¤ Imperat ¤

Imperat to m³ody argentyñski projekt militarno-neoklasyczny. Wyda³ dot±d dwa materia³y, przy czym drugi, zatytu³owany "Lord", zawiera tak¿e utwory z debiutanckiej EP-ki. Album "Lord" mo¿na pobraæ ze strony wytwórni Castellum Stoufenburc:
http://www.castellum-stoufenburc.de/free-download/

Uwaga techniczna: pytania pisane by³y w jêzyku angielskim, gdzie - jak wiadomo - "you" mo¿e odnosiæ siê zarówno do pojedynczej jak i mnogiej liczby drugiej osoby. Domy¶lnie chodzi³o mi o wywiad z jedn± osob±, ale Diego (który pozwoli³ sobie odpisaæ... po hiszpañsku) w wielu miejscach zastosowa³ pierwsz± osobê liczby mnogiej ("my", "nas" etc.).
Ostatecznie wiêc zdecydowa³em siê "przerobiæ" wiêkszo¶æ pytañ na liczbê mnog± (w jêzyku polskim). Mimo wszystko wydaje mi siê, ¿e nie pozbawi³em wywiadu sensu i nie dopu¶ci³em siê przeinaczeñ. Za t³umaczenie odpowiedzi Diego z jêzyka hiszpañskiego dziêkujê Kindze.

***

Witaj, Diego! Opowiedz nam o pocz±tkach Imperat. To zespó³ czy twój jednoosobowy projekt?

Mo¿na powiedzieæ, ¿e Imperat narodzi³ siê niejako „przy okazji”. Choæ muzyka jest bardzo wa¿n± czê¶ci± mojego ¿ycia, to jednak przy tym projekcie wa¿niejsze by³o dla mnie stworzenie ¶rodka wyrazu dla czego¶ meta-muzycznego i meta-estetycznego: obna¿enie wspó³czesnych warto¶ci i degeneracji tradycyjnego ducha.
Je¶li chodzi o samo zorganizowanie projektu, to Imperat jest moim osobistym przedsiêwziêciem, ale do jego rozwoju przyczyniaj± siê te¿ inne osoby – a to poprzez wspólne projekty muzyczne, u¿yczanie g³osu i teksty. Niemniej materia³, w którym wspó³praca z innymi artystami by³a najbardziej intensywna, nie zosta³ jeszcze opublikowany.


Jakich instrumentów i sprzêtu u¿ywacie do tworzenia muzyki? Czy jeste¶cie w stanie graæ na ¿ywo?

Muzyka Imperat jest czysto cyfrowa i opiera siê na komputerach (poza niektórymi nagraniami g³osów i instrumentów akustycznych). I tak, je¶li chodzi o grê na ¿ywo, to jeste¶my do dyspozycji, jednak nie mieli¶my jeszcze takiej okazji.


Opowiedz nam o waszych ulubionych zespo³ach i kompozytorach. Czy s³uchacie du¿o klasycznej, ¶redniowiecznej i religijnej muzyki europejskiej?

Inspiruj± nas g³ównie takie zespo³y jak Triarii, Arditi, March of Heroes, L’Effet C’Est Moi, Invictus, Von Thronsthal, Death in June, Sol Invictus, Fire + Ice i mnóstwo grup martial, neo-folk i podobnych. Tak, jeste¶my fanami muzyki dawnej, sakralnej i kameralnej - klasycznej, barokowej, romantycznej itd.


Jak wa¿na jest dla Was scena industrialna, experymentalna i elektroniczna? W istocie Wasza muzyka jest bardzo klasyczna, melodyjna i harmonijna – dok³adnie tak jak twórczo¶æ L’Effet C’Est Moi czy H.E.R.R. Nie nale¿ysz do tej czê¶ci sceny militarnej, która u¿ywa du¿o ha³asu i sampli (jak Turbund Sturmwerk czy Toroidh). Czy to paradoks, ¿e stylistyka neoklasyczno-militarno-neofolkowa wyros³a z brutalnych i ha³a¶liwych eksperymentów wczesnych grup industrialnych?

Dla mnie scena industrialna jest siostr± scen martial, folk i neoklasycznej. Istnienie grup takich jak Thorofon czy Green Army Fraction równie¿ ma sens. W gruncie rzeczy to s± dwie strony tego samego zjawiska i czasami mog± wystêpowaæ w tym samym czasie, obok siebie, dziel±c tê sam± przestrzeñ. To, co nas ³±czy, to reakcja przeciw wspó³czesnemu ¶wiatu i jego zepsuciu duchowemu. Z jednej strony wyra¿a siê ona przez wywy¿szanie ponadczasowej warto¶ci bardziej klasycznych form, a z drugiej – przez czysty ch³ód bezosobowej techniki i maszyny. To po³±czenie dwóch sprzeczno¶ci, które na pierwszy rzut oka wydaj± siê tak odmienne, jest istot± archeofuturyzmu.


Dlaczego wybra³e¶ ten gatunek? Co takiego szczególnego jest dla Ciebie w muzyce militarno-neoklasycznej? Co s±dzisz o ludziach, którzy postrzegaj± ten styl tylko jako interesuj±c± estetykê lub nawet jako „militarny fetysz” bez rzeczywistego przes³ania?

Tak jak powiedzia³em Ci ju¿ wcze¶niej: my¶lê, ¿e to, co siê tutaj liczy, to nie rodzaj muzyki, ale to, co siê przez ni± przekazuje. Równie dobrze móg³bym wybraæ power electronics zamiast muzyki martial czy neoklasycznej. Najwa¿niejszy jest zamys³ czy w±tek ideologiczny, które ³±cz± te ró¿ne formy wyrazu. Wybra³em jednak ten typ muzyki ze wzglêdu na ³atwo¶æ, z jak± mo¿na za jego pomoc± przekazaæ lub stworzyæ w s³uchaczu ró¿ne nastroje i uczucia, takie jak Honor, Ca³kowite Oddanie czy Heroizm.


Na swoim profilu MySpace zamie¶cili¶cie cytat z Juliusza Evoli: „Wierno¶æ jest silniejsza ni¿ ogieñ”. Czy pisma Evoli to dla Ciebie du¿e ¼ród³o inspiracji? Jacy inni pisarze lub filozofowie inspiruj± Ciê?

Tak, Evola jest rozleg³ym ¼ród³em inspiracji, zarówno jego pisma, jak i jego ¿ycie s± nieprzebranym ¼ród³em wiedzy, zw³aszcza w kwestiach powi±zanych z Tradycj±. Co do ksi±¿ek, które czytamy i formacji intelektualnej, staramy siê obj±æ szerokie spektrum my¶licieli i ludzi czynu, od tych najbardziej konserwatywnych do tych najbardziej radykalnych, zostawiaj±c to, co w nich najcenniejsze. Od Anarcho-Faszyzmu i Archeofuturyzmu do my¶licieli Tradycji, nie zapominaj±c o wielkich bohaterach i postaciach naszego kraju.


Jaki jest Twój stosunek do chrze¶cijañstwa, w szczególno¶ci do rzymskiego katolicyzmu i prawos³awia? Czy interesuje Ciê spór pomiêdzy „modernistami” a „tradycjonalistami” (FSSPX lub sedewakanty¶ci)?

Imperat jest z za³o¿enia chrze¶cijañsko-wojowniczy, a chrze¶cijañstwo jest wa¿n± czê¶ci± naszego przes³ania i zamys³u – poza tym, ¿e odgrywa g³ówn± rolê w naszym prywatnym ¿yciu. Choæ jest to temat, o którym mo¿na debatowaæ i dyskutowaæ bardzo d³ugo, nigdzie nie dochodz±c, co zdarza³o nam siê z innymi lud¼mi ze sceny, my wierzymy, ¿e chrze¶cijañstwo jest SYNTEZ¡ i PRZEZWYCIʯENIEM wszystkich dawnych form wzrostu duchowego, które prawdziwie wyzwala ze wszystkiego oraz u¶wiêca ¶wiat i cz³owieka.


„Fides Actio Est” („Wiara jest dzia³aniem”) – to tytu³ jednej z Waszych kompozycji. Co te s³owa znacz± dla Ciebie?

„Fides Actio Est”, poza tym, ¿e jest tytu³em jednego z naszych utworów, stanowi tak¿e swego rodzaju motto Imperat. „Wiara jest dzia³aniem” oznacza, ¿e nasza wiara odzwierciedla siê w naszych czynach i we wszystkim, co kszta³tuje nasze ¿ycie; oznacza obowi±zek d±¿enia poprzez naszego ducha do tego co wieczne i transcendentne – ¿ycie, które jest walk± (Hiob 7,1) (Czy¿ nie do bojowania podobny byt cz³owieka? Czy nie pêdzi on dni jak najemnik?) Podejmujemy tak¿e prawdziwe znaczenie „Fides”, która jest Wierno¶ci± i Lojalno¶ci± ponad wszystkie inne rzeczy i ponad Mi³o¶æ. Nie ma lepszych podstaw ni¿ one i ca³a reszta jest budowana na ich fundamencie.


Czy znasz jakie¶ interesuj±ce zespo³y z Polski? A czy mo¿esz poleciæ nam jakie¶ interesuj±ce zespo³y i projekty z Argentyny? Co s±dzisz o Argentum?

Z Polski podoba mi siê Krêpulec, który jest jednym z pierwszych zespo³ów tego typu, jaki pozna³em i przypad³ mi do gustu. St±d, z Argentyny mogê ci poleciæ, jak ju¿ powiedzia³e¶, Argentum (sympatyczne ch³opaki, haha, w niektórych kwestiach s± bliscy ideologicznie postulatom Imperat); poza tym istniej± inne zespo³y, takie jak Teratocarcinoma czy VII Batallón de la Muerte.


Czy gracie w innych zespo³ach lub projektach? Czy zechcesz opisaæ nam wasze albumy? Czy masz zamiar pój¶æ krok dalej i nagraæ CD?

Obecnie nie mamy ¿adnego projektu równolegle do Imperat, chocia¿ czasem pojawiaj± siê nowe propozycje i pomys³y do wcielenia w ¿ycie.
Naszym pierwszym nagraniem by³ „Fist EP MMIX”, który zawiera³ kilka wczesnych wprawek Imperat; „Lord EP MMXI” jest naszym drugim wydawnictwem. Sk³ada siê ono z utworów z naszego pierwszego EP i piêciu niepublikowanych wcze¶niej kompozycji. Materia³ ten mo¿na ¶ci±gn±æ bezp³atnie ze strony labelu „Castellum Stoufenburc” lub bezpo¶rednio spod adresu: http://www.archive.org/details/Imperat-Lordep&reCache=1.
W nie tak odleg³ej przysz³o¶ci planujemy wypu¶ciæ nasz pierwszy samodzielny longplay, który dobrze by³oby rozprowadzaæ nieodp³atnie przez internet i nasz± stronê.
A teraz ¿egnam siê ju¿ i bardzo dziêkujê Pañstwu za to spotkanie i wywiad. Pozdrowienia i u¶ciski dla wszystkich towarzyszy z Polski. Pozostañcie wierni, silni i z twarz± ku s³oñcu. Hails!

-- Adam T. Witczak [21 listopada 2011]



ostatnie wywiady autora:
Interview with Harry from Audio Gourmet -- [20 lutego 2016]
John Gore / 'kirchenkampf' / Oratory of Divine Love -- [24 marca 2013]
John Gore / 'kirchenkampf' / Oratory of Divine Love -- [24 marca 2013]
Ludola - u³ani z fantazj± -- [10 grudnia 2012]
Panic Bedroom -- [25 sierpnia 2012]
  wiêcej...

powrót do wywiadów »


Szukaj:

nowe na stronie:
Decondition ‎&…
Maison Close –…
Nyodene D – Eden…
Consumer Electronics…
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciñski - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
wiêcej »

Polecamy: newforces: harsh noise/experimental sound label | wiêcej »

Polecane-satatuhatta: Label focusing on harsh noise and experimental sounds | wiêcej »

polecamy | wiêcej »

© 1996-2024 postindustry.org


wygenerowane w 0.017 s.