¤ Clan of Xymox - Notes From the Underground ¤Pandaimonium
2001

Ocena:
3

1. Innocent, 2. I Want You Now, 3. Internal Darkness, 4. At Your Mercy, 5. Anguish, 6. Number One, 7. Into the Web, 8. The Bitter Sweet, 9. Liberty, 10. Something Wrong, 11. Mysterium, 12. The Same Dream

Clan of Xymox działa już od około 20 lat. Ronny Moorings, lider zespołu jest bardzo dziwną postacią. Nie chodzi o sam jego charakter, ale jego twórczość. Większość płyt sygnowanych nazwą Clan of Xymox (nieważne czy za czasów współpracy z Peterem Nootenem czy już po niej) ma pewną bardzo dziwną cechę. Poza utworami chwytliwymi, melodyjnymi czy przykuwającymi uwagę są też utwory działające na słuchacza zupełnie inaczej - wydaje mu się, że ich nie słyszy. Nie inaczej jest w wypadku tej płyty. Utwory typu "I Want You Now" czy "Number One" przykuwają uwagę i wpadają łatwo w ucho. Ale jest też kilka utworów ("Internal Darkness", "Into the Web"), które lecą, ale osoba słuchającza zdaje się na nie nie zwracać uwagi. Z drugiej strony jak puści się mu potem sam środek danego utworu to będzie go kojarzyła, ale nie z tytułu. Po prostu będzie wiedział, że go słyszał. Nie wiem czy to działanie zamierzone czy nie, niemniej tego typu eksperyment pozostaje interesujący, nawet jeżeli jest momentami irytujący - rzadko kto kupując płytę z szeroko pojętą muzyką rockową spodziewa się czegoś co może ambientem nie jest, ale ma jego właściwość bycia cichym tłem. Poza tym sporo osób lubi pamiętać to co słyszeli w miarę dokładnie, a w paru kawałkach to się zdaje być nieco rozmyte. Ma się trochę wrażenie, że te piosenki wlatują jednym uchem, a wylatują drugim, pomimo, że jednak coś z nich zostaje w głowie.

Ale tego typu utwory to tylko fragment płyty. W porównaniu z poprzednią płytą, "Notes from the Underground" jest nieco wolniejszą, pomimo, że mamy parę szybkich rockowych utworów, takich jak chociażby wspomniany już "Number One". Zaznaczam, że rockowych, bo mamy też szybkie utwory zdecydowanie elektroniczne, takie jak "The Same Dream". Ale jak już wspominałem, płyta ta jest wolniejsza od poprzedniczki, i utwory szybkie są tutaj w mniejszości. Spokojniejszy aspekt tego nagrania również ma dwie strony: elektroniczną i rockową. Zresztą w kilku kawałkach oba te style są bardzo ładnie połączone z sobą. Jednak nie ma na tej płycie czegoś, co byłoby ogólną rewelacją. Jest to bardzo fajna płyta do słuchania, ale brakuje mi na niej jakiegoś połączenia w całość, zdaje się być trochę nierówna. Ot, po prostu parę bardzo fajnych piosenek wrzuconych na płytę tak, że się nie gryzą, i miło jest ich posłuchać, ale nie jest to rzecz, która mnie przykuje na godziny do słuchawek i wprowadzi w stan euforii.

-- M.Alexander [30 kwietnia 2003]ostatnie recenzje autora:
KMFDM - WTF?! -- [28 maja 2013]
OhGr - Undeveloped -- [29 grudnia 2011]
Ministry - Rio Grande Blood -- [29 grudnia 2011]
Skinny Puppy - HanDover -- [29 grudnia 2011]
Funker Vogt - Blutzoll -- [14 października 2010]
  więcej...inne recenzje Clan of Xymox:
Clan of Xymox - Creatures -- r@ [24 czerwca 1999]
Clan of Xymox - Creatures -- von Trzasken [sierpień 2000]
Clan of Xymox - Darkest Hour -- mike [3 września 2011]
Clan of Xymox - Farewell -- [orwell] [21 lipca 2004]
Clan of Xymox - In Love We Trust -- wolf242 [25 grudnia 2009]
Clan of Xymox - Medusa -- mike [16 września 2001]
Clan of Xymox - Remixes from the Underground -- mike [28 sierpnia 2002]
Clan of Xymox - The Best of Clan of Xymox -- r@ [27 lipca 2005]
Clan of Xymox - Visible -- wolf242 [1 czerwca 2008]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.014 s.