¤ Arpanet - Wireless Internet ¤Record Makers 2002

Ocena:
4

1. The Analyst, 2. Illuminated Displays, 3. I-Mode, 4. Wireframe Images, 5. P2101V, 6. NTT DoCoMo, 7. Software Version, 8. Devoid of Wires, 9. Wireless Internet

Oto album niejakiego Geralda Donalda, udzielającego się też w takich projektach jak Drexciya, Japanese Telecom czy Dopplereffekt - oraz wielu innych. Na "Bezprzewodowy internet" natrafiłem przypadkiem na Youtube, gdzie zapewne wyświetlił się jako coś nominalnie powiązanego z czymś innym, czego właśnie słuchałem.

Cóż tu dużo mówić: pod wieloma względami urzekający materiał, w każdym razie z perspektywy kogoś takiego jak ja, kto stosunkowo rzadko słucha muzyki z tego gatunku i nie jest w niej przesadnie oblatany. Powiedzmy, że to dość ascetyczne, robotyczne electro, w zasadzie bez wokali (pojawiają się one głównie w pierwszym tracku, gdzie możemy wysłuchać wykładu na temat bezprzewodowego internetu i jego przyszłości). Rzecz chwilami przypomina stare utwory Kraftwerk (w rodzaju "The Robots" czy "Music Non Stop"), choć to zapewne bardzo ogólne porównanie - typowe dla laika w temacie.

Proste, ale w pewien sposób nastrojowe, wkręcające motywy melodyczne (i basowe) idealnie kojarzą się z "technologiczno-informatycznymi" tytułami utworów i całą tematyką. W istocie można odnieść wrażenie - zwłaszcza, jeśli uwzględnimy okładkę albumu - że nasz dzielny artysta postanowił spojrzeć z lotu ptaka na świat hi-tech, elektronicznego obiegu informacji i globalnej wioski. Trochę może to przywodzić na myśl "Die Wunderwelt der Technik" Welle: Erdball czy niektóre albumy Cyclotimii - ale mówię tu o samej koncepcji, a nie o rozwiązaniach muzycznych.

Materiał, choć prosty, jest jednak dość zróżnicowany - chwilami melodie wprawiają w nastrój zgoła refleksyjny ("The Analyst", "Illuminated Displays", "P2101V", "Wireless Internet"), kiedy indziej w muzyce budzi się napięcie, a nawet rodzaj odhumanizowanej drapieżności (te fragmenty, a jest ich sporo, podobają mi się mniej, ale być może to kwestia nastawienia).

-- Adam T. Witczak [30 sierpnia 2014]ostatnie recenzje autora:
Nova - Utopica Musa -- [5 lutego 2018]
SPK - Zamia Lehmanni - Song of Byzantine Flowers -- [15 listopada 2017]
Feanch, Dutour, Lubat - Grand Air LP -- [15 października 2017]
The Third Eye Foundation - The Dark -- [14 października 2017]
Dissonant Elephant - 5 larmes de cristal -- [13 października 2017]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.015 s.