¤ Art of Noise - Below the Waste ¤Off Beat 1989

Ocena:
3

1. Dan Dare, 2. Yebo!, 3. Catwalk, 4. Promenade 1, 5. Dilemma, 6. Island, 7. Chain Gang, 8. Promenade 2, 9. Back to Back, 10. Flashback, 11. Spit, 12. Robinson Crusoe, 13. James Bond Theme, 14. Finale


Heh, już na pierwszy rzut ucha słychać z jaką epoką mamy tu do czynienia. Było w muzyce lat 80-tych coś tak niepowtarzalnego, coś tak niesłychanie charakterystycznego, że bez względu na to czy jest to Depeche Mode, Duransi, New Order, czy nawet Art of Noise, to nie sposób przeoczyć tego zbiorczego elementu zsyntetyzowanej popowej pokręconej radości z chwilą noworomantycznej melancholii. Tutaj to przemija; lub może raczej, ewoluuje. Art of Noise nie byliby sobą, gdyby wydali z siebie wyłącznie ulotny jednorazowy krzyk przypadkowego olśnienia, rozciągniętego później do rozmiarów pełnego albumu. Może ten 1989, rok przemian, zapisał się nie tylko w polityczno-socjalnej historii świata, ale i muzyki?

Dziwny album. Z jednej strony istotnie wpada w ucho niebanalnym synth-popowym rytmem, przyprawionym etno-peanami na modłe Mory Kante, ale z drugiej bzyczy w nim ambitną, choć niestety irytującą muchą dziwacznych eksperymentów z żywym pianinem, smykami, elektryczną gitarą i vokoderem włącznie. Minus te okropne zakończenia utworów, których nie można puścić płazem przy ocenie. Efekt? Interesujące niezdecydowanie. Miło się tego słucha, ale nie bardzo wiadomo o co tak naprawdę chodzi twórcom. Bardziej niż niezależne dzieło wygląda to na materiał przygotowany na szaleństwa kogoś jak Dr. Alex Paterson, który garściami czerpie sample z najdziwniejszych miejsc i tworzy z nich bajkowe widnokręgi. A przecież Art of Noise też to potrafią.

-- eliks [28 kwietnia 2003]ostatnie recenzje autora:
Artefactum - Foxgloves & Bluebells -- [8 marca 2011]
Killing Joke - Absolute Dissent -- [8 grudnia 2010]
Threshold HouseBoys Choir, The - Form Grows Rampant -- [2 grudnia 2010]
Death in June - Peaceful Snow -- [26 listopada 2010]
Strength Through Joy - The Force of Truth & Lies -- [1 września 2010]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2018 postindustry.org


wygenerowane w 0.011 s.