¤ Panic Bedroom ¤
Panic Bedroom to wroc³awsko-warszawski duet industrialny, który wyda³ dot±d jedn± p³ytê i zagra³ kilka koncertów. Muzyka Karola Ilowa i Szymona Borodziuka to radykalny power electronics poruszaj±cy niejednokrotnie brutaln± tematykê. Nie jest to muzyka lekka, ³atwa i przyjemna. Byæ mo¿e to nawet nie muzyka, a rodzaj katastroficznej ¶cie¿ki d¼wiêkowej, ilustruj±cej szaleñstwa wspó³czesnego ¶wiata i bestie koñca czasu? Bo tak przecie¿ nazywa siê debiutancki album Panic Bedroom – “Beasts of the end times”. Przemys³owa muzyka dla przemys³owych ludzi. Zapraszamy do lektury wywiadu. Pytania zadawa³ Adam T. Witczak, a odpowiada³ – Karol Ilow.
Kiedy zaczê³a siê wasza fascynacja muzyk± industrialn±, a kiedy i w jakich okoliczno¶ciach narodzi³ siê projekt Panic Bedroom?
Obaj z Szymonem pochodzimy z Radomia i znamy siê od czasów podstawówki. W czasie szko³y podstawowej i pocz±tków ¶redniej obaj s³uchali¶my muzyki metalowej. Pó¼niej nasze drogi ró¿nie bieg³y, ja wyjecha³em do Wroc³awia, Szymon do Warszawy. Ró¿nymi ¶cie¿kami muzycznymi docierali¶my do industrialnych fascynacji. W 2007 roku rozpocz±³em pracê nad tworzeniem industrialnych d¼wiêków z których narodzi³ siê Panic Bedroom. W 2009 roku do projektu do³±czy³ Szymon i od tej pory jeste¶my duetem.
Co oznacza nazwa Panic Bedroom i w jaki sposób komponuje siê ona z wasz± twórczo¶ci±?
Nie doszukiwa³bym siê specjalnych zwi±zków pomiêdzy twórczo¶ci± a nazw± projektu, choæ mo¿liwe, ¿e istniej±, bo umys³ to naprawdê zadziwiaj±cy mechanizm. Interpretacjê znaczenia nazwy wolê pozostawiæ odbiorcom.
Muzyka industrialna bardzo czêsto epatuje szeroko pojêt± “tematyk± ekstremaln±” – a wiêc nawi±zaniami do ró¿nych ¶rednio przyjemnych zagadnieñ, takich jak ustroje totalitarne, choroby psychiczne, patologie spo³eczne etc. Czemu s³u¿y podejmowanie tej tematyki?
Industrial, a szczególnie noise, power electronics i gatunki pokrewne to dziedzina ekstremalna. Skoro muzyka jest taka to i tre¶æ te¿ takowa bywa. My¶lê, ¿e w czê¶ci przypadków chodzi o przestrogê przed z³em, przed mo¿liwo¶ci± zataczania kó³ przez historiê - szczególnie w kwestiach takich jak np. systemy totalitarne, ludobójstwa. Stosowanie elementów szokuj±cych ma czêsto za zadanie obudziæ ludzi z letargu, zwróciæ ich uwagê na sprawy wa¿ne, na obecno¶æ zagro¿enia i to nie jakiego¶ abstrakcyjnego, ale realnego i bliskiego. Szokowanie to jednak do¶æ trudna kwestia – du¿o zale¿y od sposobu, formy i od wyrazisto¶ci tego, co siê robi wokó³ swojej twórczo¶ci – jak± postawê moraln± siê prezentuje. Szokuj±c nieumiejêtnie, mo¿na niechc±cy zostaæ potraktowanym jako zwolennik tego, przeciwko czemu siê protestowa³o. Niestety kolejny powód wykorzystania tematyki ekstremalnej wynika chyba z fascynacji tzw. mrocznymi aspektami spo³eczeñstwa i cz³owieka, czyli fascynacji z³em. Taka twórczo¶æ czêsto bywa ohydna i odrzucaj±ca. Czemu wtedy ona s³u¿y? Chyba promocji z³a, ekstremalnych pogl±dów i zachowañ, wypaczaniu psychiki.
Jakiego sprzêtu u¿ywacie do tworzenia muzyki i grania jej na ¿ywo?
W przypadku “Beasts of the end times” podstawowy sprzêt to komputer, minidisc i mikrofony pojemno¶ciowe. Wymieniæ nale¿y tak¿e ró¿ne nie-standardowo-muzyczne ¼ród³a d¼wiêku nagrane na minidisc’a a nastêpnie zsamplowane – co tam siê znalaz³o to zostawiê dla siebie :-)
Doliczyæ trzeba jeszcze gitarê Marcina Kêpy oraz instrumentarium Mniamos’a. Je¶li chodzi o nowy materia³ to nasz “park maszynowy” wzbogacamy stale o nowy fizyczny sprzêt – syntezatory, efekty, kontrolery midi, jak równie¿ o instrumenty i efekty wirtualne. Podczas gry na ¿ywo wykorzystujemy to samo instrumentarium, co w przypadku twórczo¶ci studyjnej, niekiedy wzbogacone o dodatkowe instrumenty.
Opowiedzcie o swojej debiutanckiej p³ycie “Beasts of the End Times”. Jaki materia³ zawiera ten album i do czego odnosi siê tytu³ p³yty? Czy¿by by³a to aluzja do ksi±¿ki niejakiego Henryka Paj±ka “Bestie koñca czasów”?
“Beasts of the end times” zawiera 8 utworów utrzymanych w stylistyce industrial/noise a konkretniej power electronics/death industrial. Wiêkszo¶æ wykorzystanych instrumentów i efektów to wersje programowe. Wiele ¶cie¿ek to zmia¿d¿one efektami d¼wiêki syntezatorów oraz sample pochodz±ce z field recordingu, a nastêpnie przepuszczone poprzez stos efektów.
P³yta powstawa³a ponad 2 lata – od 2008 do 2010 roku. Tematyka na niej zawarta jest raczej ma³o pozytywna, bo porusza takie kwestie jak wojna, stan wojenny, nowy porz±dek ¶wiata. Odno¶nie tytu³u masz racjê – pochodzi z niniejszej ksi±¿ki. P³yta ogólnie jest zbie¿na z zawart± w ksi±¿ce tre¶ci±, choæ nie jest jednak w ¿aden sposób ilustracj± do niej. Album wydany zosta³ w kooperacji dwóch labeli: mojego Casual Control! i gdañskiego Zoharum.
Na koniec pytanie byæ mo¿e oklepane, ale w gruncie rzeczy istotne i nieodzowne: jakie s± wasze najbli¿sze plany wydawnicze i koncertowe?
Nad nowym albumem praca aktualnie trwa. Jaki on finalnie bêdzie, i na kiedy bêdzie gotów, ciê¿ko mi to na tê chwilê stwierdziæ, gdy¿ jest to do¶æ wczesny etap. Po “Beasts of the end times” praca nad materia³em do¶æ mocno zwolni³a i dopiero w ostatnim czasie nabiera tempa. My¶lê, ¿e nowy album bêdzie w pewien sposób kontynuacj± “Beasts of the end times”. Po wakacjach – 22.IX.2012 - gramy w Dre¼nie na “Tower Transmissions 2”. Serdecznie zapraszamy na koncert.
***
Wywiad ukaza³ siê w nr 27 pisma "M³odzie¿ Imperium". -- Adam T. Witczak [25 sierpnia 2012]
ostatnie wywiady autora: - Interview with Harry from Audio Gourmet -- [20 lutego 2016] - John Gore / 'kirchenkampf' / Oratory of Divine Love -- [24 marca 2013] - John Gore / 'kirchenkampf' / Oratory of Divine Love -- [24 marca 2013] - Ludola - u³ani z fantazj± -- [10 grudnia 2012] - Harry (SkullLine) -- [11 stycznia 2012] wiêcej...
powrót do wywiadów »
|