¤ Deadmau5 - For Lack of a Better Name ¤Mau5trap Recordings, Virgin Records 2009

Ocena:
4

1. FML, 2. Moar Ghosts 'n' Stuff, 3. Ghosts 'n' Stuff (feat. Rob Swire), 4. Hi Friend! (feat. MC Flipside), 5. Bot, 6. Word Problems, 7. Soma, 8. Lack of a Better Name, 9. The 16th Hour, 10. Strobe


Powróćmy na chwilę do klubowej elektroniki. O kilku wydawnictwach niemających zbyt wiele wspólnego z katharsis i antymuzyką na łamach tego serwisu już przyjemność wspomnieć okazję miałem (ku niewątpliwemu niezadowoleniu orędowników inności tejże strony, a uciesze sam nie mam pojęcia kogo).

Joel Zimmermann pod szyldem Deadmau5 kilku wyróżnień na arenie międzynarodowego clubbingu w ostatnim czasie dostąpić raczył. Wspomnieć wypada chociażby w tym miejscu o (profitach płynących ze) współpracy podjętej z Ryanem Raddonem, której owocem jest rzeźbiący zestawienia list przebojów, na stałe bodaj wpisany w 'ramówkę' kilku stacji radiowych (również w naszym krajątku) "I Remember". Niebawem pewnie jego śladami podąży utrzymany w podobnej tonacji, choć wykończony u kresu swego soczyście gęstym i smoliście dubstepowym basem "Raise Your Weapon". Nie wybiegajmy jednak aż tak daleko w przyszłość - zanim dotrze do nas sporo jeszcze śniegowego błota z nieba spadnie. Póki co (żeby jeszcze nieco podnieść niektórym ciśnienie) magazyn DJmag.com umieścił Zimmermanna po raz wtóry w pierwszej piątce DJ's wyznaczających trendy owego rzemiosła.

Jest jednak album, który zdaje się przemknął po orbicie bez napędzanego koniunkturę prasowego wodolejstwa - mimo iż był ponoć jednym z najchętniej pobieranych plików w sieci. "For Lack of a Better Name" - bo o nim właściwie - inicjuje ceremonialna przygrywka wojskowego werbla przechodząca w klasyczną strukturę 4x4 ostrzeliwaną zewsząd salwą świetlistych pocisków małego kalibru, zwieńczona gruchoczącą czerepy perkusyjną improwizacją. A skoro jesteśmy w tematyce mysiej martyrologii nie może zabraknąć chopinowskiego "Marcia Funebre", które jednak ewoluuje, przyjmując postać żartu przechodzącego w kolejną powłokę muzyczną, której punktem centralnym jest płynny, chwilami karkołomny zaśpiew Roba Swire z Pendulum. Zresztą nie oszukujmy się, ze sprawnym przechodzeniem w kolejne elementarne cząstki tego albumu Zimmermann nie ma najmniejszego problemu. W "Hi Friend!" pojawia się rapujący w iście brytyjskim stylu MC Flipside w czym niejako Deadmau5 przypominać raczy Audio Bullys. Wypełnieniem kolejnych blisko dwudziestu ośmiu minut jest buszujący po terytoriach minimal techno czteroskładnikowy kompleks pulsujących rytmów. I jeszcze tylko "The 16th Hour" i prawie jesteśmy u kresu naszej wędrówki. Dzieło wieńczy jedenastominutowe "Strobe", w którym obok refleksyjnych, niewymagających wysiłku intelektualnego, pląsających klawiszy pojawiają się symfoniczne pasaże i stabilny, łechtający - bądź co bądź - przysadkę automat perkusyjny. Ponoć to najpiękniejsza kompozycja jaką wyczarował w swoim kanadyjskim studio.

Być może przez wzgląd na nienajlepszą kondycję zdrowotną animatora Deadmau5 (odwołał część trasy) doczekamy się objawienia mrocznej strony jego twórczości. Nie wiem na ile w tym prawdy, ale wróble znad toronckiego nieba poćwierkują coś o jakoby zacieśniających się konszachtach Zimmermanna z Danielem Myerem. Czyżby dubstep? A może to tylko plotka.

-- vigoslugbait [22 stycznia 2012]
ostatnie recenzje autora:
Keluar - Pangua -- [9 grudnia 2015]
Architect • Sonic Area • Hologram_ - We Are the Alchemists -- [9 grudnia 2015]
Covenant – Last Dance -- [12 czerwca 2013]
Slave Republic - Quest for Love -- [17 lutego 2013]
Depeche Mode - Heaven -- [4 lutego 2013]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.01 s.