¤ Suicide Commando - Anthology ¤Dependent 2002

Ocena:
5

CD 1: 1. Better off Dead, 2. Dein Herz, Meine Gier, 3. Never Get Out, 4. Traumatize, 5. See You in Hell, 6. Love Breeds Suicide (re-edit), 7. Desire, 8. Burn Baby Burn, 9. Comatose Delusion (overdose shot two), 10. Necrophilia, 11. Mortal Combat, 12. Hellraiser (psychopath 01), 13. Save Me (full version), 14. Intercourse (reloaded), 15. Murder (extednded); CD 2: 1. See You in Hell 2002, 2. The Ultimate Machine, 3. Come to Me, 4. Better off Dead (fm remix), 5. Sick in Your Mind, 6. State of Emergency, 7. Desire (dead body mix)


Johan van Roy tworzy już siedemnaście lat pod szyldem Suicide Commando. Pierwszy cd wyszedł dopiero w 1994 r. ("Critical Stage"), wcześniej były taśmy i obecność na różnych kompilacjach. Ja zakochałem się w twórczości Johana jak usłyszałem "Stored Images", tak to było to, ostrzejsze granie, bardziej industrialne, ale nie pozbawione electro/EBM. I tak do dziś wszystko co wychodzi, staram się natychmiast kupić. Bo Suicide Commando zachowało przez te wszystkie lata swój niepowtarzalny klimat, tę chorą atmosferę, który jest tylko "dla wybranych" przeznaczona. Może i "Mindstrip" był lżejszy, ale to wciąż był van Roy, rozpoznawalny od razu.

"Anthology" to idealna pozycja dla tych co nie znają dorobku Suicide Commando, ale i gratka dla takich jak ja (drugi cd, o którym później będzie). Na pierwszym cd zostało umieszczone piętnaście utworów, utworów w większości genialnych, w mniejszości bardzo dobrych.
I tak z debiutanckiego albumu ("Critical Stage") mamy "Traumatize" i "Necrophilię", obydwa surowe w brzmieniu, monotonne, z już charakterystycznymi odgłosami, hipnotyzujące w swojej brutalności i pięknie.
Ze "Stored Images" są "See You in Hell!", "Mortal Kombat" i "Intercourse (reloaded)". Te dwa pierwsze to klasyka już, "See You in Hell!" to był hit jakich mało, chyba najbardziej znany poza tymi z "Mindstrip", jazda jakich mało ("I'm sure we'll meet again, in hell..). A "Mortal Combat" to też cudowne dzieło, kliniczny klimat (tak, Klinik to była zawsze chyba główna inspiracja van Roya, ale nie ma mowy o kopiowaniu) i jak zawsze pełne optymizmu teksty;) Na "Stored Images" też jest kolejny 'hi'" - "Save Me", tu w wersji 'full' ze składanki "The Tyranny off the Beat 1", no i tu jest jedyny minus antologii, jak dla mnie. Po prostu, 'remix' ze "Stored Images" jest lepszy, istny 'wymiatacz' parkietowy, cudo, ale umieszczona tu wersja tez jest ok, nie wybrzydzajmy...
Chronologicznie patrząc to później mamy epkę "Contamination"; z niej pochodzi "Burn Baby Burn" (klasyczne Suicide Commando, pełne dźwięków jak z power-noise) i kolejny utwór mający źródło na "Stored Images" - "Murder" - tu w wersji 'extended' z amerykańskiej edycji "Contamination" (znów 'hałasy', jakich normalnie nie trawię za bardzo, a tu proszę, głośno lubię sobie takie rzeczy puścić).
Kolejnym albumem był "Construct-Destruct", który już nie okazał się taką 'kopalnią' hitów, ale są dwa numery, bardzo dobre - "Desire" i "Better off Dead", porąbana muzyka jak zawsze:)
Następnie van Roy uszczęśliwił fanów składanką starych numerów "Chromdioxyde", z niej mamy na antologii "Never Get Out", który to w 1993 r. był często puszczany na imprezach.
I czas na najwspanialsze 'momenty', czas "Mindstripa". Są naturalnie "Comatose Delusion", "Hellraiser", "Love Breeds Suicide", "Dein Herz, Meine Gier" i...i to wszystko? A gdzie "Raise Your God" i "Jesus Wept"?? Patrzę na czas płyty, siedemdziesiąt trzy minuty, obydwa nie zmieściłyby się, ale chociaż jeden... Polak to zawsze musi ponarzekać, niech no van Roy odwiedzi Bolków (jak to jest już ustalone), zmasakruje część publiczności "Hellraiserem" i nowymi kawałkami, to wszystko mu wybaczę.
I dobrnęliśmy do końca, prawda, że miła, perwersyjna podróż?

Ale to nie koniec, dla najbardziej wytrwałych, tych szczególnie oddanych kultowi Suicide Commando jest niespodzianka, dodatkowy cd z siedmioma 'rarytasami'. Na 'dzień dobry' mamy "See You in Hell 2002", ja to mam wizję, że tak winno wyglądać intro koncertu, żeby nie było nieporozumień, kto gości na scenie... Następnie lecą sobie "The Ultimate Machine" (ze składanki "Induktion, Varianz und Deren Folgen z 1993 r.), "Come to Me" i "State of Emergency" (ze składanki "O-Files"), dwa nie wydane wcześniej remiksy "Better off Dead" i "Desire" oraz cover Klinik "Sick in Your Mind", baaardzo ciekawy... Oczywiście przyczepię się, że nie ma np. utworów z dodatkowej mcd w limitowanej edycji "Contamination (desperacko szukam tego...), ośmiu utworów w wersji 'live', całego "Mindstrip" zremiksowanego przez VNV Nation itd.

Mam nadzieję, ze spotkamy się w Bolkowie i cała Polska zobaczy, że jest ktoś chwilami ostrzejszy od Hocico, a że koncerty Suicide Commando (widziałem tylko jeden dotychczas, ale trochę o nich słyszało się) są bardzo ciekawe, to zapowiada się uczta dla koneserów. See You in Hell!

-- mike [4 marca 2003]
ostatnie recenzje autora:
Pouppée Fabrikk - The Dirt -- [5 czerwca 2013]
Evils Toy - Organics -- [8 kwietnia 2013]
AD:Key - Astrogator -- [8 kwietnia 2013]
McCarthy, Douglas J. - Kill Your Friends -- [8 kwietnia 2013]
And One - S.T.O.P. -- [13 lipca 2012]
  więcej...inne recenzje Suicide Commando:
Suicide Commando - Axis of Evil -- Zbyszek Szczesiak [5 listopada 2003]
Suicide Commando - Bind, Torture, Kill -- Zbyszek Szczesiak [18 kwietnia 2006]
Suicide Commando - Godsend / Menschenfresser -- Zbyszek Szczesiak [7 grudnia 2005]
Suicide Commando - Love Breeds Suicide -- mike [23 stycznia 2002]
Suicide Commando - Mindstrip -- mike [styczeń 2001]
Suicide Commando - Reconstruction -- r@ [1998]
Suicide Commando - X.20 (1986 >>>>> 2006) -- mike [26 stycznia 2008]
Suicide Commando - X.20 (1986 >>>>> 2006) -- wolf242 [13 czerwca 2007]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.017 s.