¤ Sol Invictus - Lex Talionis ¤Tursa / Infinite Fog Productions
1993 / 2008

Ocena:
4.51. Blood & Wine, 2. Lex Talionis, 3. Black Easter, 4. Kneel to the Cross, 5. The Ruins, 6. Tooth & Claw, 7. Blood Against Gold, 8. Fields, 9. Abattoirs of Love, 10. Heroes Day, 11. Rex Talionis, 12. Wine & Blood, 13. Black Easter (live)

Tony Wakeford za największy błąd swojego życia określa wstąpienie do brytyjskiego Frontu Narodowego w latach 80-tych. Owa decyzja kosztowała go rozstanie z Death in June, a także opinię nacjonalisty i neofaszysty, której smród ciągnie się za nim po dziś dzień. Również artystycznie Tony nie ma lekko; po łapach najpierw dał mu Crisis, potem wspomniany DIJ, a wreszcie Above the Ruins (znowu smród). Niepowodzenia twórcze i osobiste przypłacił depresją i nadwagą, a jego niedoskonały śpiew i estetyka muzyki u przygodnych osób pozostawia irytujące wrażenie upapranych, lepkich dłoni.

Dowodzony przez Wakeforda Sol Invictus to dziś jedna z trzech żywych ikon neofolku, symbol zaangażowania i talentu twórczego, groźnego i romantycznego piękna. To także alegoria przemian, jakie dokonują się w muzyku, gdy ten słucha swojego wewnętrznego głosu, a nie krzyku pasożytów karmiących się psychologicznym truchłem. Samo "Lex Talionis" to triumfalny owoc siły i talentu, rękawica rzucona pasożytom na pożarcie. A przede wszystkim, to zaproszenie skierowane do umysłów otwartych na dźwięki ezoteryczne, niepokojące, naznaczone czarem mroku, liryką buntu wobec skostnienia przekonań i powabem ruin starych posągów.

Do czystego neofolku tu jeszcze daleko. Albo inaczej - połowa drogi. Wakeford równie śmiało ucieka się do akustycznych aranżacji, co hałaśliwych przejść industrialu, siejących zamęt i niepokój. Niekiedy oba te prądy łączą się w złocistym środku, podparte niesamowitym głosem Ian'a Read'a, nucącym o chrześcijańskim mrozie usiłującym pokonać Słońce. I siła przekazu tych pieśni skutecznie wyrywa się pustemu pluciu u podstawy krzyża, zabierając wyobraźnię słuchacza gdzieś w przestrzeń widoczną jedynie prorokom, lub też zwyczajnie ludziom obłąkanym.

"Lex Talionis" jest silne i groźne. Drzemie weń gniew i mrok, którymi przesiąknięte jest absolutnie każde słowo wyśpiewane naprzemiennie przez Reada i Wakeforda. Akompaniuje im szum roju szarańczy, rytmiczne bębny, no i folkowa akustyka. Całość ma wymowę kazania pełnego symboli i ostrzy skierowanych w stronę największego z ludzkich kłamstw, znacznie dalej wysuniętego poza sferę domysłów niż tango z Death in June czy szarady Current 93. To do słuchacza należy zadanie znalezienia w tym swojego sensu; bo muzycznie jest to zbyt wysokie, aby móc przejść obok nie rzucając ciekawskiego spojrzenia.

-- eliks [17 maja 2009]ostatnie recenzje autora:
Artefactum - Foxgloves & Bluebells -- [8 marca 2011]
Killing Joke - Absolute Dissent -- [8 grudnia 2010]
Threshold HouseBoys Choir, The - Form Grows Rampant -- [2 grudnia 2010]
Death in June - Peaceful Snow -- [26 listopada 2010]
Strength Through Joy - The Force of Truth & Lies -- [1 września 2010]
  więcej...inne recenzje Sol Invictus:
Sol Invictus - All Things Strange & Rare -- eliks [30 sierpnia 2010]
Sol Invictus - In the Rain -- eliks [21 maja 2009]
Sol Invictus - Sol Veritas Lux -- eliks [8 czerwca 2009]
Sol Invictus - The Devil's Steed -- eliks [30 sierpnia 2010]
Sol Invictus - Trees in Winter -- eliks [8 czerwca 2009]
Sol Invictus / Rose Rovine E Amanti / Andrew King - A Mythological Prospect of the Citie of Londinium -- eliks [28 stycznia 2008]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.009 s.