¤ Colony 5 ¤

Colony 5 da³o niedawno koncert w Polsce na Miêdzynarodowym Zlocie fanów Depeche Mode w Gdañsku Black Celebration. Ich koncert spotaka³ siê z ¿ywio³ow± reakcj± publiczno¶ci. Oto wywiad z zespo³em.

Postindustry: Jak siê czujecie po swoim pierwszym koncercie w Polsce? Bawili¶cie siê dobrze?

Tak, koncert w Polsce by³ fantastyczny, mieli¶my cudown± publikê! Chcieliby¶my podziêkowaæ wszystkim tym, którzy tam byli za wsparcie. Publiczno¶æ jest wszystkim.

PI: Czy mogliby¶cie nam co¶ powiedzieæ o Colony 5? Kiedy powsta³a idea zespo³u, i jak wygl±da³y jego pocz±tki?

Zespó³ zosta³ za³o¿ony w 1999 przez P-O Svensona, który zajmowa³ siê robieniem muzyki elektronicznej od swojej wczesnej m³odo¶ci. Pó¼niej pracowa³ z paroma innymi osobami ze swojego miasta i po wielu zmianach sk³adu teraz zespó³ sk³ada siê z P-O, Johana i Kalninsa, wszyscy pochodzimy z tego samego miasta (Magnus Kalnins doszed³ do zespo³u zaraz po koncercie w Polsce – przyp. red.).

PI: Czy s±dzicie, ze jest jaki¶ konkretny powód, ¿e wiele zespo³ów graj±cych synthpop pochodzi albo ze Skandynawii albo z Niemiec?

Nie, pewnie po prostu co¶ dodaj± tutaj do wody! (¶miech). Wydaje mi siê, ¿e to mo¿e miêæ co¶ wspólnego z pewnym rodzajem tradycji. Na tej samej zasadzie, ¿e Szwecja zawsze by³a dobra w hokeja na lodzie, wiêc m³odzi siê te¿ tym interesuj±.

PI: Czy electro i synthpop s± popularne w Skandynawii?

Tak, i zawsze by³y to dosyæ silne gatunki muzyczne i ¿e znowu odzyska³y swój dawny blask po paru latach powolnej i jednostajnej recesji. Mamy tutaj sporo zespo³ów, ale scena wci±¿ nie jest tak okaza³a jak w Niemczech czy Belgii. My koncertowali¶my du¿o wiêcej poza granicami kraju ni¿ w Szwecji.

PI: Sk±d czerpiecie inspiracje?

Inspiracja jest wszêdzie. Nie tylko w muzyce. My j± znajdujemy przede wszystkim w filmach, obrazach, ksi±¿kach, ale tak¿e i w muzyce.

PI: W tym roku wydali¶cie swoja pierwsz± EP-ke i d³ugograj±cy album. Jakie macie teraz plany na przysz³o¶æ?

Naszym celem jest to, aby móc siê utrzymywaæ tylko z pracowania z muzyk± w jaki¶ sposób. Jest to bardzo trudne na tak w±skim rynku jak na rynku muzyki electro, ale chcemy to osi±gn±æ. Ale póki co cieszymy siê z tego, ¿e wydajemy nasz materia³ i ¿e mo¿emy graæ dla publiki, której siê podoba to, co robimy.

PI: Jakie to uczucie nagrywaæ dla Firm Memento Materia i Prototyp, które tak¿e opiekuj± siê Pouppee Fabrikk, i którzy pomogli Covenantowi ruszyæ karierê?

Wydaje siê nam, ¿e wa¿ne jest to, ¿eby opiekowa³a siê nami firma, która siê zna na gatunku muzyki, który my gramy, a Memento Materia na pewno spe³nia ten warunek. Poza tym Esbjörn jest fantastycznym cz³owiekiem, który wk³ada du¿o si³y i energii w nasz projekt. Jeste¶my mu za to niezmiernie wdziêczni. A Covenant te¿ s± nie¼li prawda? (¶miech)

PI: Z jakich instrumentów korzystacie? Czy przeferujecie jakie¶ konkretne syntezatory?

Ostatnio nasze studio przesz³o spor± modernizacje, zarówno je¿eli chodzi o same instrumenty jak i o inny sprzêt. Access Virus KC jest fantastyczn± maszyn±, która doskonale pasuje do naszego stylu. Znalaz³a u nas swoje miejsce tak¿e Yamaha CS6X. Poza tym g³ównie korzystamy z programowych syntezatorów, które s± bardzo przydatne zwa¿ywszy na ogromn± moc obliczeniow± dzisiejszych komputerów!

PI: Jeden z za³o¿ycieli zespo³u, Magnus Löfdahl odszed³ z zespo³u w sierpniu 2001. Z jakich powodów opu¶ci³ zespo³? Jaki by³ jego udzia³, je¿eli jakikolwiek, w waszym pierwszym albumie?

Magnus odszed³ z powodu ró¿nic artystycznych, ale pozosta³ jako grafik i zaprojektowa³ ksi±¿eczkê do Lifeline.

PI: Czy muzyka jest waszym g³ównym ¼ród³em utrzymania, czy chodzicie normalnie do pracy?

Niestety mam normalne zawody a muzyka jest dla nas drugim zajêciem, które zabiera nam spore czê¶ci naszego wolnego czasu. Sprzêt muzyczny jest niewiarygodnie drogi i musimy wygenerowaæ dosyæ spore zarobki poza drobnymi sumami jakie zarabiamy z grania muzyki. Póki co zainwestowali¶my du¿o wiêcej ni¿ zarobili¶my, ale jest to tak¿e cudownym hobby, a ludzie czêsto wydaj± sporo kasy na swoje hobby, i my te¿. To trochê jak posiadanie zabytkowego samochodu.

PI: Grali¶cie jeden koncert jako support Apoptygmy Berzerk podczas ich trasy World Harmony. Jakie to by³o do¶wiadczenie?

By³a to dobra okazja aby zobaczyæ jak dzia³a du¿y zespó³, ale poza tym nie by³o to niczym specjalnym.

PI: Dziêkujê za wywiad.

-- M.Alexander [21 lipca 2002]



ostatnie wywiady autora:
Alexander Veljanov (Deine Lakaien) -- [9 marca 2004]
Joakim Montelius (Covenant) -- [27 stycznia 2004]
Hocico / Dulce Liquido -- [2 sierpnia 2003]
Coil -- [9 marca 2003]
Das Ich -- [14 wrze¶nia 2001]
  wiêcej...

powrót do wywiadów »


Szukaj:

nowe na stronie:
Decondition ‎&…
Maison Close –…
Nyodene D – Eden…
Consumer Electronics…
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciñski - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
wiêcej »

polecamy | wiêcej »

© 1996-2024 postindustry.org


wygenerowane w 0.013 s.