¤ Standeg - Ultrahightechviolet  ¤ArtOfFact Records 2008

Ocena:
4

1. Replikant, 2. Homes & Gardens |3.0|, 3. Photograph, 4. 25 Hours, 5. Further Dose, 6. Revol|Vex, 7. Imprint Image, 8. Retribution, 9. Vanity, 10. Easy to Forget, 11. Teaser|One, 12. Image in Motion


Björn Jünemann. Z tym nazwiskiem spotykamy się we wkładkach "Homes & Gardens" oraz "Freeze-Frame-Reality" grupy haujobb. Trzynaście lat spędza niemalże na bezdechu, w cieniu swoich niedoszłych kolegów. W połowie 2008 roku dość niespodziewanie na popularnych platformach pojawia się w cyfrowej odsłonie epka "Rushing Pictures". Od niedawna Standeg można podziwiać w pełnej krasie dzięki tradycyjnie wydanemu "Ultrahightechviolet". Podziwiajmy zatem chmurny niepokój podtapiany chłodem intrygującej elektroniki.

Najgorzej jest wówczas, kiedy facet zaczyna być sentymentalny.

Nie brakuje tej muzyce odniesień i nawiązań do 'przeszłości'. Można ustrzelić kilka(-naście; -dziesiąt) znajomo brzmiących fraz 'zapożyczonych' czy to z twórczości Dark Illumination, Lassigue Bendthaus czy z samych korzeni muzyka. Ale nie jest to Jünemann, którego przypisalibyśmy stylistyce haujobb. z pierwszego okresu istnienia. "Ultrahightechviolet" rozpływa się w swoistej onirycznej poświacie. "25 Hours", "Further Dose", "Image in Motion" - to tylko niewielki wycinek nastroju, który zdominował ten krążek. Wyraźnym, nieodzownym elementem właściwie każdego numeru jest obecność gitarowych gonad. W struny uderza rodzony brat Björna - Sven. Niektóre numery, z pozoru bezkształtne, nabierają wzorcowej dynamiki. Dzieje się tak chociażby w przypadku "Replikant", którego ostatecznie nie powstydziłby się żaden z szeregu uznanych budowniczych nastroju (np. Mike Morton, Christopher Leary a.k.a Ochre). Prawo do nazwania się jednym z najbardziej interesujących motywów albumu rości sobie trzecia wersja "Homes & Gardens", tytułowego zresztą numeru z albumu rocznik'93. Sądzę, iż apodyktyczny w tym przypadku Daniel Myer odrzucił (sądząc po przypisach wersji umieszczonych na reedycjach) jego autorską interpretację. Wspólny pozostał jedynie fragment tekstu w refrenie i niech to będzie wystarczającą zachętą do sięgnięcia po ten album;-).

"Ultrahightechviolet" to dobry prognostyk. I oby nie przyszło nam czekać na kolejne następnych trzynastu lat.

-- vigoslugbait [3 stycznia 2009]


Standeg - Image in Motionostatnie recenzje autora:
Keluar - Pangua -- [9 grudnia 2015]
Architect • Sonic Area • Hologram_ - We Are the Alchemists -- [9 grudnia 2015]
Covenant – Last Dance -- [12 czerwca 2013]
Slave Republic - Quest for Love -- [17 lutego 2013]
Depeche Mode - Heaven -- [4 lutego 2013]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.018 s.