¤ Phallus Dei - A Day in the Life of Brian Wilson ¤Big Blue Records
2010

Ocena:
4.51. Dawn (prologue), 2. Awakening, 3. Will You Come Now, 4. Afternoon Music, 5. The Same, 6. Boiler Room Party, 7. Journey to the Heart of the Moon, 8. Dusk (epilogue)


Bardzo trudno jest dobrze wgryźć się w muzykę zespołu grającego tak różnorodnie, a jednocześnie wewnętrznie spójnie co Phallus Dei. Panowie bardzo nieregularnie, acz konsekwentnie obdarzają nas co jakiś czas kolejnym dziełem trzech zwichrowanych umysłów, nakierowanych na eksperyment, manipulację atmosferyczną i pełną swobodę przekazu. Ów jest zmienny pod względem temperatury, lecz niezmiennie frapuje, wprowadza nastrój zadumy nad wszelkim stworzeniem i powiewa chłodem niepokoju. Cechuje go nonszalancja i dyscyplina, nieprzewidywalność i elegancja, a przede wszystkim wysmakowanie i zmysł dawkowania. Dzięki temu płyta choć krótka powraca do atmosfery wieczornego pokoju niczym echo w górach szaleństwa.

Fascynacje twórców albumu widać od razu, jeszcze bez rozkręcania płyty - sama nazwa zespołu nawiązuje do debiutu współojców krautrocka Amon Duul; płycie patronuje genialny mózg The Beach Boys, a w kluczowej kompozycji udziela się wokalnie pan John Walker z The Walker Brothers (nabyty brat Scotta Walkera). Sama treść muzyczna, jednakże, ma się do owych fascynacji nijak; jest mroczna, smutna, ostudzona z emocji, umiejscowiona gdzieś pomiędzy post-industrialną magią a rockowymi potrzebami lśnienia. Wszystko odbywa się tu na zasadzie impresji chwil, zbudowanych pośród tajemnicy i mroku, skolidowanych ze scenicznym kontinuum, jego dynamiką i dialogiem muzyk-słuchacz. Zespół konstruuje niesamowity klimat, a kolejne kompozycje niejako objawiają się przed nami tylko na chwilę, niczym powracające obrazy ze snu w formie deja vu. Jestem na tak i polecam fanom ostatniej płyty Ulvera i w zasadzie całego Archive.

-- eliks [23 grudnia 2009]
ostatnie recenzje autora:
Artefactum - Foxgloves & Bluebells -- [8 marca 2011]
Killing Joke - Absolute Dissent -- [8 grudnia 2010]
Threshold HouseBoys Choir, The - Form Grows Rampant -- [2 grudnia 2010]
Death in June - Peaceful Snow -- [26 listopada 2010]
Strength Through Joy - The Force of Truth & Lies -- [1 września 2010]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2018 postindustry.org


wygenerowane w 0.009 s.