chóry, ale i tak jest w tym coś urzekającego, a nawet odprężającego, szczególnie na koniec dnia.

Podoba mi się u Alexa Tiuniaeva umiejętność gry barwami bardziej niż samymi dżwiękami. Obawiam się, że kompozytor może wpaść w przyszłości w pułapkę budowania podobnych do siebie kompozycji, gdzie zmieniać będzie tylko tonacje, a nie zadba o ciekawą i oryginalną melodykę swoich utworów. Jak na początek jest nieżle, z pewnymi jednak obawami czekam na ciąg dalszy.

-- [orwell] [23 grudnia 2008]ostatnie recenzje autora:
Nordvargr - Pyrrhula -- [23 grudnia 2008]
Sagittarius - Songs From the Ivory Tower -- [23 grudnia 2008]
Naevus - Silent Life -- [7 grudnia 2008]
Frozen Faces - Broken Sounds of a Dying Culture -- [7 grudnia 2008]
Halo Manash - Language of Red Goats -- [7 grudnia 2008]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.017 s.