¤ Stasio - Rozbujnik ¤Luna Music
2001

Ocena:
4

1. Shalke 04, 2. Fizol, 3. Casino Reno, 4. Veto, 5. Intro dla Wawaka, 6. Tramwaj, 7. Total 1, 8. Jest wporzo, 9. Duży, 10. Respekt Cili 66 rok szeroki krok, 11. Maciek, 12. Zabrzańska warszafka, 13. Joł Madafaka (322717173=383 remiks), 14. Czarnuchu zapodawaj, 15. Kaziu Dwa (improwizacja remiks) z El Dupa, 16. Total 3, 17. Żona mnie bije


Puryści muzyczni, awangardowcy, wszelkiej maści prawdziwi koneserzy prawdziwie wielkiej muzyki itp. odchyleńcy mają kolejny powód, by nie czytać post industry. Otóż po raz pierwszy polski hip hop zagościł na jego łamach. Wcześniej miałem zrecenzować Fisza, ale jakoś nie wyszło. Stasio nie zgrywa się na jakiegoś blokersa, nie przybiera tych masek zabójców, gangsterów, psychicznych. Jest sobą i to jest wielkim plusem tej płyty, bo tu słychać autentyzm bez pozy. Śpiewa inteligentne, ciekawe i śmieszne teksty, które oddają nastrój chwili, sytuacji, z dystansu komentują rzeczywistość, recenzują społeczne zachowania. Ocierają się również delikatnie o politykę, potrafią wyśmiać wszystko i wszystkich, nawet własny slang grup młodzieżowych ("Total"), czy subkulturę hip hopu. Nie brakuje mu również autoironii. Oczywiście przekraczają i dobry smak, i pewne konwenanse dla starszych nie do przekroczenia - "Czarnuchu - zapodawaj" z wokalem L. Armstronga. Zaproszenie do współpracy przyjęli: Kazik, Olaf Deriglasoff i Dr Yry (El Dupa), którzy wspólnie ze Stasiem wykonują jeden utwór na "Rozbujniku".

No i co ciekawe, muzyka też nie jest tylko tłem do tekstów. Świetnie uzupełnia "przesłanie", a utwór "Żona mnie bije" jest nowoczesnym d'n'b, z elementami i nowej elektroniki, i hip hopu. Chyba jestem w nastroju przysiadalnym :-).

-- r@ [20 grudnia 2001]ostatnie recenzje autora:
Anhedonia - Ontology -- [1 października 2009]
Boratto, Gui - Take My Breath Away -- [31 marca 2009]
Frontierguards - Predestination -- [6 marca 2009]
Fractional - Come Mierda -- [6 marca 2009]
Squarepusher - Just a Souvenir -- [31 grudnia 2008]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.013 s.