¤ Black Dog, The - Further Vexations ¤soma 2009

1. Biomantric L-if-e, 2. 0093, 3. Phil: Because Ov, Indeed, 4. You're Only SQL, 5. We Are Haunted, 6. CCTV Nation, 7. Stempel, 8. Northern Electronic Soul (part 1), 9. Northern Electronic Soul (part 2), 10. Northern Electronic Soul (part 3), 11. Skin Clock, 12. Dada Mindstab, 13. Tunnels Ov Set, 14. Later Vexations, 15. Kissing Someone Else's D.O.G


Trio The Black Dog, tworzone obecnie przez Kena Downie i braci Dust, zawyżyło sobie bardzo poprzeczkę genialnym albumem "Radio Scarecrow" z ubiegłego roku. Nic więc dziwnego, że nowa płyta formacji, wydana prawie równo dwanaście miesięcy po swej poprzedniczce, przynosi nieco odmienną muzykę. Dzięki temu próby porównywania obu dzieł wydają się nie mieć sensu.

Pomysł na "Further Vexations" narodził się podczas podróży muzyków po świecie - jako zespołu i pojedynczych didżejów. Poddawanie się niezliczonym kontrolom i rewizjom sprawiło, że w umysłach artystów zrodziła się orwellowska wizja świata zmierzającego ku totalitarnemu systemowi, którego mieszkańcy są ciągle śledzeni i obserwowani -nrzekomo dla ich własnego dobra.

Jak to się przekłada na nową muzykę The Black Dog? W sposób oczywisty - "Further Vexations" to album skoncentrowany na estetyce techno, podszyty nie tylko niepokojem i lękiem, ale też gniewem i agresją.

Zaczyna się co prawda łagodnie - bo od ambientowego IDM-u o organowym brzmieniu ("Biomantric L-if-e"), przypominającego dawne produkcje The Black Dog, choćby te z "Temple of Transparent Balls". Ale "0093" wyjaśnia już wszystko: to hipnotyczne deep techno, w którym podwodne pasaże syntezatorów umieszczone pośród wibrujących stuków, przywołują na myśl co bardziej taneczne dokonania Monolake. Podobnie wypada umieszczona w dalszej części krążka trzyczęściowa suita "Northern Electric Soul", łącząca głęboką pulsację bitu i zdubowany pochód basu z onirycznymi partiami klawiszy.

W stronę bardziej detroitowych brzmień, brytyjscy producenci zwracają się w "CCTV Nation". Szybki bit wsparty szeleszczącymi talerzami, soniczne akordy, natarczywie brzęczący loop - takiego nagrania nie powstydziliby się mistrzowie gatunku z Underground Resistance. "Stempel" to z kolei energetyczne techno podrasowane na clickowy modłę - co nie przeszkadza jego twórcom wpisać go w zimne i chmurne tło o IDM-owej proweniencji.

The Black Dog nie byliby sobą, gdyby nie sięgnęli po połamane bity. Otrzymujemy je w oldskulowym "Phil: Beacuse Ov, Indeed", gdzie wspierają żrący loop wwiercający się między metaliczne ozdobniki oraz w schizofrenicznym "Skin Clock", w którym stanowią kontrapunkt dla melancholijnej melodyki. Natomiast "Dada Mindstap' to już soczysty dubstep - wyłaniający się powoli z nerwowych odgłosów otoczenia: głosów, wrzasków, hałasów.

Płytę wieńczy wyciszona koda - najpierw smoliste downtempo o delikatnie plumkających klawiszach ("Later Vexations"), a potem, już na sam koniec, mroczny ambient rozpisany na przelewające się przez siebie strumienie monochromatycznego dźwięku, brzmiący niczym soundtrack do powolnej zagłady naszej cywilizacji ("Kissing Someone Else`s D.O.G").

Po wysublimowanym "Radio Scarecrow", "Further Vexations" jest po prostu mocnym ciosem między oczy. To bardzo sensowne posunięcie ze strony trójki muzyków. Taka zmiana nastroju i brzmienia ich twórczości tylko służy odświeżeniu wizerunku formacji.

Paweł Gzyl / www.nowamuzyka.pl

-- Pawel Gzyl [14 maja 2009]


The Black Dog - Further Vexations

The Black Dog - Further Vexations from The Black Dog on Vimeo.ostatnie recenzje autora:
Pendle Coven - Self Assessment -- [14 maja 2009]
Cabaret Voltaire - Kora! Kora! Kora! -- [13 maja 2009]
Point 7 - What? -- [13 maja 2009]
Aux 88 - Mad Scientist -- [13 maja 2009]
Telefon Tel Aviv - Immolate Yourself -- [29 stycznia 2009]
  więcej...inne recenzje Black Dog, The:
Black Dog, The - Book of Dogma -- eliks [5 listopada 2007]
Black Dog, The - Bytes -- eliks [7 lipca 2004]
Black Dog, The - Spanners -- eliks [16 stycznia 2004]
Black Dog, The - Temple of Transparent Balls -- eliks [6 kwietnia 2008]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.011 s.