¤ Suicide Commando - Axis of Evil ¤CD mind 059 Street
13.10.2003

Ocena:
5

1. Cause of Death: Suicide, 2. Consume Your Vengeance, 3. Face of Death, 4. The Reformation, 5. One Nation Under God, 6. Mordfabrik, 7. Evildoer, 8. Sterbehilfe, 9. Plastic Christ, 10. Neuro Suspension.


No i nareszcie mamy nową płytę Suicide Commando - "Axis of Evil". Przyszło nam na nią czekać aż trzy lata, ale miniony czas Johan umilał nam jak mógł wydając epkę "Love Breeds Suicide", docd "Anthology" i ostatnio podwójny singiel "Face of Death".

A nowa płyta jest - moim skromnym zdaniem - ŚWIETNA, co więcej śmiem twierdzić, iż to najlepszy zestaw utworów jaki Johan zaproponował nam w czasie piętnastu lat swojej muzycznej działalności. Obawiałem się, że będzie to powtórka z "Mindstrip", ale moje obawy okazały się płonne i dostaliśmy oprócz starych, także zestaw nowych dźwięków jakich jeszcze nie było w utworach Suicide Commando. Mimo drobnych zapożyczeń pewnych elementów, charakterystycznych dla takich mistrzów gatunku jak Hocico (utw.1), czy :Wumpscut: (utw.7) jest to najbardziej jednorodny materiał Suicide Commando, a pożyczone elementy jeszcze go uatrakcyjniają. Właściwie nie ma tu ani utworów słabych, ani nudnych, ani też takich które odstawałyby od reszty płyty. Wszystkie utrzymane są w przyzwoitym tempie, a jedyne zwolnienie przynosi utwór dziewiąty.

Całość otwiera "Cause of Death: Suicide" - ponad ośmiominutowa, bardzo energetyczna i żywiołowa kompozycja z klawiszami a'la "Bloodshed" Hocico. Potem jest dość typowe dla Suicide Commando statyczne, ale w dobrym tempie granie, czyli trzy utwory: "Consume Your Vengeance", znany z singla "Face of Death", tyle że uzupełniony paroma nowymi dźwiękami (i dzięki temu ta wersja jest dla mnie najlepszą z poznanych) i "The Reformation." I tu kończy się "stare" Suicide Commando, a wraz z utworem "One Nation Under God" zaczyna "nowe". Poza znanym już, takim "drumlowatym" brzmieniem wokalu, które poznaliśmy na singlu, pojawiają się kapitalnie wkomponowane w linie melodyczną "technowate klawisze" robiące za motyw przewodni, a utwór może służyć za wzorcowy przykład, jak z prostego pomysłu zrobić świetną ponad pięciominutową kompozycję. Potem jest "Mordfabrik", w którym mamy "przelewające się, klimatyczne" i robiące za tło "klawisze" wprowadzające specyficzny smutnawy klimat. Takie tło robi Johan także w "Evildoer", tyle że tu dodał jeszcze przewijający się przez cały utwór drobny jak gdyby gitarowy dźwięk (podobny znajdziecie w "Torn Skin" :W:). Powyższe elementy składają się także na utwór "Sterbehilfe", ale ma on dużo większego kopa niż poprzednie - kapitalny numer na parkiet. Jako przedostatni jest na płycie spokojniejszy od reszty "Plastic Christ" - kompozycja industrialnych dźwięków, starego grania i chorałów gregoriańskich. Na koniec dostajemy bardzo dobry "Neuro Suspension" z mottem "Time to die", który pięknie łączy się z utworem pierwszym, jeśli oczywiście mamy ochotę słuchać tej płyty od nowa (ja mam).

Jak już wcześniej wspomniałem obawiałem się o to, że Johan nie podoła zadaniu i "Axis of Evil" nie dorówna "Mindstrip". Cieszę się, że się pomyliłem - bo moim skromnym zdaniem - płyta nie tylko dorównuje poprzedniej, ale także jest od niej lepsza. I mimo, że dostajemy zestaw starych, dobrze znanych dźwięków, to w połączeniu z nowymi pomysłami tworzą one mieszankę o zabójczych proporcjach, która mnie rozłożyła na łopatki. Słowem HIT. Gorąco polecam.

-- Zbyszek Szczesiak [5 listopada 2003]ostatnie recenzje autora:
Inner Vision Laboratory - Insane Reality -- [2 kwietnia 2008]
Llovespell - Every Song Is a Llovesong -- [2 kwietnia 2008]
Antlers Mulm - Of Withered Sparks -- [17 lutego 2008]
Disharmony - Malignant Shields -- [28 listopada 2007]
Cyborg Attack - Stoerf***tor -- [10 września 2006]
  więcej...inne recenzje Suicide Commando:
Suicide Commando - Anthology -- mike [4 marca 2003]
Suicide Commando - Bind, Torture, Kill -- Zbyszek Szczesiak [18 kwietnia 2006]
Suicide Commando - Godsend / Menschenfresser -- Zbyszek Szczesiak [7 grudnia 2005]
Suicide Commando - Love Breeds Suicide -- mike [23 stycznia 2002]
Suicide Commando - Mindstrip -- mike [styczeń 2001]
Suicide Commando - Reconstruction -- r@ [1998]
Suicide Commando - X.20 (1986 >>>>> 2006) -- mike [26 stycznia 2008]
Suicide Commando - X.20 (1986 >>>>> 2006) -- wolf242 [13 czerwca 2007]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.009 s.