¤ Delerium - Spheres + Spheres II ¤Dossier 1994 / Hypnotic 2997

Ocena:
3.5

Spheres: 1. Monolith, 2. Transmitter, 3. Wavelength, 4. Colony, 5. Dark Matter, 6. Cloud Barrier, 7. Turmoil (bonus track Hypnotic edition); Spheres II: 1. Morphology, 2. Transhumanist, 3. Shockwave, 4. Dimensional Space, 5. Hypoxia, 6. Otherworld, 7. In Four Dimensions


Obydwie części "Sfer" nie należą do 'łatwego' materiału w odbiorze. Z drugiej strony, dopiero od kolejnego albumu - "Semantic Spaces", a tak naprawdę od "Karmy" Delerium zmieniło swoje oblicze na znacznie 'przyjaźniejsze', czego dowodem stała się ich późniejsza popularność. Problem "Spheres" leży w tym, że jest to materiał zbyt mało 'mroczny', w stosunku do poprzednich dokonań Billa i Rhysa, a zarazem nadal wiadomo kto stoi za tą muzyką. Fascynacja kosmosem (sample z "2001: Odysei Kosmicznej" w "Monolith") wzięła górę nad motywami idealnie nadającymi się na soundtrack do horroru. Na pewno mniej tu się dzieje, niż na poprzednich pytach, obydwie części mogą nużyć (długie kompozycje, minimalistyczne, w końcu tu Delerium najbliżej do klasycznego ambientu), ale jak już człowiek założy słuchawki, wyciszy się i odda w pełni temu, co słyszy, to czeka go ciekawa wyprawa.

Bardzo uspokajająca, relaksująca w innym stopniu niż "Karma". Echa wcześniejszych dokonań brzmią w przypadku użycia sampli z "1492" i umieszczonej tam muzyki Vangelisa. I tak np. w "Transmitter" są one niepotrzebne, bo nie pasuje mi 'kosmiczne' brzmienie kontra chóry. Na pierwszej części "Spheres" najciekawsza jest druga połowa płyty, od "Colony" zaczynając. "Dark Matter", to dzieło z gatunku takich, jakie mogłyby znaleźć się na wcześniejszych płytach (idealnie pasowałoby na "Stone Tower") - rewelacja. "Cloud Barrier" też niczego sobie, bardziej 'kosmiczny', ale czuć tu klasyczne Delerium. I wszystko byłoby ok, gdyby nie zgrzyt na amerykańskiej re-edycji, czyli utwór "Turmoil". Hałaśliwy, krótki (ledwie cztery minuty), nijak pasujący klimatem do "Spheres", ale również bardzo słaby.

Druga część "Sfer" do czwartego utworu brzmi bliźniaczo podobnie. Długie, leniwe kompozycje, w "Shockwave" znów sample z"Odysei", zaczyna być pomału nudnie. W końcu ciekawie robi się przy "Dimensional Space", bo znów mamy tu klimaty "Stone Tower", zero beatu, przyspieszenia, trochę 'kosmicznych' dźwięków, ale słysząc takie 'perełki' od razu nasuwa mi się "Mortal" z FLA, jako rewelacyjne intro z trasy koncertowej "Live Wired". "Hypoxia" też jest niczego sobie, aczkolwiek tu nasuwają się analogie z Kraftwerkiem:) I tak z jednej strony połowa płyta (pierwsze trzy utwory), to kontynuacja kosmicznej wyprawy znanej z 'jedynki', część druga to z kolei lekkie spojrzenia w przeszłość, z analogowymi syntezatorami radosnej twórczości lat 80-tych w "In Four Dimensions". Płyta niespójna, co jak na Delerium rzadkość i słabsza od poprzedniczki.

Ponad dwie godziny 'ładnej' muzyki, relaksującej, nie tak mrocznej jak wcześniejsze dokonania. Później projekt miał się stać znanym 'zjawiskiem', ale czy to wyszło dwóm panom na dobre? Ich portfelom na pewno;)

-- mike [28 listopada 2011]
ostatnie recenzje autora:
Pouppée Fabrikk - The Dirt -- [5 czerwca 2013]
Evils Toy - Organics -- [8 kwietnia 2013]
AD:Key - Astrogator -- [8 kwietnia 2013]
McCarthy, Douglas J. - Kill Your Friends -- [8 kwietnia 2013]
And One - S.T.O.P. -- [13 lipca 2012]
  więcej...inne recenzje Delerium:
Delerium - Chimera -- mike [8 września 2003]
Delerium - Euphoric -- mike [8 listopada 2011]
Delerium - Faces, Forms and Illusions -- mike [29 lipca 2001]
Delerium - Karma -- mike [13 stycznia 2012]
Delerium - Karma -- Nevlien [30 sierpnia 2002]
Delerium - Morpheus -- mike [29 lipca 2001]
Delerium - Poem -- mike [luty 2001]
Delerium - Semantic Spaces -- mike [19 grudnia 2011]
Delerium - Spiritual Archives -- mike [25 października 2011]
Delerium - Stone Tower -- mike [26 września 2011]
Delerium - Syrophenikan -- mike [26 września 2011]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.017 s.